Wilki w sąsiedztwie. "Nie taki wilk straszny, jak go malują"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2024 15:20
Wilki żyją blisko ludzi od tysięcy lat, jednak nie mają dobrego PR-u. Na temat tego gatunku od wieków krąży wiele mitów i nierzetelnych informacji. - Zdrowe, dzikie wilki nie stanowią dużego zagrożenia dla człowieka - mówi Piotr Chmielewski, doktor nauk socjologicznych. - My też ponosimy odpowiedzialność za to sąsiedztwo. Dlatego bardzo istotne jest, żeby człowiek wiedział, jak w sposób świadomy i odpowiedzialny budować je z tym gatunkiem drapieżnika.
Wilki to zwierzęta stadne i bardzo rodzinne.
Wilki to zwierzęta stadne i bardzo rodzinne. Foto: shutterstock/Martin Prochazkacz
  • 20 kwietnia obchodzimy Dzień Wilka. 
  • Wokół wilków na przestrzeni wieków narosło wiele uprzedzeń i stereotypów. 
  • Organizacje takie jak "Z Szarym za Płotem" uważają, że obawy ludzi wynikają z niewiedzy dotyczącej tego gatunku. 
  • Piotr Chmielewski zaznacza, że zdrowe wilki nie stanowią dużego zagrożenia dla człowieka.
  • Jednocześnie podkreśla wagę edukacji na temat tych drapieżników.
  • Przekonuje, że przy założeniu stosowania się do pewnych zasad możliwe jest wspólne dobre sąsiedztwo. 

Wilki - czemu budzą obawy? 

Wilk, jako jeden z gatunków dużych ssaków drapieżnych występujących w Polsce, ma nie najlepszy wizerunek społeczny. Na przestrzeni wieków i lat stał się ofiarą stereotypów i uprzedzeń kulturowych. - Możemy mówić m.in. o bajce o Czerwonym Kapturku, a także zjawisku wilkołactwa. Obserwujemy, że tych przekonań negatywnych jest zdecydowanie więcej niż przekazów pozytywnych - mówi gość Czwórki. - Wilk jako gatunek budzi różne emocje. Możemy stwierdzić, że on budzi takie odczucia ze względu na dwoistość natury. Uprzedzenia wobec tych zwierząt mogą wynikać z obawy człowieka przed tym, co jest niewiadome, niepoznane, też niemożliwe do oswojenia czy posiadania nad nim kontroli.

Specjalista zauważa, że ludzie obawiają się wilków głównie ze względu na braki edukacyjne. Nie mają informacji na temat jego biologii, ekologii, nie wiedzą też, jak osobniki tego gatunku funkcjonują w naturze. - Trzeba zwrócić uwagę, że mimo tego, że wilk jest gatunkiem ściśle chronionym od 1998 roku, to nadal jest podatny na liczne zagrożenia, o których możemy wiele mówić - zauważa specjalista. - Tutaj słowo ma dużą rolę. Ważne, żeby tego gatunku nie demonizować, co spotyka się niestety w przestrzeni medialnej, szczególnie w mediach regionalnych.Gdzie można zdobyć informacje o wilkach?

Piotr Chmielewski podkreśla, że istotna jest rola edukacji na temat tych drapieżników, a także potrzeba kształtowania wizerunku wilka w oparciu o aktualne badania naukowe i praktyki terenowe. Tym zajmuje się m.in. Stowarzyszenie "Z Szarym za Płotem".

- Jesteśmy oddolnym ruchem zrzeszającym osoby z całej Polski, którym zależy na budowaniu dobrego sąsiedztwa z wilkami. Staramy się działać jak najbardziej na poziomie lokalnym, czyli tam, gdzie występuje sąsiedztwo z wilkami - opowiada gość Czwórki. - Propagujemy wiedzę, jak żyć "z szarym za płotem", żeby to sąsiedztwo było pozbawione możliwie największej liczby sytuacji konfliktowych. Chcemy w sposób zrównoważony budować merytoryczną wiedzę o wilkach i pokazać, że ludzie chcą w Polsce chronić ten gatunek. Chcemy także włączać społeczności lokalne w rozmowę, żeby pokazywać, że można osiągnąć ten przysłowiowy stan "wilk syty i owca cała".

Stowarzyszenie walczy także z fake newsami i stereotypami dotyczącymi wilków, prowadzi liczne warsztaty edukacyjne, działania informacyjne w szkołach na różnym poziomie organizacji.


Wspólna odpowiedzialność

Rozmówca Weroniki Puszkar zaznacza, że my także ponosimy odpowiedzialność za funkcjonowanie we wspólnym środowisku z dzikimi zwierzętami.

- Istotne jest, żeby wiedzieć, jak się w tym ekosystemie leśnym zachowywać. Nie należy zostawiać resztek pożywienia w lesie, przy gospodarstwie domowym, przy domach. Nie należy zostawiać otwartych śmietników tak, żeby wilki nie kojarzyły człowieka ze źródłem pożywienia - tłumaczy. - Też jest istotne, żeby być wrażliwym człowiekiem w przyrodzie, wziąć odpowiedzialność po prostu za sąsiedztwo z wilkami. Edukacja na poziomie wspólnego funkcjonowania to pierwszy krok, który należy podjąć, żeby budować bezkonfliktowe, dobre sąsiedztwo z tym gatunkiem drapieżnika, ale dotyczy to także innych zwierząt dzikich. To jest kwestia odpowiedzialności, indywidualnej wrażliwości i nastawienia właśnie na to, żeby zdać sobie sprawę, że człowiek nie jest jedynym gatunkiem, który funkcjonuje na naszej planecie.


Posłuchaj
24:24 CZWORKA/Czwórka do kwadratu - wilki 20.04.2024.mp3 O wilkach rozmawiamy z Piotrem Chmielewskim, doktorem nauk socjologicznych (Czwórka do kwadratu)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Piotr Chmielewski (doktor nauk socjologicznych, członek Sekcji Socjologii Środowiska Polskiego Towarzystwa Socjologicznego,  członek Stowarzyszenia "Z Szarym za Płotem")

Data emisji: 19.04.2024

Godzina emisji: 15.15

aw/wmkor