Historia

Historyk: gen. Jaruzelski fałszował swoją teczkę oficerską

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 07:09
Historyk, doktor Piotr Gontarczyk twierdzi, że generał Wojciech Jaruzelski sfałszował swoją teczkę oficerską. - Dokumenty te były fałszowane na dużą skalę w sposób nieprawdopodobny - mówi "Naszemu Dziennikowi".
Gen. Wojciech Jaruzelski
Gen. Wojciech JaruzelskiFoto: youtube

Gontarczyk dodaje, że dowody na to podaje w tekście umieszczonym w IPN-owskim periodyku Pamięć.pl. Według niego wiele dokumentów zostało wyjętych z teczki personalnej generała. Część informacji udało się usunąć, jak również fabrykowano zupełnie nowe dokumenty, które zostały do niej dołączone.

Historyk powołuje się na ocenę grafologa, według którego niektórych poprawek własnoręcznie dokonywał generał. Hipoteza jest taka, że teczka była preparowana w interesie i pod opieką, a także przy współudziale samego zainteresowanego, mniej więcej w latach 1989-1990 gdy Jaruzelski był prezydentem RP. Konsekwentnie starano się usunąć z niej dowody m.in. na to, że Jaruzelski zwalczał polskie podziemie niepodległościowe pod koniec lat 40.

Stan wojenny - zobacz serwis specjalny >>>
Piotr Gontarczyk wskazuje na zeszyt ewidencyjny Jaruzelskiego zawierający podstawowe dane oficera i jego rodziny, który powinien być uzupełniany sukcesywnie, ale tak w tym przypadku nie było. Historyk wyjaśnia, że "spis dokumentów z lat 1944-1979 został napisany jedną ręką i jednym pisakiem", a "po jego sporządzeniu zadecydowano o dołożeniu do teczki kolejnych czterech dokumentów z lat 1946 - 1950". - Nie jest to więc autentyczny zeszyt ewidencyjny Jaruzelskiego, który powstał w latach pięćdziesiątych, lecz falsyfikat, którym zastąpiono usunięty oryginał - twierdzi Piotr Gontarczyk.

Jaruzelski był I sekretarzem PZPR i przywódcą PRL w latach 80. ubiegłego wieku, przewodniczącym Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego podczas stanu wojennego, prezydentem w latach 1989-90. Urodził się 6 lipca 1923 r.

Zobacz serwis - Grudzień '70 >>>

Biegli uznali, że stan zdrowia gen. Jaruzelskiego nie pozwala na sądzenie go za wprowadzenie w Polsce w 1981 r. stanu wojennego oraz w sprawie masakry robotników Wybrzeża w grudniu 1970 r. - poinformował w połowie marca Sąd Okręgowy w Warszawie.

IAR, PAP, Nasz Dziennik, bk

Czytaj także

Wałęsa o stanie wojennym: to była wielka zbrodnia

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 12:03
- Stan wojenny był wielką zbrodnią na narodzie, przetrącił mu kręgosłup i jeszcze raz podzielił - uważa Lech Wałęsa - były prezydent, legendarny przywódca Solidarności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jaruzelski powinien być zdegradowany, bo zdezerterował przed wymiarem sprawiedliwości"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 17:00
Taką opinię wygłosił w "Popołudniu z Jedynką" Jan Rulewski, senator Platformy Obywatelskiej, w czasach PRL działacz opozycji demokratycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mija 25 lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 09:44
Rozmowy zapoczątkowały upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w Europie Środkowo-Wschodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Dudek: Jan Paweł II wywarł presję na Jaruzelskiego, by rozmawiał z "Solidarnoscią”

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 19:32
- W końcu lat 80. ekipa Jaruzelskiego chciała, by partnerem do rozmów byli świeccy katolicy desygnowani przez episkopat. Ale Jan Paweł II powiedział stanowczo: nie! Jeśli rozmowy, to tylko z Solidarnością - mówi politolog i historyk prof. Antoni Dudek.
rozwiń zwiń