Nauka

Zielono na żółtym

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2008 11:57
To najlepsze zestawienie kolorów do czytania na ekranie komputera.

Zielona czcionka na żółtym tle to najlepsze zestawienie kolorów do czytania na ekranie komputera. Tak wykazały badania psychologów dr Lauren Scharff i Alyson L. Hill ze Stephen F. Austin State University w Nacogdoches w Teksasie.

 

Psychologowie badali czytelność elektronicznych dokumentów i stron internetowych. Do badania przygotowano dłuższe, kilkuzdaniowe próbki tekstów. Uczestnicy badania to zarówno osoby bez wad wzroku, jak i z korekcją okularową, ale bez zaburzeń widzenia kolorów. Wybierali oni wśród kilku różnych zestawów kolorystycznych (białe na niebieskim, żółte na niebieskim, zielone na żółtym, czarne na szarym, czarne na białym, czerwone na zielonym), trzech rodzajów czcionek (Courier New, Arial, Times New Roman) oraz  dwóch rodzajów tekstu: pisanego zwykłą czcionką lub italikami. Badani mieli także odnaleźć w próbkach tekstu podane słowo. Mierzono czas, w jakim im się to udało, aby poznać czas reakcji na dany wariant czcionki, koloru i tła.

Co ciekawe, zielone literki na jasnożółtym tle okazały się najbardziej czytelne dla większości uczestników badania i w większości warunków, nieco wyprzedzając klasyczną czerń na bieli. Jedynie w przypadku italików w wariancie Arial zielona czcionka na żółtym tle została uznana za jedno z najgorszych zestawień. Czytelnym i miłym dla oka zestawieniem okazał się także czarny tekst na szarym tle.

W większości przypadków czcionka Times New Roman okazywała się bardziej czytelna niż Arial.

Bezapelacyjnie najmniej czytelne okazało się zestawienie: czerwona czcionka na zielonym tle. Zawsze przyjemniejsze w odbiorze i mniej męczące okazywały się teksty pisane ciemnymi literkami na jasnym, ale nie jaskrawym tle. I tak na przykład czarna czcionka na białym tle zdecydowanie wygrywała z jej nagatywową wersją: białe na czarnym.

Im mniej czytelny był tekst, tym bardziej wydłużał się czas reakcji na treść w nim zawartą i tym samym jego zrozumienie. Najlepszy czas reakcji uczestnicy badania osiągali przy czytaniu poleceń napisanych zieloną czcionką Times New Roman na żółtym tle przy pochyłym kroju pisma.

Jakie mogą być przyczyny triumfu zielonej czcionki? Zestawienie czerni z bielą mocno pobudza układ nerwowy, natomiast zieleń uspokaja i ułatwia percepcję zmysłom.

„Z tych badań ciekawe wnioski mogą wyciągnąć twórcy firmowych stron internetowych i blogów. Nawet najciekawszy tekst zniechęci, gdy będzie napisany w męczącym oczy i umysł zestawieniu kolorystycznym” – uważa dr Lauren Scharff.

Warto podkreślić, że badania dotyczyły czytelności tekstu na ekranie komputera. Na komputerze czyta się średnio 20-30 proc. wolniej niż na papierze. Jego ekran emituje światło w przeciwieństwie do papieru książkowego, który światło odbija. W przypadku klasycznych lektur nie szykuje się żadna kolorystyczna rewolucja, bo najlepszym - zdaniem okulistów -zestawieniem dla oczu jest dość duży czarny druk na lekko kremowym papierze.

Poza tym przypomnijmy, że ważnym czynnikiem ochrony wzroku, zarówno w przypadku długotrwałej pracy przed ekranem komputera jak i czytania jest prawidłowe oświetlenie i prawidłowa postawa. Unikajmy kierowania skoncentrowanego strumienia światła na ekran lub książkę, trzymajmy się prosto i co godzinę róbmy sobie przerwę.

Agnieszka Labisko

Zobacz więcej na temat: komputery psychologia
Czytaj także

Wojna jako efekt ocieplenia?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2009 13:34
Jednym z czynników wpływających na wojowniczość mieszkańców Afryki mogą być... zmiany klimatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nuda zabija!

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 14:25
I to dosłownie. Nudna praca, nudne życie może być przyczyną wielu chorób. Niestety ministerstwo przed tym nie ostrzega.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecieli na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 14:00
W miniony czwartek rozpoczął się symulowany lot na Marsa. Potrwa 520 dni.
rozwiń zwiń