Polskie Radio
Section05
Rosja

Rosja: demonstracje i zatrzymania zwolenników Nawalnego

W Rosji rozpoczęły się w sobotę demonstracje, których uczestnicy domagają się dopuszczenia opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. W niektórych miastach mityngi nie uzyskały zezwolenia; doszło już do zatrzymań. Policja zatrzymuje przede wszystkim aktywistów ze sztabów wyborczych Nawalnego. Dwie osoby zatrzymano w Petersburgu, gdzie mityng zwolenników Nawalnego ma się odbyć w sobotę po południu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Aleksiej Nawalny

Opozycja szykuje protesty, Nawalny pozostaje w areszcie

Policja w Moskwie przeprowadziła w piątek, w przeddzień protestów zapowiedzianych przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego, rewizje w sztabie polityka. Również w piątek sąd odrzucił apelację Nawalnego od kary 20 dni aresztu, na który skazano go w poniedziałek. W Świecie w Powiększeniu rozmowa z Katarzyną Chimiak z ruchu „Za wolną Rosję”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Moskwa Aleksiej Nawalny Petersburg protest

Król Arabii Saudyjskiej w Rosji. "To przełom"

Do Rosji przyleciał król Arabii Saudyjskiej Salmana ibn Abd al-Aziza-Sauda. Głównym tematem rozmów ma być współpraca między tymi państwami. Największe poruszenie wywołuje jednak kwestia zbrojeniowa. Rosja od 10 lat próbowała dostać się na rynek Arabii Saudyjskiej by móc sprzedawać tam broń. - Dziś słyszymy, że podpisane jest memorandum na zakup rosyjskiej broni przez Arabię Saudyjska - mówił w audycji Północ-Południe Bogumił Husejnow z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arabia Saudyjska Rosja Władimir Putin handel bronią broń

Hiszpańskie media: Rosja sprzyja separatyzmom w UE

Zdaniem hiszpańskich mediów Rosja - która sprzyja separatyzmom wewnątrz Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych - sama surowo traktuje mieszkające na jej terytorium grupy narodowościowe i etniczne. Rozmawiali o tym w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski i prof. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Hiszpania katalonia Rosja Władimir Putin