Polskie Radio
Section05
pisarz

Kto się wstydzi czytania kryminałów?

We Wrocławiu w środę startuje 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2023. Jak przyznaje Ewa Dąbrowska, koordynatorka wydarzenia, od początku festiwalowej historii zmieniły się nie tylko sama impreza, ale także funkcjonowanie tego typu powieści w przestrzeni publicznej. To już nie jest coś, czego się wstydzimy. Do czytania kryminałów przyznają się profesorzy, piszą o tym artykuły naukowe – ocenia rozmówczyni Katarzyny Cygler. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA porwanie KSIĄŻKA Płock kryminał Katarzyna Cygler

Jacek Ostrowski: w dochodzeniu w sprawie porwania płockiej lekarki popełniono błędy

Gościem "Trójki pod Księżycem" był Jacek Ostrowski, autor cyklu o mecenas Zuzie Lewandowskiej. Najnowsza, dziewiąta już powieść z tej serii, zatytułowana "Bohomaz" ukazała się pod koniec kwietnia. Niedawno wznowiono też "Ostatnią wizytę, książkę nawiązującą do tajemniczego porwania płockiej lekarki na początku lat 70.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA porwanie KSIĄŻKA Płock kryminał Katarzyna Cygler

Królewska prawnuczka, tytan pracy, skandalistka - George Sand

- Była to niewątpliwie kobieta bardzo odważna, bardzo kontrowersyjna. Kobieta, która pierwszy raz w wieku dziewiętnastym ubrała spodnie, ubrała te spodnie w sposób publiczny, bo pokazywała się w nich w kawiarniach, na przyjęciach, na randkach. Paliła grube cygara jedno za drugim. Tak na marginesie, Chopin tego nienawidził - opowiadała w Dwójce Urszula Pawlik, tłumaczka i krytyk literacki. Pretekstem była książka "George Sand. Język wolności" Beate Rygiert w przekładzie naszej rozmówczyni.
Zobacz więcej na temat:  George Sand Dwójka Jakub Kukla literatura

Pisarze kryminalni włączają się do akcji "Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki"

Ruszyła kolejna odsłona kampanii społecznej "Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki", przygotowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Tym razem przyłączyli się do niej twórcy powieści kryminalnych – zostały opublikowane zbiór opowiadań i audiobook oraz przygotowane podcasty. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki ochrona KSIĄŻKA opowiadanie Audiobook Katarzyna Cygler Trójka

Zawsze razem - Barbara Toporska i Józef Mackiewicz

- Przez praktycznie pół wieku byli nierozłączni. To był związek osób niesłychanie sobie bliskich, otwartych na siebie, rozumiejących się doskonale, ale w tym związku Barbara brała na siebie rolę osoby, która opiekowała się starszym od siebie mężem i pisarzem - mówił o pisarce i poetce Barbarze Toporskiej, żonie Józefa Mackiewicza, prof. Włodzimierz Bolecki.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Barbara Toporska pisarze i poeci Włodzimierz Bolecki Andrzej Mietkowski Dwójka Anna Lisiecka

Bartosz Sadulski z Nagrodą Fundacji im. Kościelskich za debiut prozatorski

- Losy pana Podedwornego mieszczą w sobie w uniwersalny sposób wszystkie losy polskiego emigranta popowstaniowego w XIX wieku. Pan Podedworny jest duchem dziejów, raczej metaforą niż prawdziwym człowiekiem - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Bartosz Sadulski – prozaik, poeta i dziennikarz. W 2021 roku debiutował prozatorsko powieścią "Rzeszot. Biografia romantyczna", która w tym roku została wyróżniona Nagrodą Fundacji im. Kościelskich.
Zobacz więcej na temat:  literatura Małgorzata Szymankiewicz Dwójka proza

"Javier Marias pisał prozę wybitnie intelektualną"

- Wydaje mi się, że to jedyny w "hiszpańszczyźnie" pisarz, który tworzy prozę wybitnie intelektualną; że jego powieści, i to z książki na książkę coraz bardziej, to są przygody człowieka myślącego i czytającego, człowieka żyjącego literaturą i dla literatury - mówił w Dwójce tłumacz Carlos Marrodan Casas o Javierze Mariasie, który zmarł 11 września w Madrycie.
Zobacz więcej na temat:  literatura odeszli 2022 Javier Marias Carlos Marrodan Casas Dwójka KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Hubert Klimko-Dobrzaniecki: mieszczanie to rodzaj rasy ludzkiej

- W Wiedniu mieszka wiele narodowości, obecny burmistrz tego miasta doliczył się ich nawet 150. Natomiast trzonem ciągle są prawdziwi, mieszczańscy wiedeńczycy. Wydaje mi się, że są oni niedostępni; że żyją w swojej złotej klatce i rzadko dopuszczają do siebie kogoś z zewnątrz - mówił w Dwójce Hubert Klimko-Dobrzaniecki, autor książki "Niech żyje śmierć!".
Zobacz więcej na temat:  literatura Wiedeń Jakub Kukla Dwójka KSIĄŻKA