Polskie Radio
Section05
badania

PROSTO Z WASZYNGTONU Badania Joe Bidena. Prezydencki lekarz komentuje wyniki

Prezydent USA Joe Biden przeszedł w środę rutynowe badania lekarskie. Według opublikowanej przez Biały Dom opinii lekarzy prezydent USA jest zdolny do pełnienia wszelkich obowiązków związanych ze sprawowaną funkcją. Z informacji lekarzy wynika, że prezydent nie ma żadnych zaburzeń poznawczych i innych problemów z tym związanych.
Zobacz więcej na temat:  USA Joe Biden Stany Zjednoczone ŚWIAT zdrowie badania Biały Dom Ameryka

Konkurs CanSat. Sonda jak puszka i naukowe badania

CanSat to międzynarodowe wyzwanie Europejskiej Agencji Kosmicznej, podczas którego młodzież konstruuje symulatory sond kosmicznych oraz przeprowadza za ich pomocą badania naukowe. - Udział w tym konkursie to dla nas szansa, żeby nauczyć się ciekawych rzeczy i zdobyć doświadczenie - mówi zespół z Liceum Bednarska Szkoła Realna.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe badania uczniowie satelita konkurs Centrum Nauki Kopernik Europejska Agencja Kosmiczna

Naturalne metody konserwowania żywności. SGGW szuka rozwiązań

SGGW chce wdrożyć nowe sposoby konserwowania żywności i planuje wprowadzić na rynek szereg rozwiązań opartych na metabolitach bakterii. Jednym z obszarów ich zastosowań jest konserwacja żywności bazująca na naturalnych procesach. Na razie prace trwają jeszcze w laboratorium, ale być może rozwiązanie z powodzeniem będzie stosowane w rzeczywistości. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe żywność konserwacja jedzenie studenci badania

140 lat temu urodził się odkrywca witamin Kazimierz Funk. Czterokrotnie otarł się o Nobla

140 lat temu, 23 lutego 1884 roku w Warszawie, urodził się Kazimierz Funk, światowej sławy twórca nauki o witaminach. Cztery razy miał szansę na Nagrodę Nobla, ale nigdy jej nie dostał. Był polskim biochemikiem, odkrywcą pierwszej witaminy (B1) i twórcą terminu "witamina". Zajmował się leczeniem chorych na awitaminozę. Dziś obchodzimy 140. rocznicę jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski medycyna badania witaminy zdrowie zdrowie i dieta

Rak piersi. Samobadanie to wyraz miłości do siebie. Jak wykonać samobadanie piersi?

Codziennie 19 kobiet w Polsce umiera na raka piersi. Można temu przeciwdziałać poprzez zwiększenie dostępu kobiet do wczesnej diagnostyki i odpowiednią edukację. Ambasadorki Różowego Patrolu, wolontariuszki, działają w całym kraju, by zwiększać wiedzę i świadomość kobiet na temat samobadania. Jak wykonać samobadanie piersi?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar onkologia rak piersi choroba medycyna zdrowie badania badanie profilaktyka profilaktyka onkologiczna samobadanie piersi

Przeładowanie informacyjne zatruwa i uzależnia coraz więcej ludzi. Jak temu przeciwdziałać?

Pół wieku temu jednym z symboli postępu cywilizacyjnego były dymiące kominy fabryk, wskazujące na industrializację kraju. Teraz już wiemy, że tworzone przez nie zanieczyszczenia i smog są dla ludzi śmiertelnie niebezpieczne, i walczymy z nimi. 20 lat temu kolejnym symbolem postępu stał się powszechny dostęp do informacji. Teraz zaczynamy rozumieć, że ich nadmiar jest równie groźny.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo informacja zagrożenie psychologia media społecznościowe komórka internet Witold Lazar Trójka uzależnienia badania

ANALIZA Na słodzone napoje nie pomoże nawet ruch. Ukryty w składzie cukier to cichy zabójca

Zespół naukowców z Uniwersytetu Harvarda oraz Uniwersytetu Lavala przez 30 lat śledził stan zdrowia ponad 100 tys. osób. Wyniki tych obserwacji mogą poważnie zaniepokoić fanów słodzonych napojów. Wynika z nich bowiem, że nawet aktywność fizyczna nie jest w stanie zniwelować ryzyka chorób sercowo-naczyniowych zwiększonego przez cukier dostarczany za pośrednictwem słodzonych płynów. Napoje nie są jednak jego jedynym źródłem. Jest on dodawany powszechnie do produktów, które wcale nie kojarzą nam się ze słodkościami.
Zobacz więcej na temat:  cukier zdrowie jedzenie badania POLSKA społeczeństwo

Neutrina. Czym są te bardzo szybkie cząstki?

W Japonii, z udziałem polskich badaczy, powstaje gigantyczna pułapka, której celem jest schwytanie neutrin. - Detektory znajdują się pod skałą wewnątrz góry - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Ewa Rondio z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Neutrina to ważne dla zrozumienia budowy wszechświata cząstki elementarne.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Narodowe Centrum Badań Jądrowych neutrino neutrina badania NAUKA Ewa Rondio