Polskie Radio
Section05
zdjęcia

Spuścizna Janusza Korczaka na Biennale w Wenecji

W tym roku w Pawilonie Polskim na Biennale w Wenecji, odwiedzający będą mogli zapoznać się z najnowszym projektem amerykańskiej artystki Sharon Lockhart. - Sharon od wielu lat współpracuje z Polską, a szczególnie fascynuje ją Janusz Korczak i jego filozofia - mówiła w Czwórce Hanna Wróblewska, dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Janusz Korczak KULTURA SZTUKA Wenecja zdjęcia fotografia wystawa galeria Michał Piwowarek

200 unikatowych fotografii w albumie „Przedwojenna Polska”

Malownicze dworki, luksusowe podróże samolotem, wyjazdy „do wód” uchwycone w serii ponad dwustu unikalnych fotografii. Album „Przedwojenna Polska” odkrywa fascynujący świat rzeczywistości II Rzeczpospolitej. O świecie, którego już nie ma opowiadał w Polskim Radiu 24 założyciel wydawnictwa BOSZ Bogusław Szymanik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdjęcia fotografia II Rzeczpospolita Biblioteka Narodowa

Sztuka filmowego obrazu według Pawła Dyllusa

- Z działaniami filmowymi jest tak jak z rysowaniem. Im więcej rysujesz, tym bardziej jesteś przekonany o tym, że to, co tworzysz, jest wprawne, ma zdecydowane pociągnięcia - mówił w "Poranku Dwójki" Paweł Dyllus, autor zdjęć do filmu w reżyserii Macieja Pieprzycy "Jestem mordercą", za które otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych.  
Zobacz więcej na temat:  zdjęcia KULTURA FILM operator Dwójka film polski reżyser Paweł Siwek

Yolokaust – jak bezczeszczona jest pamięć o ofiarach Holokaustu

Yolokaust to zgrabne połączenie młodzieżowego hasła „YOLO” (ang. You Only Live Once - żyjesz tylko raz) i słowa „holokaust”, określającego zagładę Żydów podczas II Wojny Światowej. Domena yolocaust.de zawiera zdjęcia młodych ludzi w kontrowersyjnej scenerii Pomnika Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie. Projekt artystyczny „Yolocaust” zyskuje wielki rozgłos i błyskawicznie pnie się w górę w internetowych trendach. O zjawisku mówił w Polskim Radiu 24 Mikołaj Nowak, ekspert ds. nowych mediów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Berlin pomniki Niemcy selfie zdjęcia Izrael Holokaust

Jak dbać o stare fotografie? Porady eksperta

Święta i Nowy Rok to okazje do oglądania rodzinnych zdjęć i dokumentów. Łatwo je wtedy poplamić, naderwać i uszkodzić. Dlatego, jak podkreślają archiwiści, zwłaszcza z myślą o kolejnych pokoleniach, warto o nie dbać i właściwie zabezpieczać. Jak to zrobić wykorzystując wiedzę konserwatorską, opowiedziała w audycji Czasie na Naukę Anna Czajka, kierowniczka Centralnego Laboratorium Konserwacji Archiwaliów przy Archiwum Głównym Akt Dawnych.
Zobacz więcej na temat:  fotografia zdjęcia