Siema Ziemia o albumie "Second": muzyka relacji i improwizacji

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 08:30
Grają, by przekraczać granice dźwiękowych wzorców. - Relacje i improwizacje to fundamenty naszego projektu. Nasza muzyka ciągle jest w procesie, a utwory nie mają zamkniętej struktury - opowiadają Kacper Krupa i Andrzej Konieczny z zespołu Siemia Ziemia.
Andrzej Konieczny, Kacper Krupa i Michał Daniluk w Czwórce.
Andrzej Konieczny, Kacper Krupa i Michał Daniluk w Czwórce. Foto: Czwórka
  • Siemia Ziemia to kwartet muzyczny, który czerpie energię z kolektywnej improwizacji.
  • Zespół zadebiutował w 2020 roku płytą "Siemia Ziemia LP". 8 września ukaże się ich najnowszy album "Second".
  • Choć muzycy wywodzą się ze sceny jazzowej, nie ograniczają się do tego gatunku. Utwory tworzą kolektywnie, bo każdy z członków zespołu komponuje i zna się na produkcji muzycznej.

"Second" - jak powstawał nowy album zespołu?

Kacper Krupa (sax, synths), Wuja HZG (bass, moog), Fryderyk Szulgit (guitar, synth) oraz Konieczny (drums, synths) tworzą elektroakustyczny kwartet, który czerpie energię z kolektywnej improwizacji. Jak dotąd dyskografia grupy obejmuje debiutancki album "Siema Ziemia" oraz dwie EP-ki: "EPA1" i "Reworks". 8 września ukaże się ich druga długogrająca płyta zatytułowana "Second". - Pierwsze prace nad krążkiem rozpoczęliśmy w 2020 roku, a szkice niektórych utworów powstały jeszcze wcześniej, tuż po wydaniu debiutanckiej płyty. Materiał zarejestrowaliśmy w klubie Jassmine, który naszym zdaniem jest jedną z najlepszych jazzowych miejscówek w Polsce  - wspomina Kacper Krupa.

Muzyka, która tworzy się "pomiędzy"

Swoje utwory Siemia Ziemia tworzy kolektywnie, bo każdy z członków zespołu komponuje i zna się na produkcji muzycznej. - Jesteśmy instrumentalistami, wywodzimy się z jazzowego świata, ale nie ograniczamy się do tylko do takich brzmień. Wuja HGZ to jeden z najlepszych hiphopowych producentów, Kacper pisze muzykę do filmów i razem ze mną współpracuje z Łoną. Myślę, że to przekłada się na brzmienie naszego zespołu. Każdy wnosi coś od siebie, a potem w studiu dzieje się magia - dodaje Andrzej Konieczny. 

Posłuchaj
16:07 CZWÓRKA Formula brzmienia - Siemia Ziemia 04.09.2023.mp3 Siemia Ziemia przedpremierowo o albumie "Second" (Formuła brzmienia/Czwórka)

- Nasza muzyka tworzy się "pomiędzy" - pomiędzy kompozycją, produkcją i improwizacją. Punktem wyjścia są szkice, a potem dołącza wyobraźnia. Nie odwzorowujemy pomysłów jeden do jednego, pozwalamy prowadzić się dźwiękom. Utwory są w ciągłym procesie, ich forma nie jest skończona, nawet jeśli trafiają na płytę - opowiada Kacper Krupa.

Siemia Ziemia Live. Siemia Ziemia Live.

Poza strefą komfortu instrumentalisty

Siema Ziemia słynie z eksperymentów wymykających się gatunkom, łączących free jazz z iprowizacją, breakbeatem, IDM i wpływami undergroundowych scen muzycznych. Jednak jak przyznają goście Czwórki, przełożenie bitów na żywe instrumenty wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. - Zdarza się tak, że na próbę wpada Wuja z absurdalną melodią i totalnie zakręconym bitem. Próbujemy ją wykonać na swoich instrumentach, co nie jest w strefie komfortu instrumentalisty. Ma to też swoje dobre strony - nie nudzimy się, a nasze brzmienie jest świeże - podkreślają rozmówcy Michała Daniluka.

Sprawdź też:

Improwizacja - czy można się tego nauczyć?

Muzyka zespołu zasadza się na improwizacji, którą - jak się okazuje - można "wyćwiczyć". - Na naszą korzyść działa to, że długo się znamy i już "nauczyliśmy się" siebie. Choć mieszkamy w różnych miejscach nie tylko Polski, ale i Europy, spotykamy się na próbach, albo organizujemy internetowe "calle", podczas których wymyślamy plan działania na przyszłość - opowiada Krupa. - Jeśli mamy nowy materiał, próbujemy go przed koncertami, ale największą wartością jest to, że się znamy i lubimy - dodaje Konieczny.

siema ziemia - we used to cry | SIEMIAZIEMIA

Utwory grupy Siema Ziemia pojawiają się na oficjalnych playlistach streamingowych: State of Jazz, 21st Century  Jazz, The New Vanguard of Polish Jazz, Alternatywna Polska, Fresh Finds wśród takich  artystów jak Kamasi Washington czy Comet is Coming. Zespół występował między innymi na Tauron Nowa Muzyka, Warsaw Summer Jazz  Days, Soundrive Festival, Krokus Jazz Festival, a także w takich miejscach jak Narodowe Forum Muzyki,  NOSPR, Jassmine, Mazowiecki Instytut Kultury. Muzycy współpracują z takimi artystami jak Skalpel, EABS, Łona, oly. czy Hania Rani.

***

Tytuł audycji: Formuła brzmienia

Prowadzi: Michał Daniluk

Goście: Kacper Krupa, Andrzej Konieczny (Siema Ziemia) 

Data emisji: 04.09.2023

Godzina emisji: 22.15

kul


Czytaj także

Klawo: w studiu bawimy się dynamiką, na koncertach ma być "bang"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 17:20
- Gramy na luzie, nikt od niczego nie oczekuje więc sami gonimy się do pracy - śmieją się muzycy Klawo. Zespół jest teraz w trasie koncertowej, na której promuje materiał z debiutanckiej płyty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nu-jazz w negliżu. Kasia Konstance zapowiada EP-kę "Different Skies"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 11:00
Osiem lat temu wyjechała na studia do Londynu, w 2021 roku wydała debiutancką EP-kę "Cosmic Dust", teraz wraca z nowym materiałem. "Different Skies" ukaże się pod koniec czerwca, a Kasia Konstance już teraz obiecuje, że nie będzie to jej ostatnie słowo w tym roku. 
rozwiń zwiń