Które koty chodzą własnymi drogami?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 13:57
Mówi się, że koty to samotnicy i indywidualiści. Czy każdy kot taki jest? Czy każdy wydeptuje własne ścieżki?
Audio
  • Aneta Awtonuk opowiada, które koty chodzą własnymi drogami (Stacja Nauka/Czwórka)
Kotek
KotekFoto: medveda/Shutterstock.com

Dziki świat

Dzikie koty czyli duże koty afrykańskie faktycznie są samotnikami. - To zwierzęta terytorialne, które swoim terytorium się nie dzielą - mówi Aneta Awtoniuk, behawiorystka zwierzęca. - Każdy taki kot ma swój obszar, którego broni, na którym poluje, który jest jego. Koty bardzo pilnują granic. Łączą się w pary tylko po to, żeby przedłużyć gatunek, ale też nie specjalnie razem wychowują potomstwo - dodaje. 


shutterstock_las 1200.jpg
Las – nasze miejsce na Ziemi. "Warto spacerować nawet do 2 godzin dziennie"

Domowe kotki, kociaki, kiciusie

Z domowymi pupilami bywa różnie. - Są takie koty, które są samotnikami, raczej szukają dla siebie przestrzeni w naszych domach, nie narzucają się ze swoją obecnością - tłumaczy specjalistka. - Ale są też takie, które są bardzo towarzyskie, jak psy. 

Aneta Awtoniuk korzeni powiedzonka: "koty chodzą własnymi drogami" szuka w dawnych czasach. - Kiedyś, gdy mieszkaliśmy w wielopokoleniowych domach, w wielopokoleniowych rodzinach, koty były takim "dodatkiem" do człowieka - wyjaśnia. One żyły obok ludzi, ale niespecjalnie się nimi zajmowaliśmy. W większości sytuacji były to koty wychodzące - podkreśla. 

Kot w dawnym domu był. Przychodził trochę pospać, a wieczorami wychodził. Czasem rano wracał poturbowany czy z naderwanym uchem. - To były zwierzaki, które miały swój świat. Pod tym kątem faktycznie można powiedzieć, że chodziły własnymi ścieżkami. Nikt z domowników za nimi nie szedł, i nie wiedział co  dany kot robił, gdy nie było go w domu - zwraca uwagę. 

Podwórkowe dachowce

Wiele kotów i dziś funkcjonuje obok nas. To te z miejskich podwórek, naszych osiedli. Te, którym zostawiamy jedzenie czy uchylone piwniczne okienka, żeby miały gdzie przezimować. - Te koty łączą się w grupy. Oczywiście pilnują tego swojego terenu, ale z racji tego, że jednak miasta są przestrzenią gęstą i kotów na jednym terenie może być dużo, to zacieśniają więzi - wyjaśnia behawiorystka. - Więzi współczesnych kotów są dużo silniejsze, niż tych, które żyły 10-20 lat temu. Te współczesne zimą np. sypiają razem. Okazuje się, że podziały terytorialne przestają mieć znaczenie, kiedy trzeba przetrwać - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 22.05.2020

Godzina emisji: 12.34

pj

Czytaj także

Słonie, jaguary, niedźwiedzie. Jak dzikim zwierzętom leczy się zęby?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 15:06
Dźwig, piła, dłuto - to standardowy zestaw stomatologiczny dla słonia. - Podczas zabiegu słoń leży na boku, potężne respiratory pompują tlen. W operacji bierze udział nawet kilkanaście osób, które monitorują oddech, serce, robią zdjęcia roentgenowskie. To ciężka fizyczna praca – opowiadała Agnieszka Czujkowska z warszawskiego Zoo.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekstremalne zwierzęta. Jak wytrzymują niskie temperatury?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 17:18
Istnieją gatunki zwierząt, którym niestraszny siarczysty mróz. Wszystko dzięki ich wyjątkowej budowie ciała i odpowiedniej powierzchni. Poznajcie ekstremalne gatunki, które zasiedliły najmroźniejsze miejsca na Ziemi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronawirus u psów i kotów. "Nie przenosi się na ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 13:32
W związku z pandemią koronawirusa pojawia się coraz więcej fake newsów. Jeden z nich dotyczy możliwości zakażenia wirusem, przenoszonym przez psy czy koty. Czy od zwierząt można "przejąć" chorobę, albo czy to działa w dwie strony? To sprawdziliśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń