Polskie Radio

Wyrok ws. więzień CIA. Wiesław Dębski: polski rząd popełnił błąd

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 09:13
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że polskie władze ułatwiły agentom CIA torturowanie więźniów. W Jedynce dyskutowali na ten temat publicyści: Cezary Gmyz i Wiesław Dębski.
Audio
  • Cezary Gmyz i Wiesław Dębski o wyroku ws. więzień CIA w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Miejscowość Stare Kiejkuty na Mazurach gdzie miało się mieścić więzienie CIA
Miejscowość Stare Kiejkuty na Mazurach gdzie miało się mieścić więzienie CIAFoto: PAP/EPA/Tomasz Waszczuk

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu rozpatrzył skargę Palestyńczyka Abu Zubajda i Saudyjczyka Abd al-Rahim al-Nashiria, którzy mieli być przetrzymywani i torturowani w tajnym więzieniu CIA w Polsce - w ośrodku polskiego wywiadu w Starych Kiejkutach. Przyznając rację skarżącym, Trybunał zasądził dla nich od polskich władz po 100 tysięcy euro zadośćuczynienia. Abu Zubajd ma ponadto otrzymać dodatkowe 30 tysięcy euro jako rekompensatę kosztów i wydatków poniesionych w związku ze sprawą.

Więzienia CIA w Polsce? - tu czytaj więcej >>>

Cezary Gmyz z tygodnika "Do Rzeczy" powiedział, że w ten sposób Polska ponosi konsekwencje działań amerykańskich. - Jeżeli w Starych Kiejkutach istotnie dochodziło do opisywanych w światowych mediach tortur: podtapiania, straszenia wiertarką, pistoletem, to, oczywiście, źle się stało, że miało to miejsce na terenie Polski – oceniał. Dodał, że nasz kraj nic za to nie otrzymał, oprócz "dwóch walizek pieniędzy", które nie wiadomo gdzie trafiły. Jego zdaniem, chociaż obie osoby skarżące Polskę nie zostały skazane, to ciężko powiedzieć, by były one niewinne.

- To są osoby, które niewątpliwie w Al-Kaidzie były, jedna z nich miała coś do czynienia z zamachem na amerykański krążkownik – tłumaczył.

Wiesław Dębski z portalu WP.pl podkreślał, że Trybunał nie zajmował się tym, czy te osoby są winne, gdyż dla niego są one anonimami. - On oceniał przede wszystkim procedury, przewlekłość postępowania, brak współpracy Polski z Trybunałem, nieprzekazanie materiałów tajnych. Nasz kraj z tych rzeczy się nie wywiązał (…). Polski rząd odpowiada za udostępnienie kawałka terytorium naszego kraju na bazę amerykańską i trzeba to wziąć na klatę, popełniliśmy błąd – podkreślił.

Jego zdaniem, chociaż nie udowodniono, że ówczesny polski rząd wiedział co się w niej działo, to jednak "za to wszystko, co się dzieje na terytorium naszego kraju, odpowiadają polskie władze".

- Ci wszyscy, którzy tak się oburzają na wyrok sądu, niech się zastanowią, dlaczego Amerykanie torturowali więźniów w Polsce. Ano dlatego, że w Stanach Zjednoczonych tortury są zakazane. U nas też – przypominał Wiesław Dębski.

W audycji dyskutowano też o tym, czy pozycja Janusza Piechocińskiego w PSL jest zagrożona, o przeszukaniu pomieszczeń członka tej partii Jana Burego i czy powstanie komisja ds. likwidacji WSI.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

pp, pg

Czytaj także

Pinior: służby sprzedały naszą konstytucję za 15 milionów dolarów

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 14:24
- Rząd przyjął błędną strategię przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka i było jasne, że postępowanie zakończy się katastrofą - tak orzeczenie ETPC w sprawie więzień CIA w Polsce komentował w Jedynce Józef Pinior, senator PO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miller: wyrok Trybunału w Strasburgu ws. więzień CIA oceniam jako niesprawiedliwy i niemoralny

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 14:40
Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska naruszyła zakaz tortur i nieludzkiego traktowania w związku z istnieniem tajnych więzień CIA na terytorium naszego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polskie państwo jest zobowiązane do wykonania wyroku ws. więzień CIA"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 17:00
Podkreśla to w radiowej Jedynce Irmina Pacho z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Komentuje w ten sposób wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który uznał, że Polska naruszyła zakaz tortur i nieludzkiego traktowania w związku ze sprawą tajnych więzień CIA w naszym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strasburg: Polska złamała prawa człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 17:59
Niewiążącym wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu Polska ma uiścić wypłatę odszkodowania w łącznej wysokości 230 tys. euro Abu Zubajdzie oraz Abd al-Rahim al-Nashiriemu. Trybunał przyznał rację skarżącym, którzy mieli być przetrzymywani i torturowani w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach, tym samym uznając, że Polska złamała prawa człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rada Europy: wyrok ws. więzień CIA to krok w kierunku prawdy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 18:26
Takie oświadczenie złożyła przewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Anne Brasseur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska odwoła się od wyroku ETPC? Sprawa tajnych więzień CIA

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 19:17
Polska naruszyła konwencję praw człowieka w sprawie więzień CIA - uznał Trybunał w Strasburgu. Wyrok komentowali w radiowej Trójce Draginja Nadażdin i Robert Kropiwnicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Generał Skrzypczak: nie rozumiem wyroku Trybunału w Strasburgu ws. więzień CIA

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 20:07
Były dowódca Wojsk Lądowych powiedział w radiowej Jedynce, że trudno mu zaakceptować wyrok, nakazujący Polsce zapłacenie odszkodowania terrorystom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska sześciokrotnie złamała Europejską Konwencję Praw Człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 22:02
Taki wyrok wydał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Uznał, że polskie władze ułatwiły agentom CIA torturowanie więźniów..
rozwiń zwiń