"Pakiet startowy muzyka". O konkursie "Wydaj płytę z Będzie Głośno!"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 18:30
- "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" to konkurs, który różni się od telewizyjnych talent show. U nas nie śpiewa się coverów, bo to, co liczy się najbardziej, to autorskie kompozycje - opowiada dziennikarz i pomysłodawca akcji Damian Sikorski. - I nie chodzi o pojedyncze utwory, tylko o materiał na płytę, którą Czwórka już po raz szósty wyda z Agencją Muzyczną Polskiego Radia.
Damian Sikorski z winylem The Best of Będzie Głośno
Damian Sikorski z winylem "The Best of Będzie Głośno!"Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • "Będzie Głośno!" - pod takim hasłem Czwórka promuje młodych, zdolnych, polskich muzyków, którzy nie mają jeszcze kontraktu z żadną wytwórnią.
  • To z myślą o nich organizowany jest konkurs "Wydaj płytę z Będzie Głośno!".
  • Nagrodami są wydanie płyty cyfrowej z Czwórką i Agencją Muzyczną Polskiego Radia oraz koncert promujący płytę na antenie Czwórki i w mediach społecznościowych.
  • - Dajemy debiutantom mocny pakiet wsparcia.  Wszystko to, co jest niezwykle pomocne na pierwszym etapie artystycznej drogi - mówi Damian Sikorski.
  • Na zgłoszenia czekamy do 20 października 2023 roku.

Pierwsza odsłona konkursu i laureatka "z ostatniej chwili"

Wszystko zaczęło się w 2017 roku. Wtedy to z Czwórką zadebiutowała Ms. Obsession. - Co ciekawe, artystka zgłosiła się kilka minut przez końcem przyjmowania zgłoszeń. Długo zastanawiała się, czy jest gotowa, żeby zaprezentować słuchaczom swój debiutancki materiał. Okazało się, że niepotrzebnie - opowiada gość audycji. - Niepotrzebne były także moje obawy dotyczące liczby zgłoszeń. Zastanawiałem się, ilu artystów czy ile zespołów ma gotowe piosenki na cały album. Ale każdego dnia, kiedy widziałem liczbę nowych zgłoszeń, docierało do mnie, jak ważne jest to, co zdecydowaliśmy się zrobić. Ta tendencja utrzymuje się do dziś - co roku konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodych twórców z całej Polski.

Posłuchaj
22:17 CZWÓRKA Czarno na zoltym - sikorski 03.09.2023.mp3 "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" - o idei i szczegółach konkursu opowiada pomysłodawca akcji Damian Sikorski (Czarno na żółtym/Czwórka)

"Wydaj płytę z Będzie Głośno" w liczbach:

  • Pierwsza edycja - 108 zespołów, prawie 1000 piosenek
  • Druga edycja - 169 zespołów, ponad 1300 piosenek
  • Trzecia edycja - 189 zespołów, ponad 2000 piosenek
  • Czwarta edycja - 268 zespołów - ponad 3000 piosenek
  • Piąta edycja - ponad 1500 piosenek  

- W sumie przesłuchaliśmy blisko 1000 zespołów, wokalistek, wokalistów i instrumentalistów, wydaliśmy pięć płyt długogrających i cztery składanki, na których znalazły się utwory 48 zespołów - wymienia rozmówca Weroniki Puszkar. - Ludzie, którzy zgłosili się do konkursu albo do audycji "Będzie głośno!", w Czwórce stawiali pierwsze kroki. To u nas na scenie pierwszy koncert zagrała Mery Spolsky, to my, jako pierwsi, zagraliśmy numery Bass Astral x Igo.

Wrona i Marta Zalewska - laureatki konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" oraz autor audycji Damian Sikorski. Wrona i Marta Zalewska - laureatki konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" oraz autor audycji Damian Sikorski.

Dziewczyny górą!

Jak dotąd po główną nagrodę najczęściej sięgały dziewczyny. Z Czwórką debiutowały m.in. Marta Zalewska i Wrona. Jeśli natomiast chodzi o gatunki muzyczne, Damian Sikorski podkreśla, że każda odsłona zaskakiwała go różnorodnością brzmienia. - Dostajemy mnóstwo muzyki instrumentalnej i klasycznej, bardzo dużo zgłasza się do nas kapel jazzowych, nie brakuje też rock'n'rollowców. Przybywa hip-hopu i szeroko pojętego popu - wymienia. - Myślę, że pięć finałów, które już za nami, pokazało, że jesteśmy otwarci na różne gatunki. Nagrodziliśmy "Hendrixa w spódnicy", czyli Martę Zalewską, świetną storytellerkę Sarę Kordowską oraz zespół Myasta, który gra reggae.


Myasta Myasta

Zobacz także:

Pakiet startowy muzycznego debiutanta

Właśnie ruszyła szósta odsłona konkursu [FORMULARZ >>>], w którym ponownie do wygrania jest m.in. wydanie płyty cyfrowej z Czwórką i Agencją Muzyczną Polskiego Radia oraz koncert promujący to wydawnictwo w naszym studiu w ramach audycji "Będzie Głośno!". - Dajemy debiutantom mocny pakiet wsparcia i nie ukrywam, że korzystam przy tym z własnych doświadczeń jako muzyka. Wydaje mi się, że wiem, co na tym pierwszym etapie pozwala rozwinąć skrzydła - podkreśla autor audycji "Będzie głośno!". - W tym procesie radio odgrywa bardzo ważną rolę. Bo choć dziś muzyki słuchamy głównie w streamingu, to jednak obecność utworu na radiowej playliście daje szansę na dodarcie do większej liczby potencjalnych słuchaczy.


Konkurs "Wydaj płytę z Będzie głośno!" Konkurs "Wydaj płytę z Będzie głośno!" 

Od 1 września na stronie www.czworka.online dostępny jest formularz, dzięki któremu można przesyłać zgłoszenia i materiał do odsłuchu. Aby wziąć udział w konkursie, należy spełnić dwa warunki: mieć gotowy materiał na płytę cyfrową i nie posiadać kontraktu z żadną wytwórnią muzyczną. Na zgłoszenia czekamy do 20 października 2023 roku. Zwycięzcę tegorocznej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" poznamy 24 listopada

***

Tytuł audycji: "Czarno na żółtym"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Damian Sikorski

Data emisji: 3.09.2023

Godzina emisji: 12.12

kul/gs

Czytaj także

DJ BRK z debiutanckim "JUICE". "Wyszedłem ze strefy komfortu, postawiłem na piosenki"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2023 17:00
DJ BRK wydał debiutancki, producencki album "JUICE". Prace trwały lata. Powstała płyta z piosenkami.  - Czuję się spełniony, gdy patrzę na tracklistę - przyznaje DJ BRK. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikromusic - jubileuszowa płyta i stare piosenki w orkiestrowych wersjach

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 21:00
2 czerwca ukaże się nowa płyta Mikromusic. O znanych piosenkach w orkiestrowych aranżacjach, braku prądu podczas koncertu i tym, co nadejdzie już wkrótce, opowiada Natalia Grosiak. 
rozwiń zwiń