Mądra turystyka. O ważnej sztuce podróżowania i wypoczynku

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2024 12:09
Czym jest uważna i mądra turystyka? Jak zwiedzać i podróżować, doceniając piękno, które nas otacza, jednocześnie ciesząc się każdą chwilą? O tym mówi w Czwórce Małgorzata Szumska - podróżniczka, pisarka, autorka książki pt. "Uważnik. Przewodnik świadomego podróżowania".
Mądra turystyka polega m.in. na doświadczaniu i świadomym przeżywaniu chwili
Mądra turystyka polega m.in. na doświadczaniu i świadomym przeżywaniu chwiliFoto: shutterstock/CandyRetriever
  • Małgorzata Szumska jest podróżniczką i pisarką. 
  • Niedługo ukaże się książka jej autorstwa pt. "Uważnik. Przewodnik świadomego podróżowania".
  • Głównym tematem przewodnika jest uważna i mądra turystyka, o której także rozmawiamy w Czwórce.

Małgorzata Szumska jest podróżniczką i pisarką, od wielu lat także pomaga tworzyć dużą atrakcję rodzinną na Dolnym Śląsku, w Złotym Stoku. Jak przyznaje, jej książka powstała z potrzeby serca i jest rezultatem drogi, jaką sama przeszła. Stworzony przez nią przewodnik ma stanowić wskazówkę dla osób, które podróżują, i pokazać, jak można to robić świadomie.

- Sama zaczęłam podróżować prawie 20 lat temu. Obecnie prowadzę także pensjonat w duchu slow travel, czyli taki, gdzie staramy się nie spieszyć i celebrować chwilę - opowiada. - Moje obserwacje z atrakcji turystycznych, które prowadzę i z podróży złożyłam w całość. Widzę bowiem, jaki mamy problem z tym, żeby wypoczywać, a jakie to dla nas ważne. 

Mądra turystyka - czym nie jest?

Jak zauważa rozmówczyni Piotra Firana, w głównej mierze obecnie podróżowanie kojarzy się z rejestrowaniem tego, co widzimy, i publikowaniem w sieci. - Każdy z nas chce gdzieś tam zaistnieć w mediach społecznościowych, pochwalić się tym, gdzie był. W moim przekonaniu to nam trochę odbiera umiejętność prawdziwego wypoczynku. Co więcej, porównujemy się też do osób, które sami widzimy w sieci. Wydaje się nam też, że oni mają lepiej - tłumaczy. - Bo gdy my jesteśmy w lesie, to oni są nad morzem, a jak my jesteśmy nad morzem, to ktoś jest epicko w górach. W pewnym momencie złapałam się na tym, że tracę bardzo dużo energii na porównywanie się. Również na to, jak wypaść i jakie zdjęcie zrobić. Zaczęłam szukać przyczyny tego wszystkiego i to zaprowadziło mnie na cudowną ścieżkę uważnego podróżowania.Ważne doświadczenie z Wenecji

Przełomem dla Małgorzaty Szumskiej była jej podróż do Wenecji, gdzie płynęła gondolą. - To było moje marzenie od dzieciństwa, i kiedy już jako dorosła kobieta płynęłam tą gondolą, przez godzinę robiłam non stop zdjęcia. Byłam tak podjarana, że nie chciałam, żeby mi cokolwiek uciekło, więc kręciłam też filmiki. Kiedy po godzinie gondola się zatrzymała, ja byłam w szoku, że minęło już 60 minut. Byłam przerażona sobą i tym, co wykonałam, bo nie pamiętam nic z tej pięknej podróży, która miała być spełnieniem moich marzeń - wspomina. - Oczywiście, że mogłam sobie dokupić jeszcze kolejne pół godziny i schować aparat, ale nie zrobiłam tego. To jest moja nauka, taka moja porażka podróżnicza.


Świadome przeżywanie chwili - na czym polega?

Dzięki temu doświadczeniu, gdy pół roku później Małgorzata była w Kapadocji, żeby zrealizować swoje kolejne podróżnicze marzenie, zdecydowała się i odłożyła telefon. - Pierwsze pół godziny siedziałam na kocu i patrzyłam na unoszące się balony w promieniach słońca. To był piękny spektakl - opowiada. - Wzruszyłam się do łez. Kiedy czułam, że już się nasyciłam tym widokiem, kiedy poczułam, że już zbudowałam to wspomnienie, że pamiętam temperaturę, zapach powietrza, że to wszystko znam - dopiero wtedy wyciągnęłam aparat, zrobiłam kilka zdjęć i tak teraz praktykuję.Etyczna turystyka - co to jest?

Małgorzata Szumska zwraca jednocześnie uwagę na jakość naszego podróżowania i etyczny wątek turystyki.

- To jest bardzo szerokie pojęcie o tym, jak być mądrym oraz wrażliwym, dobrym turystą i podróżnikiem. Zaczęłabym od definicji turystyki, która jest piękna, a o której rzadko się mówi. Według ONZ turystyka tak naprawdę jest po to, żeby zapewnić pokój na świecie - tłumaczy gość Czwórki. - Brzmi to bardzo górnolotnie. Chodzi jednak o to, że im więcej podróżujemy, im więcej poznajemy różnych ludzi oraz religii, tym więcej mamy w sobie tolerancji.


Posłuchaj
18:09 CZWORKA/Palcem po mapie -świadome podróżowanie M. Szumska 30.05.2024.mp3 O świadomym podróżowaniu i sztuce wypoczynku opowiada Małgorzata Szumska, autorka książki "Uważnik" (Palcem po mapie/Czwórka)

 

Niewiele nas różni

Małgorzata Szumska zwraca uwagę, że podróże pozwalają nam oswoić i poznać inne kultury. - Kiedy poznajemy ludzi z innych zakątków świata, to nagle się okazuje, że niewiele się różnimy. Że tak samo nas boli, że mamy taką samą czerwoną krew - podkreśla. - Ta misja turystyki jest piękna i cudowna. Podróże nie tylko zagraniczne, ale także po naszym kraju wiele nas mogą nauczyć. Mamy przecież miejsca, gdzie są mniejszości narodowe.

Bardzo ważne jest to, że zawsze zostawiamy po sobie jakiś ślad w miejscu, które odwiedzamy. Istotne jest, żeby to był pozytywny nasz obraz - dodaje. - Żeby dobrze nas wspominano i o nas mówiono, żeby zostawić po sobie dobrą energię w danym miejscu. Oczywiście w tym worku etyki mieści się to, żeby szanować, nie niszczyć, nie śmiecić, i żeby nie hałasować. Szanujmy przestrzeń innych ludzi. Warto być dobrym człowiekiem, podchodzącym do innych z otwartą głową i z szacunkiem.

W rozmowie wiele miejsca także poświęcono temu, jak wypoczywać bez wyrzutów sumienia i jak korzystać z dobrodziejstw przyrody. 


***

Tytuł audycji: Palcem po mapie

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Małgorzata Szumska (podróżniczka, pisarka, autorka książki pt. "Uważnik. Przewodnik świadomego podróżowania")

Data emisji: 30.05.2024

Godzina emisji: 09.20

aw/kormp