Polskie Radio
Section05
II Rzeczpospolita

200 unikatowych fotografii w albumie „Przedwojenna Polska”

Malownicze dworki, luksusowe podróże samolotem, wyjazdy „do wód” uchwycone w serii ponad dwustu unikalnych fotografii. Album „Przedwojenna Polska” odkrywa fascynujący świat rzeczywistości II Rzeczpospolitej. O świecie, którego już nie ma opowiadał w Polskim Radiu 24 założyciel wydawnictwa BOSZ Bogusław Szymanik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdjęcia fotografia II Rzeczpospolita Biblioteka Narodowa

Kard. Edmund Dalbor. Pierwszy prymas niepodległej Polski

Rok 1918 w naszej historii opisujemy przez pryzmat militarno-polityczny. Trzeba przypomnieć, że za sprawą zwycięskiego powstania wielkopolskiego, wraz z wolnością, Polacy odzyskali inny zagrabiony przez zaborcę skarb – godność prymasa Polski. Po 1919 roku otrzymał tę godność 50-letni kardynał Edmund Dalbor.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński niepodległość historia Polski II Rzeczpospolita prymas Polski HISTORIA

Roman Dmowski i jego polityczne koncepcje

Droga do polityki Romana Dmowskiego nie była jednak prosta. - Cała kariera życiowa Dmowskiego może być traktowana jako przykład społecznego awansu w tym najlepszym tego słowa  znaczeniu. Jego ojciec z trudem składał litery, w przypadku matki było trochę inaczej, ale nie wiadomo, czy w domu były jakieś książki - opowiada prof. Krzysztof Kawalec. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka HISTORIA historia Polski Roman Dmowski II Rzeczpospolita

Ojcowie II RP. "Zabrakło myśli niepodległościowej lewicy"

Sejm przyjął ustawę o obchodach 100-lecia niepodległości Polski. Za "ojców II RP", uznaje ona, oprócz marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego i Wojciecha Korfantego. – Bardzo dobrze, że politycy zdali sobie sprawę z wagi takiego wydarzenia. Jednak ten konsensus trochę się załamuje, jeśli chodzi o selekcję bohaterów – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Roman Dmowski Józef Piłsudski Wincenty Witos II Rzeczpospolita Ignacy Daszyński

Konstytucja marcowa z 1921 roku. "Krzyk narodzin II RP"

17 marca 1921 roku Sejm II RP uchwalił pierwszą, nowoczesną konstytucję. Wprowadziła ona republikę demokratyczną, władzę oddając w ręce narodu. – To był fenomen. Widać było w klasie politycznej wielkie zapotrzebowanie na odbudowę zrębów państwowości polskiej – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Pleskot konstytucja II Rzeczpospolita II RP Tadeusz Płużański Józef Piłsudski

Gen. Józef Dowbor Muśnicki - zapomniany bohater

- Był jednym z najbardziej wykształconych generałów II Rzeczpospolitej. Miał za sobą wojnę japońsko-rosyjską, w której aktywnie uczestniczył, a następnie wiele sukcesów w pierwszej fazie I wojny światowej. Posiadał z jednej strony wykształcenie, z drugiej doświadczenie - podkreśla prof. Marian Marek Drozdowski.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska HISTORIA historia Polski II Rzeczpospolita Józef Piłsudski Józef Dowbor-Muśnicki

Traktat Ryski. Sukces czy porażka?

W Pałacu Czarnogłowców w Rydze, 18 marca 1921 roku, podpisano traktat, kończący wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919-1920. Ustalał on przebieg granicy między państwami oraz regulował inne, sporne kwestie. O znaczeniu traktatu ryskiego mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Ryga wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 II Rzeczpospolita Józef Piłsudski Roman Dmowski Tadeusz Płużański Patryk Pleskot

Wystawa "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939"

Typowy dla polskiego pejzażu dwór, od setek lat towarzyszący naszemu krajobrazowi, odszedł w zapomnienie. Jego losy prezentuje wystawa "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939" przygotowana m.in. przez dra Łukasza Lubicza-Łapińskiego z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddziału w Białymstoku. Ekspozycja proponuje nam szczególną wyprawę w przeszłość do polskich dworków szlacheckich. Współautor wystawy był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II Rzeczpospolita II wojna światowa Rzeczpospolita architektura