Rowerowe szaleństwo. Sprawdź trasy w górach Izerskich

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 14:51
Świeradów-Zdrój to wypoczynkowa miejscowość w Górach Izerskich. - To świetny punkt wypadowy dla tych, którzy lubią jeździć w górach na rowerze - mówi Maciej Bała, zawodnik enduro MTB. - Są tam świetne trasy dla wyczynowców, ale coś dla siebie znajdą także mniej zaawansowani riderzy.
W Świeradowie Zdroju odbywają się także zawody z serii Enduro MTB.
W Świeradowie Zdroju odbywają się także zawody z serii Enduro MTB. Foto: Czwórka/Hanna Dołęgowska
  • Świeradów-Zdrój w Górach Izerskich to doskonałe miejsce dla osób, które lubią jeździć wśród przyrody na rowerze. 
  • Po polskiej i czeskiej stronie na wielbicieli dwóch kółek czekają dobrze przygotowane trasy dla mniej i bardziej zaawansowanych riderów.
  • SINGLE TRACKI to jednokierunkowe, dobrze oznaczone i bezpieczne trasy.
  • Nie trzeba wieźć ze sobą roweru, na miejscu można wypożyczyć odpowiedni sprzęt.

Rower to świetny sposób na rekreację i spędzanie czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza gdy do dyspozycji są specjalnie przygotowane trasy wśród dzikiej natury. O Świeradowie-Zdroju i jego okolicach mówi się, że to prawdziwy "rowerowy raj" dla miłośników kolarstwa.


Co to są SINGLE TRACKI?

W 2012 roku otwarto tu prawie 80 kilometrów polsko-czeskich naturalnych ścieżek rowerowych zwanych SINGLE TRACK-ami. - To są trasy, które naturalnie wiją się w lesie. Przede wszystkim są jednokierunkowe i to jest najważniejsze, jeśli chodzi o bezpieczeństwo - opowiada zawodnik. - Są dość szerokie i fajnie "współpracują" z terenem. Dodatkowo są w miarę odpowiednio przygotowane, bardzo dobrze oznakowane i bezpieczne.

Jak zaznacza rider, zdarzają się bardziej wymagające odcinki, jednak każdy średnio zaawansowany rowerzysta powinien bez problemu sobie poradzić.


Świeradów-Zdrój - jakie są trasy rowerowe? 

- Po polskiej stronie jest około 45 kilometrów łącznych linii, mniej lub bardziej trudnych, ale takich, na których każdy może śmiało poradzić sobie z rowerem - opowiada rozmówca Jeremiego Angowskiego. - Po czeskiej stronie mamy kolejnych 50 kilometrów, które razem z naszą stroną tworzą piękną pętlę. To, że trasy mają charakter pętli, jest istotne, bo się na nich nie gubimy. Mamy punkt wyjazdu i punkt powrotu. Zawsze wracamy mniej więcej w to samo miejsce, czy to po stronie Polski, czy po czeskiej. Dla bardziej zaawansowanych riderów czekają trasy enduro.

 

Źr. YouTube/Co to są zrównoważone trasy rowerowe - singletracki?


Świeradów-Zdrój - co warto zobaczyć?

Świeradowskie szlaki rowerowe zostały tak przygotowane, aby entuzjaści wypraw rowerowych mogli zwiedzać miasto i podziwiać widoki. W rejonie kurortu także są świetne trasy szutrowe i "asfalty". - Dzięki nim można pojeździć nie tylko po okolicach Świeradowa, ale pojechać do Czech. - Jeśli chodzi o widoki, to w pewnych momentach ma się wrażenie, że jest się gdzieś daleko stąd. Można się poczuć jak w Alpach.

W mieście znajduje się wiele atrakcji turystycznych, a do najważniejszych należą m.in. kolej gondolowa na Stóg Izerski, Schronisko na Stogu Izerskim, Dom Zdrojowy z najdłuższą na Dolnym Śląsku modrzewiową halą spacerową i pijalnią wody mineralnej, Czarci Młyn, Centrum Edukacji Ekologicznej natura 2000 Izerska Łąka oraz makieta Kolei Gór Izerskich w Stacji Kultury.

 

Posłuchaj
07:49 Czwórka/Reset - trasy rowerowe Świeradów 07.09.2023.mp3 O trasach rowerowych w Górach Izerskich opowiada Maciej Bała, zawodnik enduro MTB (Reset/Czwórka)

 

W Górach Izerskich naprawdę jest gdzie pojeździć i nie trzeba ze sobą zabierać roweru. - Do Świeradowa-Zdroju można przyjechać bez roweru i bez dodatkowego sprzętu. Wszystko można wypożyczyć na miejscu - opowiada mówi Maciej Bała. - Koszt wypożyczenia roweru na jeden dzień to wydatek około 150 zł za klasyczny rower górski lub 250 złotych dziennie za rowery elektryczne. Oczywiście wypożyczając rowery w Świeradowie na kilka dni, dostaniemy zniżki. Nic tylko ruszać w trasę, a widoki są naprawdę piękne.


***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Jeremi Angowski 

Data emisji: 06.09.2023

Godzina emisji: 18.15

aw/kul