Polskie Radio
Section05
czytelnictwo

Dzieła Tuwima, Gałczyńskiego i Makuszyńskiego w domenie publicznej. Od 1 stycznia można korzystać z nich za darmo

Minęło 70 lat od śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima i Kornela Makuszyńskiego, co oznacza, że 1 stycznia 2024 r. dzieła tych twórców trafiły do domeny publicznej i każdy może korzystać z nich za darmo, bez nabywania praw majątkowych - poinformował Instytut Książki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA KSIĄŻKA Instytut Książki czytelnictwo literatura Julian Tuwim Kornel Makuszyński Konstanty Ildefons Gałczyński lektury społeczeństwo

Jak zachęcić dzieci do czytania książek?

Chociaż w ubiegłym roku można było zaobserwować niewielki wzrost poziomu czytelnictwa w kraju, liczba osób, które czytają jest wciąż niesatysfakcjonująca. Zmienić to może m.in. zachęceni dzieci do sięgnięcia po różnego rodzaju lektury, a także akcje Narodowego Czytania. Najbliższe takie wydarzenie odbędzie się 4 września, kiedy to w różnych miejscach w Polsce odczytywana będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. O czytaniu i książkach opowiedziały w "Strefie Rodzica" Monika Chilewicz, była właścicielką księgarni, w której pomagała rodzicom dobierać książki dla dzieci i młodzieży oraz Anna Andrzejewska, socjolog.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czytelnictwo radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+

"Języki prawdy" Rushdiego. Orbitowski: nie spodziewałem się u niego szczerej miłości do fanstastyki

- Czytaniu tej książki towarzyszyło mi poczucie głębokiej zgody z autorem. Ujawnił się jako obrońca literatury fantastycznej, pulpowej, wyznał też swoją miłość do komiksów - mówił w Polskim Radiu Łukasz Orbitowski, który razem Piotrem Goćkiem zrecenzował książkę Salmana Rushdiego "Języki prawdy". 
Zobacz więcej na temat:  Salman Rushdie literatura książki czytelnictwo fantastyka

"Poczytnik". Prof. Grzegorz Łukomski o twórczości Mariana Hemara

Marian Hemar polski poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz poezji, autor tekstów piosenek. Marian Hemar urodził się w 1901 roku we Lwowie żydowskiej rodzinie jako Jan Marian Hescheles a zmarł na emigracji w Londynie. Był poetą, publicystą, satyrykiem, pisarzem, a przede wszystkim człowiekiem teatru. Wzrastał w atmosferze występów batiarskich kapel i oswajania biedy żartem. Gościem audycji był prof. Grzegorz Łukomski, autor "Poeta polskości, bard antykomunizmu - Marian Hemar".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Marian Hemar

Międzynarodowe Targi Książki w Guadalajarze rozpoczęte. Wśród gości Witold Szabłowski i Jacek Dukaj

W meksykańskiej Guadalajarze rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki. To jedno z największych takich wydarzeń na świecie. Polski program przygotował Instytut Książki we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej w Meksyku, a wśród gości znaleźli się pisarze Witold Szabłowski i Jacek Dukaj. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Meksyk KSIĄŻKA literatura KULTURA czytelnictwo Ameryka Północna pisarz proza Jacek Dukaj

Trzy tygodniki, czyli jak powstały pisma katolickie w komunistycznej rzeczywistości 1945 roku

"Tygodnik Powszechny", "Tygodnik Warszawski" czy tygodnik "Dziś i juro" zaczęły ukazywać się w 1945 roku, w nowej rzeczywistości, instalowania się komunistycznej władzy. Jakie idee przekazywały te pisma czytelnikom? Kim byli ludzie je upowszechniający? Dlaczego jedni trafili do więzień, inni nie po zamknięciu tytułu?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Tygodnik Powszechny PRL komunizm historia PRL Kościół katolicki religia Stefan Wyszyński Adam Stefan Sapieha czytelnictwo