Raport Białoruś

Białoruś: dwusetna rocznica bitwy nad Berezyną

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 13:00
Białoruś wspomina rocznicę bitwy wojsk napoleońskich nad rzeką Berezyną, w pobliżu miasta Borysów - około 70 kilometrów na wschód od Mińska.
Audio
Bitwa nad Berezyną, obraz Petera von Hessa
Bitwa nad Berezyną, obraz Petera von HessaFoto: Wikipedia/Ermitage

W 1812 roku cofające się spod Moskwy wojska Wielkiej Armii stoczyły tam bitwę z Rosjanami. Wojskom Napoleona udało się przekroczyć rzekę, ale poniosły duże straty.

Najpierw w świątyniach Borysowa odbędą się nabożeństwa w intencji ofiar wojny 1812 roku. Następnie na Brylewskim Polu, gdzie doszło do walk, odbędzie się oficjalna uroczystość. Profesor Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który uczestniczy w Mińsku w konferencji historyków zwraca uwagę, że w Bitwie nad Berezyną ważną rolę odegrały wojska polskie będące w składzie armii napoleońskiej. - To w gruncie rzeczy pewnemu poświęceniu żołnierza polskiego, który bardzo heroicznie walczył na polu bitwy udało się tym resztkom sił Napoleona przekroczyć Berezynę i pójść dalej na Zachód - mówi profesor Nawrot.

W obchodach rocznicy Bitwy nad Berezyną wezmą udział przedstawiciele białoruskich władz oraz korpusu dyplomatycznego. Przed zebranymi swoje umiejętności zaprezentują członkowie klubów rycerskich z Polski, Francji, Szwajcarii i Rosji.

agkm

Konferencja naukowa o wojnie 1812 roku  (m.in. relacje z pamiętników polskich żołnierzy) >>>

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Julian
Julian Fałat: Odwrót znad Berezyny (źr. Wikipedia)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Zbiór podpisów w obronie historyka, zwolnionego za książkę

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 14:00
Pod listem zamieszczonym na jednym z białoruskich niezależnych portali podpisują się naukowcy, działacze i zwykli ludzie. Chodzi o książkę o Grodnie, w której historyk Andrej Czarniakiewicz zamieścił m.in. obrazy herbu Pogoni i narodowej flagi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski historyk skazany - za "brak zezwolenia"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 16:00
Niezależny białoruski intelektualista Walery Bułhakau przestał kierować pismem "Arche", po tym gdy KGB przeprowadziło rozmowę z właścicielem tego wydawnictwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Areszty za "Dziady" dla powstańców styczniowych

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 10:23
Akcję upamiętniającą powstańców styczniowych co roku w ostatni weekend października organizują przedstawiciele białoruskiej opozycji. Tym razem zatrzymano cztery osoby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na święto rewolucji oblali Lenina walerianą

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 12:55
7 listopada przypada 95 rocznica wybuchu rewolucji październikowej. Na Białorusi jest to święto państwowe i dzień wolny od pracy. Opozycja opryskała pomnik Lenina walerianą, by zwabić do niego koty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: hasła rewolucji podstawą naszej polityki

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 14:15
Białoruś świętuje 95 rocznicę Wielkiej Rewolucji Październikowej. Aleksander Łukaszenka w przekazanych rodakom życzeniach podkreśla, że to było i jest drogie sercu święto.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więzienie za próbę spryskania Lenina walerianą

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 15:05
Białoruski opozycjonista Raman Wasiljeu spędzi w więzieniu 15 dni. Usiłował oblać pomnik wodza rewolucji w Mińsku walerianą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Represjonowany historyk zbiegł z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 10:17
Kolejny białoruski opozycjonista wybrał emigrację. Z kraju wyjechał Waler Bułhakau, jeden z najważniejszych przedstawicieli środowiska niezależnej inteligencji.
rozwiń zwiń