Klawo: w studiu bawimy się dynamiką, na koncertach ma być "bang"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 17:20
- Gramy na luzie, nikt od niczego nie oczekuje więc sami gonimy się do pracy - śmieją się muzycy Klawo. Zespół jest teraz w trasie koncertowej, na której promuje materiał z debiutanckiej płyty. 
Zespół Klawo w studiu Czwórki.
Zespół Klawo w studiu Czwórki.Foto: Czwórka/Martyna Ogonek

- Mamy już kilka koncertów za sobą i nie będziemy ukrywać, że jest bardzo dobrze - mówi Alicja Sobstyl. - Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, ile ludzi przychodzi, żeby nas posłuchać. Co więcej po koncertach czekają na nas, żeby zbić piątki. Szybko to wszystko wyewoluowało, bo pierwsze koncerty zaczęliśmy grać w 2020 roku.    

Początki Klawo sięgają drugiej połowy roku 2019, kiedy to Konstanty Kostka został zaproszony do zaaranżowania swojej EP-ki "Flądra" na potrzeby jednego z koncertów - bez użycia samplera, ale za to z całym "live bandem”. Po czterech miesiącach poszukiwań i pierwszych wspólnych próbach okazało się, że nowe aranżacje i energia każdego z członków nadała "Flądrze" zupełnie nowego groove’u. - Kostek był iskrą zapalną dla Klawo, to wszystko przez niego - opowiada Karol Tchórz. - Ponad rok temu ukazał się nasz pierwszy singiel „Wdzięczność”, a w tym tym roku ukazała się nasza debiutancka płyta. Materiał, który się na niej znalazł muzycy zaprezentowali na Czwartej Scenie Czwórki na festiwalu Up To Date w Białymstoku. - Pamiętamy ten wyrzut endorfin i klimat dużej sceny. Mieliśmy fajnych ludzi do pomocy i super publiczność, która skakała do naszej muzyki. Nie odegraliśmy albumu jeden do jeden, tylko postawiliśmy na improwizację, a gościnnie wystąpił z nami Mr Krime - wspominają goście Czwórki. - A Salon Ambientu dosłownie rozłożył nas na łopatki.


UTDF 2022. Czwarta Scena Czwórki - Klawo. UTDF 2022. Czwarta Scena Czwórki - Klawo.
Posłuchaj
53:39 3070428 Zespół Klawo wspomina festiwal Up To Date i zdradza plany wydawnicze na 2023 rok (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

W utworach, które znalazły się na pierwszej płycie zespołu zatytułowanej po prostu "Klawo", jest dużo przestrzeni na improwizację i jazzową uważność. Album wyraźnie wykracza poza schematy, czerpiąc inspiracje z wielości muzycznych nurtów - m.in. zblendowane wpływy funku, psychodelii, hip hopu, jazzu czy afrobeatu. - Każdy z nas wywodzi się z innego muzycznego świata, ale te granice między gatunkami szybko się u nas zacierają. To z resztą domena całej trójmiejskiej sceny. Mamy luz, background muzyczny nie jest dla nas wyznacznikiem, co więcej - różnorodność jest atutem, bo pozwala podejść do tematu z różnych stron i gwarantuje świeże spojrzenie - podsumowują goście Piotrka Truszkowskiego.

Klawo - Sonar REC Session (Live At Sonar Record Store) / Sonar Record Store

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Piotr Truszkowski

Goście: zespół Klawo w składzie: Alicja Sobstyl, Tomasz Rafalski, Kuba Krzanowski, Artur Szalsza, Karol Tchórz

Data emisji: 14.11.2022

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

Henryk Wars - twórca legendarnych piosenek

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 05:30
"Już nie zapomnisz mnie" - tytuł jednego z wielu jego utworów, może być mottem całej jego twórczości. Był jednym z najbardziej warszawskich kompozytorów XX wieku. 120 lat temu, 29 grudnia 1902 roku, urodził się Henryk Warszawski, bardziej znany pod nazwiskiem Henryk Wars.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dekonstrukcja Drakuli. Kuba Więcek i Pianohooligan grają Wojciecha Kilara

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 12:30
Piotr Orzechowski jako Pianohooligan z satysfakcją demoluje granice pomiędzy dawnym i nowym, klasyką i jazzem. Natomiast Kuba Więcek to jeden z najbardziej wszechstronnych jazzmanów swojego pokolenia, który z upodobaniem znajduje dla swojej muzyki nowe konteksty, brzmienia i wyzwania.
rozwiń zwiń