Polskie Radio
Section05
góry

Polacy potrzebują wyjazdów na ferie!

Po ponad 2 latach w zamknięciu potrzebujemy powietrza! Pandemia COVID-19 wpłynęła na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Część z nas wciąż nie może „dojść do siebie”. Propozycją na reset głowy jest wyjazd na zimowy urlop – to rozwiązanie wybiera coraz więcej Polaków!
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody Ferie zimowe zima podróże góry Polskie Radio dzieci szkoła drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze społeczeństwo POLSKA

Wytwórnia narkotyku? "Niebezpieczni dżentelmeni" i prawda o Zakopanem

Akcja "Niebezpiecznych dżentelmenów" rozgrywa się w 1914 roku w Zakopanem. W tamtej epoce miejscowość ta była uzdrowiskiem, oazą wolności, "duchową ojczyzną Polski", plenerowym salonem literackim, a także fabryką tajemniczej substancji - "zakopianiny".
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Tytus Chałubiński Stanisław Staszic Tatry Podhale historia Polski HISTORIA góry niepodległość Niepodległa Młoda Polska Stanisław Ignacy Witkiewicz Tadeusz Boy-Żeleński Bronisław Malinowski Józef Piłsudski Stefan Żeromski

"Wrócimy po was. Historie alpejskie", czyli sześć tragicznych tajemnic

- Niektóre tajemnice są przechowywane w ludzkiej pamięci, ale nie do końca ci ludzie chcą o nich mówić, one są bolesne. Historie, które opowiadam, odcisnęły się naprawdę mocno w świadomości społeczeństw lokalnych i wydobywanie ich nie zawsze jest łatwe - mówiła w Dwójce autorka książki "Wrócimy po was. Historie alpejskie" - Elżbieta Sieradzińska.
Zobacz więcej na temat:  góry Alpy książki literatura alpinizm Jakub Jamrozek Dwójka

Zimowy wyjazd w góry. Jak przewozić sprzęt narciarski?

Przed nami czas zimowych ferii. Wielu kierowców wybierze się na południe Polski lub za granicę, aby posmakować białego szaleństwa na nartach i desce snowboardowej. Jak prawidłowo przewozić sprzęt, aby go nie uszkodzić, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo w czasie jazdy? 
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody zima turystyka narty narciarstwo dowolne stoki narciarskie góry podróże Polskie Radio samochód Ferie zimowe snowboard

Zima wraca w góry. "Zakopane szykuje się na oblężenie turystów"

W Karkonoszach śniegu nie ma, za to zima nieśmiało wraca na południe Polski. Mocno sypnęło śniegiem we wtorek na Podhalu i w Beskidach, a z każdym dniem powinno być coraz śnieżniej. Z takich prognoz zadowoleni są właściciele stacji narciarskich, hoteli i pensjonatów, którzy jeszcze niedawno obawiali się, że w czasie ferii zarobią niewiele.
Zobacz więcej na temat:  turystyka Henryk Szrubarz góry Zakopane Krynica