Budda, Natsu i Boxel w filmie dokumentalnym "Influencer"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 11:51
Prace na planie zdjęciowym filmu dokumentalnego "Influencer" dobiegają końca. Na ekranie zobaczymy znanych polskich influencerów: Kamila Labuddę, czyli "Buddę", Natalię "Natsu" Karczmarczyk i Michała Barona o pseudonimie "Boxdel". Jaki jest ich świat?
Kadr z planu. Bohaterowie Influencera to (od lewej): Kamil Labudda, czyli Budda, Natalia Natsu Karczmarczyk i Michał Baron - Boxdel
Kadr z planu. Bohaterowie "Influencera" to (od lewej): Kamil Labudda, czyli "Budda", Natalia "Natsu" Karczmarczyk i Michał Baron - "Boxdel"Foto: materiały prasowe/Marcin Kmieciński
  • Krystian Kuczkowski postanowił zrobić film dokumentalny "Influencer". 
  • Jego bohaterami są: Kamil Labudda, czyli "Budda", Natalia "Natsu" Karczmarczyk i Michał Baron - "Boxdel". 
  • Dziś nastolatkowie marzą by zostać influencerami i youtuberami. 
  • Krystian Kuczkowski wybrał boheterów z ciekawymi życiorysami. 
  • Kamil Labudda, czyli "Budda", Natalia "Natsu" Karczmarczyk i Michał Baron - "Boxdel" pokazują swoją pracę. 
  • Obraz "Influencer" na szansę zawalczyć ze stereotypem influencera. 

Za kamerą filmu "Influencer" stanął reżyser Krystian Kuczkowski, który kilka lat temu dostrzegł jak bardzo otaczają nas influencerzy, media społecznościowe, posty, rolki i relacje. - Mój pomysł na film wziął się z ciekawości. Influencerzy są wokół nas, są idolami współczesnej młodzieży, wzorami dla nich. Młodzież ich podziwia - mówi reżyser. - Ja nie znałem tego środowiska, jestem z nieco starszego pokolenia. Byłem ciekaw skąd się biorą takie osoby, jak pracują, jak osiągają sukces finansowy, biznesowy i popularnościowy. Tym filmem próbuję odpowiedzieć na te pytania. 

Jakiś czas temu Krystian Kuczkowski trafił na badania, w których wyczytał, że około 70 procent współczesnych nastolatków nie chce wcale zostać prawnikami, lekarzami, strażakami etc. a pragną być youtuberami i influencerami. 

Co trzeba zrobić by być influencerem? Czy każdy może nim zostać?

Jak dodaje kluczem w dobrze bohaterów filmu, poza ich ogromną popularnością i liczbą fanów, była przede wszystkim ciekawa i nieoczywista historia każdego z nich. - Natsu, Budda i Boxel nie są w Top 3 jeśli chodzi o liczby odsłon, lajków i followersów, ale na pewno są w Top 3 jeśli chodzi o emocje, które wywołują - ocenia gość Czwórki. - Mi chodziło też o ciekawe życiorysy, nieoczywiste - dlatego zaprosiłem tych bohaterów. Każdy z nich miał ciekawy start, niekiedy trudne dzieciństwo, burzliwą młodość. Interesowało mnie skąd oni się wzięli, skąd przyszli. To, jacy oni są teraz, to ich fani doskonale wiedzą, bo ich obserwują ich w mediach społecznościowych - wyjaśnia. 


Posłuchaj
20:57 czwórka reset 20.09.2023 influencer 17.10.mp3 Jaki obraz influencerów zobaczymy w filmie "Influencer"? (Reset/Czwórka)

 

Internet to nie rzeczywistość. Prawdziwe życie influencerów

W internecie znajdziemy wszystko, sami też wykreujemy dowolny świat. Influencerzy też pokazują tylko wycinek swojego życia. Nie znamy całej prawdy.

- Nie można wrzucić wszystkich influencerów do jego worka, bo to nieuczciwe i niesprawiedliwe - podkreśla Krystian Kuczkowski. - Ja starałem się wybrać takich bohaterów, którzy nie muszą upiększać swojego życia, tworzyć siebie piękniejszymi w sieci. Oni są tam sobą. 

Reżyser zauważa, że wśród influencerów znajdziemy też takich, którzy tworzą nieprawdziwy świat, kreują siebie. Tymi nie chciał się zajmować w swoim obrazie. - Chcę młodym ludziom pokazać drugą stronę medalu jeśli chodzi o influencerów, nie tylko to, co widzą w tzw. kontencie, który tworzą moi bohaterowie, a ich idole - zdradza gość Piotra Firana. - Bycie influencerem to też ciężka praca, która jest związana z ciągłą presją bycia najlepszym, na wstawaniu rano i kombinowaniu, co dziś pokazać. 

Najwięksi influencerzy funkcjonują dziś jak medialne konsorcjum. - W nich są ludzie odpowiedzialni za montaż, produkcję, operatorzy, dźwiękowcy - wymienia reżyser. - To mała półprofesjonala telewizja na potrzeby You Tube'a.

Jacy są influencerzy?

Wielu wydaje się, że obserwując profile influencerów w mediach społecznościowych wiedzą o nich wszystko. Jednak prawda jest odmienna. - Mnie zaskoczyło jak pracowici są to ludzie - podkreśla gość Czwórki. - Oni mają po dwadzieścia kilka lat. Dla mnie w tym wieku praca nie była najważniejsza, była dodatkiem do mojego fajnego, studenckiego życia. Dla nich praca to priorytet, a rozrywka jest przy okazji. Moi bohaterowie w tak młodym wieku są też bardzo świadomi biznesowo. Natsu, Budda i Boxel wiedzą co chcą osiągnąć i jak to robić. Są dojrzali i świadomi, jak funkcjonuje biznes, w którym działają. 


Kadr z planu. Bohaterowie "Influencera" to (od lewej): Kamil Labudda, czyli "Budda", Natalia "Natsu" Karczmarczyk i Michał Baron - "Boxdel" fot. Marcin Kmieciński Kadr z planu. Bohaterowie "Influencera" to (od lewej): Kamil Labudda, czyli "Budda", Natalia "Natsu" Karczmarczyk i Michał Baron - "Boxdel" fot. Marcin Kmieciński

Stereotyp influencera

Młodzi ludzie widzą w influencerach swoich idoli. Starsi, głownie rodzice, patrzą na nich inaczej, ich zdanie nie jest najlepsze. Rodzice w influencerach widzą ludzi, którzy nie chcą się napracować, a jedynie mieć fajna zabawę i pieniądze. - To krzywdzące i błędne myślenie - podkreśla reżyser. - Ja zmieniłem swoje postrzeganie tych osób dzięki pracy nad filmem. Oni są wiecznie w pracy, a nie na wiecznych wakacjach. By wejść na szczyt poświecili na to lata pracy. W sieci działają od 4-10 lat. 

Influencerzy często nie są sportowcami, piosenkarzami, aktorami, pozornie nie mają wiele do zaoferowania. Krystian Kuczkowski postanowił sprawdzić to zjawisko. - Wydaje się, że kluczem do ich sukcesu są konsekwencja, upór w dążeniu do celu i odrobina szczęścia - ocenia. - Mają też w sobie coś takiego - pewną cechę, jakiś pierwiastek - który sprawia, że się ich lubi. Każdy też patrzy na nich trochę jak na kolegów z podwórka. 

Krystian Kuczkowski czuje, że w swoim filmie ma do przekazania pewną treść. Nie chce oceniać. Chciałby, żeby każdy zobaczył ten obraz i sam wyciągnął wnioski. - Chciałbym żeby film "Influencer" zobaczyły grupy młodych ludzi, ale też grupy rodziców i ich znajomych - mówi. - Może do kina też przyjdzie młody człowiek z rodzicem. 

Premiera filmu dokumentalnego "Influencer" planowana jest na grudzień. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Krystian Kuczkowski (reżyser filmu "Influencer")

Data emisji: 20.09.2023

Godzina emisji: 17.10