X
Aby nas słuchać lub oglądać potrzebujesz najnowszego Adobe Flash Player | Pobierz Flash
POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Dwójka

"Miłość na Krymie" – słuchowisko według Mrożka

16.08.2013
Sławomir Mrożek, Miłość na Krymie. Komedia tragiczna w trzech aktach, reż. Jerzego Jarockiego, Teatr Narodowy w Warszawie, premiera: 17.01.2007 r.
Sławomir Mrożek, "Miłość na Krymie. Komedia tragiczna w trzech aktach", reż. Jerzego Jarockiego, Teatr Narodowy w Warszawie, premiera: 17.01.2007 r. Foto: Stefan Okołowicz/Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego
W niedzielny wieczór przypomnimy radiową adaptację znakomitej sztuki Sławomira Mrożka. "Miłość na Krymie", czyli rosyjska dusza, sto lat skomplikowanej historii i niezmienna tęsknota za uczuciem...

Akcja tej sztuki epickiej (albo: "komedii tragicznej w trzech aktach") rozgrywa się w różnych latach (1910, 1928, 1990) i w syntetycznym skrócie pokazuje zmiany społeczno-obyczajowe i mentalne bohaterów.
Tytuł jest "Miłość na Krymie" i w realizacji powinna być miłość i na Krymie. Przez miłość nie trzeba tłumaczyć, co rozumiem, natomiast przez Krym rozumiem historyczność, komunę, Sowiety... Z całą pewnością nie powinien być zagubiony Krym, czyli historia, ale pierwsze miejsce należy się miłości (Sławomir Mrożek)
Prapremierę sztuki przygotował w Teatrze Starym w Krakowie Maciej Wojtyszko w duchu zalecanym przez autora – bez ingerencji w tekst. Wkrótce po tym wystawieniu "Miłość na Krymie" przygotował w 1994 roku Erwin Axer. Spektakl ten w opracowaniu telewizyjnym zyskał masową widownię. Inne wystawienie sztuki Mrożka, odchodzące od słynnych "dziesięciu punktów" autora, zaproponował Jerzy Jarocki w Teatrze Narodowym w Warszawie w 2007 roku.

Sławomir Mrożek w Polskim Radiu - serwis specjalny
Realizacja radiowa, którą przedstawimy w niedzielny wieczór, jest w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Zaleskiego, pochodzi zaś z 2005 roku. Wystąpili w niej: Łukasz Lewandowski, Anna Dereszowska, Maria Pakulnis, Krzysztof Wakuliński, Sławomir Pacek, Krzysztof Kowalewski, Krystyna Tkacz, Krystyna Królówna, Krzysztof Banaszyk, Jan Jurewicz, Kazimierz Wysota, Tomasz Marzecki i Krzysztof Zaleski. Opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko, realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski.
18 sierpnia (niedziela), godz. 18.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
INFORMATOR O UCHODŹCACH W EUROPIE

Czytaj także

Nie żyje Sławomir Mrożek. Miał 83 lata

15.08.2013
Sławomir Mrożek dramatopisarz, prozaik i rysownik odszedł 15 sierpnia 2013 roku
Sławomir Mrożek dramatopisarz, prozaik i rysownik odszedł 15 sierpnia 2013 rokuFoto: PAP/Jacek Bednarczyk ZDJĘCIE ARCHIWALNE
Sławomir Mrożek pozostawił po sobie ogromną spuściznę, która na trwałe weszła do kanonu nie tylko polskiej, ale i światowej literatury.
Posłuchaj
02'12 Sławomir Mrożek czyta "Dziennik"
00'22 Sławomir Mrożek o swojej twórczości/IAR
56'09 Jarosław Gajewski, Rafał Królikowski oraz Janusz Majcherek o "Karnawale..." Sławomira Mrożka (Dwójka/Rozmowy po zmroku)
00'30 Dyrektor Instytutu Literackiego Grzegorz Gauden: będzie mi brakowało chłodnej ironii Sławomira Mrożka (IAR)
00'16 Literat Tomasz Jastrun: Mrożek był człowiekiem smutnym, pełnym rozpaczy, ale z ogromnym wdziękiem (IAR)

Pisał opowiadania i znakomite sztuki, które podbijały sceny w najdalszych zakątkach globu. W pamięci czytelników pozostanie także jako autor "Dziennika" i listów pisanych do swych przyjaciół - najważniejszych postaci europejskiej kultury i autor błyskotliwych rysunków, które dziś są klasyką polskiego humoru.

>>>Spór o "Dzienniki" Mrożka - dyskusja z udziałem Janusza Majcherka, Tadeusza Nauczka i Macieja Englerta>>>
Do najważniejszych utworów Mrożka należą dramaty: "Tango", "Miłość na Krymie", "Emigranci" oraz "Wdowy". Jest także autorem książki "Varia. Życie i inne okoliczności" oraz satyrycznych opowiadań i humoresek, takich jak "Słoń" i "Wesele w Atomicach".

>>>Dzień Mrożka w radiowej Jedynce>>>

Sławomir
Sławomir Mrożek w studiu Teatru Polskiego Radia.

Jego twórczość jest utrzymana w konwencji groteski, ukazuje świat zniekształcony, a niekiedy nawet absurdalny. Bohaterowie dramatów Mrożka są niewolnikami wyobrażeń, gestów i stereotypów myślenia. Dzieła pisarza zawierają autorską refleksję nad stosunkiem jednostki do zbiorowości, historii i wartości uniwersalnych, będąc jednocześnie często polemiką z polskim romantycznym mitem.

>>>RADIA WOLNOŚCI - Radiofonizacja fragmentów "Policji" - utworu Sławomira Mrożka>>>

>>>Z okazji wydania trzeciego tomu "Dziennika" Sławomira Mrożka przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie odbyło się spotkanie poświęcone autorowi>>>
Pisarz jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień. W 2004 roku otrzymał "Złote Berło", nagrodę Fundacji Kultury Polskiej. Rok wcześniej Mrożek został uhonorowany Orderem Kawalera Legii Honorowej - jednym z najwyższych francuskich odznaczeń państwowych. We wrześniu 2010 w Warszawie, na Festiwalu "Mrożek na XXI wiek" inaugurującym obchody 80. rocznicę urodzin pisarza, odebrał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

>>>Sławomir Mrożek o swojej ostatniej sztuce>>>

>>>RADIA WOLNOŚCI - Teatr polski w RFN. Wspomnienia Anatola Kobylińskiego - o pracy nad przygotowaniem sztuki teatralnej Sławomira Mrożka pt. "Indyk", w reżyserii Aleksandra Berlina>>>
Urodził się w 1930 roku w Borzęcinie. Debiutował w 1950 roku na łamach "Przekroju" reportażem "Młode miasto". Tam publikował także cykl humorystycznych rysunków "Przez okulary Sławomira Mrożka". Popularność zyskał początkowo dzięki opowiadaniom. Swoje głośne teksty dramatyczne napisał w większości poza krajem, po 1963 roku.

>>>Mrożek w słuchowisku Jedynki. Osobiście!>>>

Dyrektor Instytutu Literackiego Grzegorz Gauden nie ma wątpliwości, że odszedł jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku o ogromnym autorytecie międzynarodowym.
- To jest bardzo smutna wiadomość. Będzie brakowało jego chłodnej ironii i dystansu do świata i do Polski, który był nam potrzebny - mówi.

Tomasz Jastrun dodał, że choć Mrożek nie mieszkał w Polsce od lat, sercem i umysłem pozostał w ojczyźnie. Wszystko, co pisał, było bardzo polskie, osadzone w naszej rzeczywistości, w naszych problemach, dramatach historycznych, dotyczące naszego poczucia humoru i naszego braku poczucia humoru.

- Pisarz ostatnio czuł się dobrze. Zmarł w szpitalu 15 sierpnia o 1 w nocy. Był w nim z powodu banalnego zabiegu chirurgicznego, który się powiódł i po którym czuł się bardzo dobrze, w piątek miał wyjść ze szpitala. Planowaliśmy już jego wizytę w Polsce w połowie września - mówi szefowa Wydawnictwa Literackiego Anna Zaremba-Michalska.

- Sławomir Mrożek był człowiekiem niezwykle ważnym dla polskiej kultury. Zostawił po sobie bardzo znaczący dorobek - powiedziała aktorka Maja Komorowska.

- Tak mam go w oczach - w ciemnym kapeluszu, ciemnych okularach, siedzący w dalekich rzędach publiczności Teatru Polskiego. Ukrywał swoją obecność i bardzo uważnie wszystkiemu się przypatrywał – mówił krytyk teatralny Janusz Majcherek o zmarłym w czwartek dramatopisarzu, prozaiku i rysowniku Sławomirze Mrożku.

- Mam wrażenie, że znów nam się wymknął. Wyemigrował jeszcze dalej niż do tej pory. Źle znosił starość, więc jest to też pewnego rodzaju wyzwolenie z niemożności bycia całkowicie samodzielnym - mówił w Jedynce o Sławomirze Mrożku Maciej Englert.

Zachęcamy do wysłuchania archiwalnych wypowiedzi Sławomira Mrożka.

pp/IAR

Czytaj także

Maciej Englert: Mrożek był filozofem, który rozmawiał z człowiekiem

15.08.2013
Na zdjęciu archiwalnym z 23.09.2010 r. dramaturg, prozaik oraz rysownik Sławomir Mrożek podczas spotkania z z okazji osiemdziesiątych urodzin pisarza w Instytucie Teatralnym w Warszawie.
Na zdjęciu archiwalnym z 23.09.2010 r. dramaturg, prozaik oraz rysownik Sławomir Mrożek podczas spotkania z z okazji osiemdziesiątych urodzin pisarza w Instytucie Teatralnym w Warszawie.Foto: Fot.: PAP/Grzegorz Jakubowski
Sławomira Mrożka, zmarłego dziś wybitnego dramaturga i pisarza, wspominali w Dwójce: prof. Barbara Osterloff, Maciej Englert, Antoni Libera, Janusz Majcherek i Józef Opalski.
Posłuchaj
76'57 Sławomira Mrożka wspominali w Dwójce: prof. Barbara Osterloff, Maciej Englert, Antoni Libera, Janusz Majcherek i Józef Opalski.

- On niepokoił się niemożnością znalezienia miejsca, do którego zmierzał - mówił o Mrożku Maciej Englert . - Chciał odnaleźć jakąś swoją europejskość, ale jak dojechał do Europy, to nie była ta Europa, do której uciekał. W Meksyku też tego nie znalazł - opowiadał w Dwójce reżyser, według którego zmarły dziś znakomity twórca "ciągle był w podroży". Ciągle szukał "idealnego miejsca dla siebie i swojego pisania".

Mówiąc o Mrożku - dramatopisarzu, Maciej Englert zaznaczył, jak ważne dla polskiego teatru było to, co zrobił autor "Tanga". - On był gigantem w swojej dziedzinie i w podejściu do teatru. Miał umiejętność pokazywania, rozśmieszając, wszystkich naszych ułomności, absurdy, w których żyjemy. Mrożek był filozofem, który rozmawiał z człowiekiem, a nie z drugim filozofem - podkreślał gość Dwójki.

Sławomir Mrożek w Polskim Radiu - serwis specjalny

O wybitnych osiągnięciach Sławomira Mrożka w dziedzinie teatru mówił również w Dwójce Antoni Libera wspominając swoje kontakty z pisarzem. Jak podkreślał, autor "Tanga" wciąż jeszcze nie doczekał się swojego biografa ani monografisty, a, co istotne, ostatnie lata dostarczyły dla czytelników - i dla badaczy - nowego materiału. Obok literatury parabolicznej pojawiło się wiele tekstów wspomnieniowych - listów, dzienników - a także swoista autobiografia.

Według Janusza Majcherka natomiast Mrożek należał do najważniejszych powojennych pisarzy polskiej inteligencji. - Miał nieprawdopodobny dar chwytania tego, co jest najistotniejsze w naszej rzeczywistości, dar nadawania temu formy artystycznej - aluzyjnej, metaforycznej, ale nikt nie miał wątpliwości, że w sposób bardzo precyzyjny określającej nasz świat i naszą sytuację - podkreślał krytyk.

Sławomira Mrożka wspominali na antenie Dwójki również prof. Barbara Osterloff i Józef Opalski . Audycję specjalną poświęconą zmarłemu 15 sierpnia dramaturgowi prowadzili Anna Lisiecka, Tomasz Mościcki i Joanna Szwedowska.

Zobacz więcej na temat: Sławomir Mrożek