Krajobrazy: "muzyka osadzona w naturze to jest baza"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 20:50
"Krajobrazy" - to projekt muzyczny Adriana Kolarczyka i Bartka Barana; seria wydarzeń muzycznych, organizowanych w zielonych przestrzeniach Krakowa w niedzielne poranki i południa. - Nasz rodowód jest klubowy, a chcieliśmy zrobić coś, co będzie wykraczało poza - mówią muzycy. - Chcieliśmy grać w naturze. Z czasem przekształciło się to w projekt studyjny, jakim jest nasz album.
Projekt Krajobrazy tworzą Adrian Kolarczyk i Bartek Baran
Projekt "Krajobrazy" tworzą Adrian Kolarczyk i Bartek Baran Foto: mat.pras.
  •  "Krajobrazy" - to projekt muzyczny Adriana Kolarczyka, artysty wizualnego i muzyka, oraz Bartka Barana, producenta muzycznego, grafika i autora projektu "jamaszkaFT". 
  •  "Krajobrazy" są serią wydarzeń muzycznych organizowanych w zielonych przestrzeniach Krakowa.
  • Adrian i Bartek wspólnie stworzyli i wydali płytę "Krajobrazy", na której znalazło się 21 utworów. 

"Krajobrazy" - jaka jest idea projektu?

Ideą "Krajobrazów” jest promowanie muzyki ambient, muzyki relaksacyjnej, new age, jazzu i gatunków pokrewnych przez organizatorów oraz zaproszonych lokalnych DJ-ów. Pomysł wziął się z tzw. chill rooms lub chill spaces, które w latach 90. miały swój okres świetności m.in. na imprezach z muzyką house, techno oraz psy-trance. - Nasz rodowód jest klubowy, zaczynaliśmy w tym środowisku, a chcieliśmy zrobić coś, co będzie wykraczało poza - w naturę - mówią goście audycji. - Zamysł był taki, że może to być formą trochę after party, ale będzie się odbywać w naturze i nie wieczorami. Z czasem przekształciło się to w projekt studyjny, jakim jest nasz album.


"Krajobrazy" - kto występuje w ramach projektu?

Jak przyznają rozmówcy Michała Daniluka, do wyjścia w plener i do grania w naturze zainspirował ich warszawski "Brzask". - U nas było tylko granie nocne, mocne i klubowe. To wszystko wyszło z potrzeby, żeby kilku entuzjastów się spotkało i puszczało sobie muzykę, której lubią słuchać - opowiadają. - Do współpracy zapraszaliśmy znajomych DJ-i, którzy mają spore kolekcje muzyki klubowej i znają się na muzyce. Niektórzy mają tysiące płyt, ale tylko część grają na co dzień. Pomyśleliśmy, że wartościowe będzie stworzenie przestrzeni, w której będą mogli je zaprezentować.

 

"Krajobrazy" - skąd inspiracja na płytę?

Bartłomiej i Adrian są zanurzeni w muzyce i wspólnie inspirują się od lat. Stąd pomysł, żeby stworzyć płytę. - Inspirację czerpiemy głównie z przyrody. Budujemy właściwie własne dźwięki wokół czegoś znalezionego. To jest też archeologia dźwięku, można powiedzieć. Rodzi się pomysł krajobrazu, znajdujemy jakąś próbkę dźwiękową i wokół tego próbujemy przeżywać muzycznie coś - tłumaczą. - Dlatego najpierw wybieramy się do Francji, a później nad morze - słuchamy krajobrazów. Sama płyta to jeden wielki strumień świadomości, obrazów i muzyki. Jest to kolażowe, tak jak nasze myśli.


"Krajobrazy" otwierają się na eksperymenty

W najbliższym czasie Adriana i Bartka czeka rezydencja w jednym z katowickich klubów. Cały czas prezentowanie muzyki w naturze jest dla nich ważne, ale otwierają się na różne możliwości.

- To jest ciekawe, bo zaczęliśmy od przestrzeni parkowych i natury. To był taki pomysł wyjściowy, ale potem premierę mieliśmy w Zamku Cesarskim w Poznaniu. To były perfekcyjne warunki: duży ekran, na którym prezentowaliśmy wizualizacje, które są częścią całego projektu - opowiadają goście Czwórki. - Właściwie jesteśmy otwarci na bardzo różne sytuacje, na różne eksperymenty, ale jednak idziemy w kierunku natury. Chcielibyśmy, żeby muzyka brzmiała pośród drzew.


Posłuchaj
52:27 Czwórka/Formuła brzmienia - krajobrazy - 18.09.2023.mp3 Adrian Kolarczyk i Bartek Baran o projekcie „Krajobrazy” (Formuła brzmienia/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Formuła brzmienia

Prowadzi: Michał Daniluk

Goście: Adrian Kolarczyk i Bartek Baran (Krajobrazy)

Data emisji: 18.09.2023

Godzina emisji: 22.15

aw

Czytaj także

Warm-core od hage-o. Epka "HAGEUKO" pełna szczerych treści

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 11:00
Indie-rockowe hage-o po serii świetnie przyjętych singli oraz koncertów wydali swoją długo wyczekiwaną debiutancką EP-kę "HAGEUKO".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosa Vertov: z nową EP-ką wychodzimy na słońce

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 17:50
Rosa Vertov to dziewczyny, które grają proste, niepokojące, indierockowe piosenki z gorzką dreampopową melodią i w psychodelicznym klimacie. Z nową EP-ką "Reflected In" wychodzą jednak na słońce.  
rozwiń zwiń