Wilki i wilkołaki - wizerunek na przestrzeni wieków

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 15:01
- Wilkołak to człowiek zamieniony w wilka, może z tym jednak być bardzo różnie. Czasem chodziło o zamianę cykliczną, a innym razem o trwałą. Mogła ona być skutkiem kary za grzechy, jakiegoś paktu z siłami ciemności albo ugryzienia przez podobnego stwora -  tłumaczył w "Zaklinaczach czasu" historyk Bartłomiej Grzegorz Sala.
Audio
  • Bartłomiej Grzegorz Sala o wilkach i wilkołakach Europy (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Wilk (zdjęcie ilustracyjne)
Wilk (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Sandra-Fotodesign/Shutterstock.com

Bartłomiej Grzegorz Sala Bardzo często wściekliznę utożsamiano z cechami wilków i to powodowało, że tworzono ich negatywny wizerunek

Autor książki "Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy" w rozmowie z Anną Hardej i Jakubem Jamrozkiem opowiadał, jak wizerunek wilka ulegał zmianom na przestrzeni stuleci i jakie są jego warianty w różnych kręgach kulturowych. - Wilk od zawsze wzbudzał podziw jako zwierzę piękne i niezwykle inteligentne. W kulturze starożytnego Rzymu jego wizerunek był bardzo pozytywny, skrajnie negatywnie zaś przedstawiali i odbierali go przedchrześcijańscy Skandynawowie - tłumaczył Bartłomiej Grzegorz Sala.

Jak przekonywał, hagiograficzne opisy bardzo często czynią z wilków towarzyszy, a nawet opiekunów chrześcijańskich świętych. - Święty Franciszek, na przykład, miał znakomite kontakty z naturą i przyrodą. Kiedyś zwędrował do położonej we Włoszech miejscowości Gubbio, gdzie grasował krwiożerczy wilk. Franciszek zawarł z nim pakt, a w zamian za dokarmianie wilk nigdy więcej mieszkańców Gubbio nie zaatakował - opowiadał zaproszony historyk.

Bartłomiej Grzegorz Sala Likantropia to zaburzenie psychiczne, w którym człowiek uważa, że zamienia się w wilka. W czasie urojonej zamiany kieruje nim drapieżny instynkt

Słuchając nagrania całej rozmowy z Czwórkowego studia, dowiecie się też m.in., czy istniały sprawdzone patenty na wilkołaki, jakie związki z wilkami miał Czyngis-chan oraz czy w Polsce mamy jakieś znane z historii wilki.

Anna Hardej, Bartłomiej Grzegorz Sala i Jakub Jamrozek w Czwórce/fot. Czwórka Anna Hardej, Bartłomiej Grzegorz Sala i Jakub Jamrozek w Czwórce/fot. Czwórka

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej i  Jakub Jamrozek

Gość: Bartłomiej Grzegorz Sala (historyk, autor książki ""Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy")

Data emisji: 17.06.2017

Godzina emisji: 14.16

jsz/jp

Czytaj także

"Klub Auschwitz...". Opowieści obozowych przeżywców

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 14:29
- "Przeżywca" to dziwne słowo, którego używam, aby znaleźć odróżnienie od znanego z literatury "ocalonego". Chciałam znaleźć jego chropowaty i źle brzmiący odpowiednik - opowiadała w "Zaklinaczach czasu" Agnieszka Dauksza, autorka wydanej niedawno książki "Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Herosi mitów germańskich przegrywali z boginiami"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 16:20
Mitologia germańska pełna jest herosów, którym daleko do ideałów. Okazuje się też, że pełna jest kobiecych bóstw, które zajmowały się magią i podbechtywaniem do zemsty i wojny - opowiada Artur Szrejter, autor książki "Herosi mitów germańskich".  
rozwiń zwiń