Influencer. Gdzie nauczyć się tego "fachu"?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 12:20
Dla wielu młodych ludzi bycie influencerem to spełnienie marzeń. Kiedyś liczba lajków i followersów zależała od pomysłowości właściciela danego konta w mediach społecznościowych, ale także od szczęścia. Dziś tego, jak zostać influencerem, można nauczyć się w szkole albo na studiach. 
Audio
  • Zawód: influencer - gdzie można się tego nauczyć? (Sobotologia/Czwórka)
Młodzi ludzie mają kompetencje, by skutecznie działać w sieci, bo to ich naturalne środowisko i często pod tym względem radzą sobie lepiej niż osoby starsze, które nie mają kont w serwisach społecznościowych.
Młodzi ludzie mają kompetencje, by skutecznie działać w sieci, bo to ich naturalne środowisko i często pod tym względem radzą sobie lepiej niż osoby starsze, które nie mają kont w serwisach społecznościowych. Foto: Shutterstock/Eugenio Marongiu

"Mamo, będę influencerem"

Młodzi Polacy coraz częściej wiążą zawodową przyszłość z internetem. Jedni chcą być programistami, inni grafikami, ale największą popularnością cieszą się: youtuber, instagramer oraz tiktoker. - Absolutnie mnie to nie dziwi, bo tak wygląda dziś świat. Powinniśmy odłożyć emocje i przyjąć, że nasze dzieci obserwują internetowych influencerów i chcą iść w ich ślady - mówiła w Czwórce Monika Czaplicka z Agencji Social Media Wobuzz. - Nie używałabym też argumentu, że taka kariera na dłuższą metę jest bez sensu, bo jest mnóstwo przykładów na to, że jednak sens ma. 

"Influencer’s Academy" na uniwersytetach i w college'ach

Czy zatem możemy dziś mówić, że influencer to zawód przyszłości? Biorąc pod uwagę zainteresowanie, jakim cieszą się szkoły, kursy czy kierunki studiów edukujące przyszłych celebrytów TikToka lub Instagrama, wiele na to wskazuje. Pierwsze na świecie studia dla influencerów pojawiły się w ofercie jednej ze szkół wyższych w Finlandii. Program "Influencer’s Academy" ruszył w styczniu tego roku na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Tampere. Później trafił do programu placówek w innych częściach Europy oraz do amerykańskich college’ów. Po ukończeniu trwającego trzy i pół roku programu studenci otrzymają tytuł licencjata w dziedzinie zarządzania biznesem międzynarodowym.

Posłuchaj
08:46 CZWÓRKA Sobotologia - influencer 28.05.2022.mp3 Zawód: influencer - gdzie można się tego nauczyć? (Sobotologia/Czwórka)

- Wszystko zależy od tego, jakim influencerem chcemy być - wyjaśnia dziennikarka technologiczna Aleksandra Orłowska. - Są tacy, których działalność w sieci opiera się tylko na dodawaniu swoich zdjęć, wtedy zajęcia z obróbki zdjęć czy modelingu mogą być przydatne. Ale jest mnóstwo osób, które chcą zrobić coś więcej, dlatego warsztaty z przemówień publicznych czy warsztaty sprzedażowe mogą pomóc im w osiągnięciu celu.  

Sprawdź także:

Influencer - rozrywka, ale nie wzór do naśladowania


Takie studia mogłyby też wpłynąć na poprawę jakości treści, które trafiają do sieci, a użytkownicy mogliby oglądać ciekawsze treści. Bo mimo że zawód influencera cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród młodszych użytkowników internetu, to - według badań - nie darzymy go dużym zaufaniem. - To interesujący wniosek, zważywszy na to, że część dużych i liczących się koncernów opiera swoją sprzedaż na influencerach - zauważa rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Niemniej jednak da się zauważyć, że ludzi powoli męczy wyidealizowany świat z Instagrama i zaczynają doceniać tych, którzy oferują coś więcej niż zdjęcie z cyklu "miłego dnia i pysznej kawusi". Influencer "służy" nam do rozrywki, ale nie jest popularnym wzorem do naśladowania - podsumowuje Aleksandra Orłowska. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 28.05.2022

Godzina emisji: 09.30

kul

Czytaj także

Szkoły dla przyszłych wojskowych. Jak wyglądają takie studia?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 20:06
Wojskowa Akademia Techniczna i Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie to najpopularniejsze placówki, które kształcą zawodowych żołnierzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia, a może gap year - co nam daje rok przerwy?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 14:13
Nie każdy po maturze jest zdecydowany na studia. Niektórzy nie wiedzą, który kierunek wybrać albo czy w ogóle chcą studiować. Wówczas rozwiązaniem jest gap year, czyli rok przerwy, który pozwoli nam złapać oddech i zastanowić się nad swoimi życiowymi planami. 
rozwiń zwiń