Polskie Radio
Section05
Andrzej Nowak

Nagroda Rady Programowej Polskiego Radia przyznana [WIDEO]

Dorota Truszczak z radiowej Jedynki oraz profesor Andrzej Nowak - historyk związany z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Historii PAN, zostali nagrodzeni przez Radę Programową Polskiego Radia za 2016 rok. Laureaci zostali wyróżnieni za cykl "Historia żywa" emitowany na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Nagrodę wręczył Jacek Sobala - prezes zarządu Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Andrzej Nowak Dorota Truszczak W POLSKIM RADIU

Nagrody dla prof. Andrzeja Nowaka i Doroty Truszczak

W czwartek (28 września) Rada Programowa Polskiego Radia uhonorowała swoją nagrodą – za 2016 rok – Dorotę Truszczak z radiowej Jedynki i profesora Andrzeja Nowaka – historyka związanego z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Historii PAN. Laureaci zostali wyróżnieni za cykl "Historia żywa" emitowany na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Nagrodę wręczył Jacek Sobala - prezes zarządu Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak Jacek Sobala

„Duma” - najnowszy album zespołu „Złe Psy”

- Doszedłem do wniosku, że powinienem zrobić płytę, w której wezmą udział różne persony ze świata jazzu, rocka i bluesa. Wydaje mi się, że udało mi się to zrobić. Na płycie - nie licząc chóru - pojawia się 16 osób jako głównych muzyków – powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Nowak z zespołu „Złe Psy”. Artysta odniósł się w ten sposób do swojego najnowszego albumu „Duma”.
Zobacz więcej na temat:  TSA Andrzej Nowak

Dzięki czemu Polska tak szybko stała się potęgą?

Co sprawiło, że tak niewiele czasu było potrzeba, aby Polska z drugorzędnego europejskiego królestwa stała się imperium? Niecałe sto lat po śmierci ostatniego Piasta Kazimierza Wielkiego, za czasów Jagiellonów, w latach 60. XV wieku Polska sięgała już od Bałtyku po Morze Czarne. Imperia powstają głównie w wyniku podbojów. To nie była jednak taktyka polskich władców. Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak królowie Polski Andrzej Nowak

Skłodowska i Reymont. Jak swymi talentami Polskę budowali

Mówimy: Skłodowska - myślimy: polon i rad. Mówimy: Reymont - myślimy: "Chłopi". Dwoje noblistów z Polski: uczona i pisarz. Maria Skłodowska-Curie i Władysław Reymont urodzili się w tym samym - 1867 - roku. Ich droga do zaszczytów była podobnie kręta i długa. Czy żyli tylko dla nauki i literatury, czy także dla sławy? Wyjaśniał profesor Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie Władysław Reymont historia Polski Dorota Truszczak Andrzej Nowak