Polskie Radio
Section05
Rada Bezpieczeństwa ONZ

Polska z szansami na Radę Bezpieczeństwa ONZ

Polska zostanie w piątek prawdopodobnie wybrana na rotacyjnego członka Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na lata 2018-2019. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Nasz kraj jest jedynym kandydatem. O znaczeniu członkostwa mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Tarnogórski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ Witold Waszczykowski

Dyplomatyczne korzyści wizyty prezydenta RP w Etiopii

Etiopia poprze Polskę w staraniach o członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Poinformował o tym prezydent tego kraju Mulatu Teshome po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Addis Abebie. Chodzi o kandydaturę Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa w latach 2018-2019. Zapowiedź komentował w Polskim Radiu 24 dr Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Etiopia Afryka ONZ Andrzej Duda dyplomacja Rada Bezpieczeństwa ONZ

Szef MSZ z wizytą w Stanach Zjednoczonych

Wizytę w Stanach Zjednoczonych składa minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, który z nową amerykańską administracją rozmawia m.in. o współpracy wojskowej. W przyszłym tygodniu do Stanów leci także Krzysztof Szczerski, by promować ideę niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. O relacjach naszego kraju z USA mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Rada Bezpieczeństwa ONZ USA Donald Trump Ministerstwo Spraw Zagranicznych

ONZ: spór w Radzie Bezpieczeństwa ws. Syrii

Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania oskarżyły Rosję o współodpowiedzialność za atak z użyciem broni chemicznej, w którym zginęły co najmniej 72 osoby, w tym kobiety i dzieci. Rosja twierdzi, że doszło do prowokacji ze strony opozycji. W Świecie w Powiększeniu relacja Marka Wałkuskiego, korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Syria ONZ broń chemiczna Marek Wałkuski Baszar al-Assad USA Rada Bezpieczeństwa ONZ

Polska niestałym członkiem RB ONZ? Więcej niż prestiż

- Za członkostwem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nie idą bezpośrednio wymierne korzyści. Jednak przebywanie wśród decydentów, wśród wielkiej piątki stałych członków Rady Bezpieczeństwa - czyli wśród Chin, Rosji, Francji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii - pozwala na kreowanie polityki międzynarodowej – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS. Gość odniósł się w ten sposób do kampanii na rzecz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Rada Bezpieczeństwa ONZ ONZ Witold Waszczykowski