Wczasy z "Programem". Jak brzmi ich nowa epka i czy epką miała być?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 10:58
Bartłomiej Maczaluk i Jakub Żwirełło tworzą pod szyldem Wczasy już od 8 lat. Właśnie wydali nową epkę zatytułowaną "Program". 
Wczasy promują nową EP-kę Program.
Wczasy promują nową EP-kę "Program".Foto: Nata Moszyńska/mat.pras.
  • Od debiutu duetu Wczasy minęło już 6 lat. Po dwóch płyta zespół wypuścił epkę. 
  • Epka "Problem"z czterema premierowymi piosenkami ukazała się dwa miesiące temu.
  • Artyści podkreślają, że "Program" od początku miał być epką. 

Wczasy zadebiutowały w 2018 roku albumem "Zawody". Płyta została bardzo dobrze przyjęta przez słuchaczy i krytyków. - Postawiliśmy na szczerość w tworzeniu, bo ona jest dla nas najważniejsza. To, co skomponowaliśmy, zaśpiewaliśmy i nagraliśmy - to my, a nie nasze odbicie w krzywym zwierciadle - opowiadali wówczas w Czwórce. 

Potem przyszedł czas na kolejne produkcje i na kolejną płytę. W 2021 roku odbyła się premiera albumu  "To wszystko kiedyś minie". Znalazł się na nim materiał bardziej zróżnicowany stylistycznie i brzmieniowo od debiutu. 

W rozmowie z Michałem Danilukiem Bartłomiej Maczaluk i Jakub Żwirełło zdradzają, że każdej z ich płyt towarzyszyła niepewność. - Ona jest przyjaciółką każdego artysty, każdego twórcy - podkreślili. - Nigdy się nie wie, jak dzieło zostanie przyjęte. Trzeba to robić dla siebie. My tak bardzo nie myślimy o odbiorze naszej muzyki, a bardziej o tym, czy uda nam się zrobić coś, co będzie nas ekscytować. Szukamy ekscytacji w muzyce, czy to w melodii, rytmie czy w kawałku tekstu. 

Najnowsza epkę z czterema premierowymi piosenkami ukazała się dwa miesiące temu. "Program" to spontaniczne wydawnictwo, które powstało w zaledwie dwa miesiące. Duet stawia, jak zawsze, na szczery, emocjonalny przekaz, zarówno w warstwie muzycznej, jak i tekstowej. Bartłomiej Maczaluk i Jakub Żwirełło zaprosili do współpracy Tomasza Popowskiego, którego gra na perkusji ożywia utwory "Chwila" i "Matka". "Program" to rozważania na temat świata, w którym człowiek został zaprogramowany do pełnienia z góry określonych ról społecznych. Zespół patrzy krytycznie na rzeczywistość i stawia pytanie "Czemu nie możemy być sobą?", próbując swoją muzyką i tekstami wyjść poza ramy Programu.

Posłuchaj
11:17 czwórka formuła brzmienia 26.02.2024 wczasy 22.14.mp3 O epce "Program" opowiada duet Wczasy (Formuła brzmienia/Czwórka)

 

WCZASY - PARAWANY/Wczasy

- "Program" od początku miał być epką. Chcieliśmy zrobić coś w miarę szybko. Nie zagłębiać się w długi proces pracy nad całą płytą - przyznają muzycy. - W przypadku drugiego albumu "To wszystko kiedyś minie" dość mocno zagrzebaliśmy się w ten proces tworzenia, sami miksując płytę, dlatego teraz chcieliśmy coś szybko wypuścić, i się udało. Cieszymy się, że wyszło, jak wyszło, choć mieliśmy myśli, żeby zrobić z tego album. 

Wczasy koncertują dużo, wracają do swoich starych piosenek. W rozmowie z Michałem Danilukiem zdradzają, że mają wiele szalonych pomysłów, ale wolą o nich jeszcze nie mówić - czekają, aż te się zmaterializują. - Na tym świecie nie wszystko nam się podoba. Bardzo krytycznie patrzymy na wiele spraw, ale staramy się odnajdywać w tym pozytywne aspekty i trzymać się tego, co dobre - mówią i podkreślają, że to, co daje im siłę i inspirację do tworzenia, to współpraca z innymi muzykami, międzyludzka wymiana energii.

WCZASY - MATKA/Wczasy

Za miks i mastering płyty odpowiadał Mateusz Danek, autorką zdjęcia okładkowego jest Nata Moszyńska.

***

Tytuł audycji: Formuła Brzmienia

Prowadzi: Michał Daniluk

Gość: Wczasy

Data emisji: 26.02.2024

Godzina emisji: 22.14

pj

wmkor

Czytaj także

Kresy - postpunkowy klimat. Zespół zapowiada kolejną epkę

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 09:00
Kresy to czteroosobowy postpunkowy skład z Łodzi, który niedawno wydał debiutancką EP-kę "Lumer". Panowie już zapowiadają następne wydawnictwo "Kolejny miękki sen". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debiut duetu 99. Mariaż post-punka, techno phonku

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 13:34
"Arachnophobia" to pierwsza wspólna płyta Bartłomieja Czapskiego i Krzysztofa Szyca, chłopaków, którzy znają się od podstawówki. 
rozwiń zwiń