Polskie Radio
Section05
ambient

Pejzaże dźwiękowe Hiroshiego Yoshimury

W połowie lat 80. XX wieku japońska firma Misawa Homes (słynąca ze swoich innowacyjnych domów i mieszkań) powołała do życia biuro projektowania dźwięku odpowiedzialne za akustykę, a także środowisko dźwiękowe pomieszczeń. Pierwszym kompozytorem zaangażowanym do tego przedsięwzięcia był jeden z pionierów ambientu Hiroshi Yoshimura, bohater tego wydania "Nocnej strefy".
Zobacz więcej na temat:  Japonia kompozytor Krzysztof Dziuba Dwójka MUZYKA muzyka współczesna

Krajobrazy: "muzyka osadzona w naturze to jest baza"

"Krajobrazy" - to projekt muzyczny Adriana Kolarczyka i Bartka Barana; seria wydarzeń muzycznych, organizowanych w zielonych przestrzeniach Krakowa w niedzielne poranki i południa. - Nasz rodowód jest klubowy, a chcieliśmy zrobić coś, co będzie wykraczało poza - mówią muzycy. - Chcieliśmy grać w naturze. Z czasem przekształciło się to w projekt studyjny, jakim jest nasz album.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA Alternatywa Michał Daniluk

Yoshio Ojima - czołowy przedstawiciel japońskiego ambientu

Yoshio Ojima zaleca słuchać swojej muzyki z głośnością odpowiadającą głośności codziennych dźwięków takich jak szum klimatyzatora czy lodówki. I w taki też dyskretny sposób od prawie 40 lat we wnętrzach nowoczesnej galerii Spiral w Tokio rozbrzmiewają jego utwory będące jednym ze szczytowych dokonań ambientu (zwanego w Japonii Kankyō Ongaku).
Zobacz więcej na temat:  Japonia kompozytor Krzysztof Dziuba Dwójka MUZYKA

"Gaude". Michał Sławecki: od razu powiedziałem "róbmy to!"

- Ten projekt jest kompletnym pomieszaniem różnych światów. Z innego świata jest Konrad, a z innego ja. Spotkaliśmy się jednak w tym punkcie, który był dla nas w tym momencie najważniejszy; chcieliśmy przedłożyć ponad to wszystko nasze emocje i coś, czego w dzisiejszych czasach chyba najbardziej brakuje, czyli pewnego spokoju i poczucia nadziei - mówił w "Wybieram Dwójkę" śpiewak Michał Sławecki o płycie "Gaude" z muzyką Konrada Kucza.
Zobacz więcej na temat:  płyta śpiew Jakub Kukla barok muzyka współczesna Dwójka MUZYKA