Polskie Radio
Section05
góry

Everest 1980. Partia czuła niedosyt, media pytały: czy to najwyższy szczyt, na którym pan był?

"Cichną himalajskie burze, gdy Cichy geodeta wspina się ku górze", "Witamy Cichego i Wielickiego – geodeci zawsze górą zgodnie z prawem i naturą" – takie transparenty w 1980 roku na lotnisku Okęcie w Warszawie przywitały Leszka Cichego, Krzysztofa Wielickiego i Andrzeja Zawadę powracających do Polski po sukcesie na Evereście. Polacy 17 lutego 1980 roku stanęli zimą na szczycie najwyższego ośmiotysięcznika.
Zobacz więcej na temat:  góry Himalaje Krzysztof Wielicki Mount Everest polecane przez redakcję

Jakie błędy w górach najczęściej popełniają turyści? Reportaż "Uwaga, góry!" [POSŁUCHAJ]

Dwóch mężczyzn zginęło w wyniku upadku z północnych zboczy Śnieżki do Kotła Łomniczki. Tragedia wydarzyła się 30 stycznia, a dwa dni wcześniej lawina porwała i zasypała turystę w okolicach Kondrackiej Przełęczy w Tatrach. Jakie błędy w górach najczęściej popełniają turyści i jak się tych błędów ustrzec? O tym w reportażu Jakuba Tarki pt. "Uwaga, góry!". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka góry GOPR wypadek turystyka pr poleca

Kolejny wypadek na Śnieżce. Kobieta zjechała "rynną śmierci". Może mówić o ogromnym szczęściu

Czescy i słowaccy ratownicy GOPR ponownie prowadzili akcję ratowniczą na zboczach Śnieżki, na które turyści weszli wbrew zakazom. Czeszka, która ześlizgnęła się we wtorek "rynną śmierci" w Karkonoszach, może powiedzieć o ogromnym szczęściu. Tydzień temu dwóch mężczyzn nie przeżyło upadku z tej samej góry.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Śnieżka GOPR wypadek Czechy góry Karpacz

PR24 "Do stracenia mamy wszystko". Ekspert o bezpieczeństwie podczas górskiej turystyki zimą

- Niestety, bardzo mało osób ma świadomość tego, jakie zagrożenia są w górach. Dużo osób jedzie w góry, patrząc na to, co dzieje się w mediach społecznościowych, gdzie oglądają ładne widoki i nie zastanawiają się nad tym, jakie czyhają na nich zagrożenia, chcą realizować swoje cele, które są nieadekwatne do ich umiejętności i warunków, jakie panują w górach - mówił w Polskim Radiu 24 Bogusław Kowalski (Polski Związek Alpinizmu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Furdyna góry TOPR Tatry społeczeństwo