Raport Białoruś

Premier Gruzji: Rosja nie ma środków nacisku, by odstręczyć nas od UE

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 22:15
Nie sądzimy, by ukraiński scenariusz mógł się powtórzyć w Gruzji, bo nie jesteśmy tak zależni od Rosji jak Ukraina. Rosja nie ma takich instrumentów nacisku, jakie miała i ma w stosunku do Ukrainy, toteż ryzyko jest minimalne - oświadczył Irakli Garibaszwili.
Flaga Gruzji
Flaga GruzjiFoto: flickr/Carol Browne

- Premier Gruzji Irakli Garibaszwili oświadczył w czwartek na konferencji prasowej, że Rosja nie ma środków nacisku, by odwieść rząd w Tbilisi od podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, jak zrobiła to z Ukrainą.
- Chociaż można się spodziewać prowokacji, Rosji brak środków nacisku - powiedział gruziński premier.
Wspomniał o prowokacjach, do jakich doszło w ubiegłym roku, w tym na linii okupacyjnej, jak władze Gruzji nazywają granice z Abchazją i Osetią Południową - separatystycznymi republikami gruzińskimi, które po kilkudniowej wojnie w roku 2008 między Moskwą a Tbilisi ogłosiły niepodległość.
- Może dojść i do innych prowokacji, lecz nie spodziewamy się niczego nadzwyczajnego, bo co może być gorsze niż to co mamy obecnie - 20 proc. kraju pod okupacją - powiedział szef gruzińskiego rządu.
Podczas poniedziałkowej wizyty w Estonii przewodniczący parlamentu Gruzji Dawid Usupaszwili powiedział, że Gruzja może być następnym celem nacisków Rosji w miesiącach, jakie pozostały do podpisania jesienią bieżącego roku umowy stowarzyszeniowej z UE. Parafowane pod koniec listopada 2013 roku na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie umowy stowarzyszeniowe między UE a Mołdawią i Gruzją mają być podpisane we wrześniu.

Na szczycie w Wilnie Ukraina nie podpisała z UE umowy stowarzyszeniowej, co - zdaniem Zachodu - było skutkiem rosyjskich nacisków. Presja ze strony Kremla poskutkowała też w przypadku Armenii, która zamiast parafować umowę stowarzyszeniową z UE zapowiedziała przystąpienia do powstającej z inicjatywy Moskwy Unii Celnej.
PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"FT": Europie znów grozi podział na dwa bloki

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 18:24
Przez kilka dekad Europa była rozdarta między rywalizującymi blokami i musi zrobić wszystko, by uniknąć nowego podziału - pisze "Financial Times", odnosząc się do Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu oraz planowanej Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe prawo ogranicza wolności. Apel Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 18:33
Ukraińskie organizacje pozarządowe apelują do prezydenta, by zawetował przyjęte przez parlament ustawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziennikarze: nowa ustawa likwiduje wolność słowa na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 22:14
- Organizacje medialne Ukrainy zwróciły się do prezydenta Wiktora Janukowycza z apelem o zawetowanie przegłosowanej w czwartek w parlamencie ustawy, która , jak argumentują wprowadza w kraju cenzurę i grozi dziennikarzom represjami.
rozwiń zwiń