Płaskie, nudne, nijakie Mazowsze - to nieprawda!

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 13:51
Wrzesień rozpieszcza nas upałami i promieniami słońca. To doskonały czas, by udać się w jakąś minipodróż. Setki ofert ma dla nas Mazowsze - pełne wydm, bagien i rzek. 
Monika Masalska i Marta Hoppe w studiu Czwórki
Monika Masalska i Marta Hoppe w studiu CzwórkiFoto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Wrześniowe weekendy warto wykorzystać na podróże po Mazowszu. 
  • Okazuje się, że ten region Polski nie jest płaski i nudny, lecz kryje wiele ciekawostek. 
  • Rzeki Liwiec, Świder i Wkra kuszą okolicznych mieszkańców. 
  • Mazowsze to również region przepięknych bagien, które zmieniają się w zależności od pory roku. 

Studia się jeszcze nie rozpoczęły, w szkole też nie zaczął się gorący czas, warto więc wyskoczyć za miasto. Niekoniecznie daleko. - Wrzesień to fajny czas, by ruszyć -  mówi Monika Masalska, współautorka bloga podróżniczego. - Jako autorzy bloga mikrowyprawyzwarszawy.pl zapraszamy do zwiedzania Mazowsza - tu jest w czym wybierać.  

Monika wraz z mężem opisała już 350 propozycji, które możemy odwiedzić w tym rejonie. Przyznaje, że każde z nich w swoim telefonie ma ich jeszcze kilkadziesiąt. - Wydawało nam się, że Mazowsze nie jest ciekawym regionem. Bardzo się pomyliliśmy, bo mamy jeszcze dużo do odkrycia. Czasem, po dwóch-trzech latach, wracamy w te same miejsca. 

Mazowsze nie ma gór, jezior, morza. Wielu wydaje się płaskie, nijakie i nudne. Tak też odbierała je Monika, która do Warszawy przyjechała dopiero na studia z rodzinnych Kielc. Przy atrakcjach województwa świętokrzyskiego, takich jak góry, jaskinie, kamieniołomy, Mazowsze wypadało blado. - Tak jednak nie jest. 

Urok Świdra, Liwca i Wkry. Rzeki Mazowsza

Można pomyśleć, że Mazowsze poza Wisłą nie ma innej wody. Okazuje się, że to nieprawda. To region, który rzekami stoi. - Każda z tych rzek jest inna, ma co innego do zaoferowania: piękne krajobrazy, plaże, możliwość kąpieli - wymienia gość Marty Hoppe. - Sama Wisła też przyciąga. Stan jej wody znacznie się poprawił, można nawet spotkać małże słodkowodne, ale to rzeka bardzo niebezpieczna i zdradliwa. 


Posłuchaj
21:12 czwórka czwórka do kwadratu 10.09.2023 mikrowyprawy.mp3 O atrakcjach Mazowsza opowiada Monika Masalska (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

 

Fanów kąpieli Monika zaprasza nad Liwiec, gdzie znajdziemy co najmniej 14 dostępnych plaż. - Czasem bywają tam tłumy, ale Liwiec jest szeroki i wszystkich pomieści - zdradza. - Najsłynniejsza plaża nad Liwcem jest w Świniotopie w zakolu rzeki, na skarpie. To plaża celebryta - dodaje. 

Rzeka Świder i jej brzegi to rezerwat przyrody, dlatego warto korzystać tylko z miejskiej plaży w Otwocku. Wkra zaś to ulubiona rzeka kajakarzy, choć i na jej brzegach bez problemu znajdziemy plaże. 

Kładką przez bagna

Autorzy bloga mikrowyprawyzwarszawy.pl są miłośnikami nowych tras, chętnie cały czas coś odkrywają. Ogromnie doceniają aurę mazowieckich bagien. - Temat Bagna Całowanie w blogosferze jest dość zgrany, ale wokół stolicy mamy mnóstwo takich terenów, np. Goździkowe Bagno, Bagno Bocianowskie. Niesamowite są kolory i rozległość tych bagien, to, jak one zmieniają się w ciągu roku. 

Monika z mężem są miłośnikami kładek, chętnie jadą tam, gdzie małe pomosty pozwalają im przejść przez niedostępne tereny. Z najnowszych tego typu inwestycji Czwórkowy gość poleca kładkę łączącą Zalew Żyrardowski i staw św. Jana. - To kładka, która ciągnie się na kilometr przez podmokłe łąki - mówi. 

Nie tylko Mazowsze

Blogerzy podróżnicy nie utknęli tylko na Mazowszu, choć bardzo z niego korzystają. Na swoim blogu prezentują też mikrowyprawy z Krakowa, Poznania, Tallina czy Paryża. Zawsze jednak każde miejsce jest dokładnie opisane, łącznie z wszelkimi możliwościami dotarcia tam. Autorzy zaznaczają, które miejsca są przyjazne dzieciom, psom, rowerzystom.

***

Audycja: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Monika Masalska (współautorka bloga podróżniczego mikrowyprawyzwarszawy.pl)

Data emisji: 10.09.2023

Godzina emisji: 16.12

pj