Polskie Radio
Section05
Kim Dzong Un

Warszawa: radny apeluje do premier o zarząd komisaryczny

Oskar Hejka z Prawa i Sprawiedliwości zaapelował do premier Beaty Szydło o powołanie w Warszawie komisarza. Jego zdaniem skala nieprawidłowości w zarządzaniu stołecznym mieniem jest tak duża, że nie można pozwalać na to, by Hanna Gronkiewicz-Waltz dłużej była prezydentem stolicy. O sprawie radny mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reprywatyzacja Hanna Gronkiewicz-Waltz Warszawa Kim Dzong Un Korea Północna USA Donald Trump

Ekspert: Korea Północna nie zdecyduje się na użycie siły

Pjongjang zapowiada "tysiąckrotną zemstę" za surowe, bezprecedensowe sankcje nałożone przez ONZ. Amerykańska administracja zdecydowanie zaostrza kurs wobec północnokoreańskiego reżimu, a w tle swoje interesy rozgrywają inne mocarstwa. O tym, jakie to interesy i na ile groźny jest Kim Dzong Un, mówił w Światowej Szachownicy Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna USA Kim Dzong Un

USA - Korea Płn. "Koniec polityki strategicznej cierpliwości"

Kilka godzin po wystąpieniu Donalda Trumpa - w którym amerykański prezydent zagroził Korei Północnej "ogniem i furią" - władze w Pjongjangu ogłosiły gotowość do uderzenia w amerykańską wyspę Guam. O tym, czy jest to jedynie retoryka, czy też mogą kryć się za tym potencjalne działania militarne, mówił w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna USA Kim Dzong Un Donald Trump Chiny

"Nowe sankcje nie zmienią polityki Korei Północnej"

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych jednomyślnie uchwaliła rezolucję o nałożeniu nowych sankcji na Koreę Północną w związku z niedawnymi próbami północnokoreańskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Władze w Pjongjangu zapowiedziały, że nie mają zamiaru zaprzestać prac nad systemem broni rakietowej i grożą Amerykanom „konsekwencjami”. O polityce sankcji wobec reżimu Kimów mówił w audycji Świat w Południe amerykanista Artur Wróblewski z Uniwersytetu Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Kim Dzong Un broń atomowa ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ USA Chiny

Pjongjang: "Rakiety działają sprawniej, mają większy zasięg"

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zdecydowanie potępiła test rakietowy przeprowadzony przez Koreę Północną. Rada zaapelowała też do wszystkich państw o zaostrzenie sankcji wymierzonych w Pjongjang oraz zażądała od Korei Północnej "zaprzestania dalszych testów jądrowych oraz balistycznych". W Polskim Radiu 24 komentarz Pawła Behrendta z Centrum Studiów Polska-Azja.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Kim Dzong Un Azja NATO ONZ

Napięcia między Pekinem i Pjongjangiem

Chiny wywierają presję na Koreę Północną, by powstrzymać ją przed dalszymi prowokacjami - zapewnia prezydent Donald Trump. Północnokoreańska agencja prasowa oskarża Chiny o podważanie dobrych relacji ze względu na krytyczne komentarze w mediach. Chińskie MSZ odpowiada zaś, że chce być dobrym sąsiadem komunistycznej Północy. O sytuacji na Półwyspie Koreańskim mówił w audycji Świat w Powiększeniu analityk Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Kim Dzong Un Chiny USA Donald Trump Oskar Pietrewicz