Polskie Radio
Section05

ubrania

Małgosia Turzańska - Polka, która ubiera Hollywood

Przygodę z filmem zaczęła jako asystentka Agnieszki Holland. Szybko odkryła jednak, że jej prawdziwą pasją są kostiumy. Ukończyła studia na Wydziale Scenografii i Kostiumu na praskim DAMU oraz Tisch School of the Arts w Nowym Jorku, gdzie mieszka od 19 lat. Dziś Małgosia Turzańska tworzy kostiumy do kultowych hollywoodzkich produkcji.
Zobacz więcej na temat:  Hollywood kino Maria Czok kostiumografia Dwójka Małgosia Turzańska filmy KULTURA FILM

Polar wystarczy nam na dłużej? Pracują nad tym inżynierowie z SGGW

W czasie prania z odzieży może uwolnić się nawet 50 tys. mikrowłókien. Szczególnie dużo jest ich uwalnianych podczas prania odzieży z popularnego "polaru", czyli materiałów poliestrowych. Aby temu zapobiec inżynierowie ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego opracowali biodegradowalny filtr, który mógłby wychwytywać mikrocząsteczki poliestru z wody.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Suszek odzież Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

Pragmatyzm i moda. O stylu "na kowboja" i innych amerykańskich trendach

Z czym kojarzą się nam Stany Zjednoczone? Między innymi z pewnymi elementami garderoby. Jeansy, kowbojki czy białe koszulki są charakterystyczne dla USA, ale przyjęły się również na Starym Kontynencie. - Są one ponadczasowe w Stanach, a okazuje się, że również w Europie - zwraca uwagę Karol Majchrzak, współtwórca kanału "Dandycore" i miłośnik amerykańskiej mody.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński moda USA Ameryka Stany Zjednoczone

Polacy opracowali nowatorską metodę recyklingu ubrań z poliestru. Nadchodzi era wiecznej odzieży?

Ubrania z tworzyw sztucznych to prawdziwe przekleństwo: na świecie co roku produkuje się ok. 100 mln ton odzieży. Z tego ponad 90 mln ton (!) trafia na wysypisko i są to całkowicie nowe ubrania, których nie sprzedano. A przecież dochodzą do tego także stare, zużyte ubrania. Co zrobić z tym nadmiarem tekstyliów? Za sprawą polskich naukowców w tej sprawie pojawiło się światełko w tunelu.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA odzież z recyklingu odzież recycling recykling ekologia śmieci Trójka Monika Suszek

POLSKIE RADIO 24 Drugie życie ubrań. Dlaczego nie warto wyrzucać odzieży?

- Młodzi ludzie biorący udział w akcji zbierania odzieży, sprzątając swoje szafy oraz zachęcając do tego przyjaciół i rodzinę, stają się ambasadorami dobrych ekologicznych nawyków - mówiła w Polskim Radiu 24 szefowa fundacji Eco Textil Monika Lipnicka tłumacząc edukacyjne działanie akcji Zrób porządek w szafie. -Kiedy takie pokolenie wejdzie w dorosłe życie, będzie wiedziało, jak postępować na zakupach i co zrobić z używanymi ubraniami - dodała.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia odzież z recyklingu odzież

Moda na lumpeksy. Z czego wynika popularność sklepów z odzieżą używaną?

Sklepy z odzieżą używaną są wciąż popularne. Oprócz ceny kusi też unikatowość produktów. Dla jednych to sposób na zdobycie ubrań od znanych producentów za zdecydowanie niższą cenę, inni z kolei kupują tam odzież wykonaną z lepszych materiałów. Są również tacy, dla których ubrania z second handu to okazja do zarobku.
Zobacz więcej na temat:  Kuba Witkowski Robert Grzędowski Trójka moda odzież

Metka prawdę ci powie? Ufaj sprawdzonym certyfikatom

Obecnie jeszcze producenci na metkach ubrań mogą napisać wszystko. Jednak już wkrótce wejdzie w życie nowa unijna dyrektywa, która zobowiąże ich do podawania prawdziwych, konkretnych informacji. Aleksandra Włodarczyk, autorka profilu Świadomy Konsument Mody, podkreśla, że warto ufać sprawdzonym certyfikatom, które działają już dziś - one uchronią nas i planetę. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia moda konsument Kamil Jasieński recykling zrównoważona moda odzież z recyklingu odzież Aleksandra Włodarczyk