Artur Rojek: czasem bywam dyktatorem

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 12:00
Nad swoją solową płytą "Składam się z ciągłych powtórzeń" pracował dość długo. W tym czasie przestał komponować i jak przyznaje w Czwórce, miewał myśli o ostatecznym porzuceniu muzyki. - Regularnie odbieram takie sygnały z mózgu, pojawiają się w nieoczekiwanych momentach, gdy czuję się zmęczony tworzeniem i koncertowaniem - opowiada Artur Rojek.
Audio
  • Artur Rojek o tworzeniu muzyki, powstawaniu płyty "Składam się z ciągłych powtórzeń", organizacji "Off Festival" i planach zawodowych (Czwórka/Ex Magazine)
Artur Rojek
Artur Rojek Foto: Wojciech Kusiński

Nie oznacza to jednak, że muzyk myśli już o emeryturze. - To chyba raczej wynika po prostu z mojej struktury psychicznej i z charakteru. Zastanawiam się po prostu, czy nie nadszedł już czas, by zająć się czymś innym - mówi gość "Ex Magazine". - Na dłuższą metę jednak takie myślenie jest po prostu bardzo męczące.

Swoją najnowszą płytę, która światło dzienne ujrzała na początku kwietnia 2014 roku, Rojek wyprodukował wraz z Bartkiem Dziedzicem i - jak przyznaje - "zrobił to z premedytacją", w pełni świadomy tego, co chce osiągnąć. - Przyszedł moment, że chciałem zająć się wszystkim sam, bez jego pomocy, ale wydaje mi się, że byłoby to niemożliwe i nie byłbym potem usatysfakcjonowany efektami. Nie jestem muzykiem, który chce zawiadywać wszystkim, choć lubię mieć niektóre rzeczy pod kontrolą, zwłaszcza w sensie organizacyjnym. Lubię też, gdy ludzie słuchają moich uwag - mówi Rojek.

Gość Czwórki przyznaje też, że dzięki tej współpracy, w ciągu ostatnich kilku lat zaczął robić rzeczy, o których wcześniej nawet nie myślał. - Na przykład przestałem się zastanawiać nad budowaniem melodii w piosenkach. Przez ostatnie 20 lat nuciłem, gwizdałem, układałem linie, a teraz zacząłem improwizować, nie dając sobie czasu na myślenie - tłumaczy muzyk. - Nie chciałem niczego robić na siłę i teraz uważam, że ta zmiana była inspirująca, a melodie, które dziś układam są inne od tych sprzed lat. Śpiewam inaczej i o to mi chodziło.

Artur Rojek na polskiej scenie obecny właściwie większość swojego życia i przyznaje, że dziś nie zdarza mu się płakać przy muzyce. - Nie pamiętam, kiedy to robiłem, choć muszę przyznać, że z pewnością czuję nieraz wzruszenie - mówi Rojek. - Bardziej niż muzyka do płaczu doprowadzają mnie jednak filmy.

(kd/ag)

Czytaj także

Koncert Meli Koteluk w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 18:00
To wokalistka i autorka tekstów, z wykształcenia jest kulturoznawcą. W "Ministerstwie Dźwięku" na żywo wystąpiła Mela Koteluk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojtek Mazolewski: dźwiękowy przekaz Pink Freud trafia do ludzi na całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 10:50
W rankingu ubiegłorocznych koncertów na festiwalu Sziget ich występ wyprzedził Snoop Dogga i Korn. Jesienią Pink Freud zagrają m. in. w Japonii, Brazylii i Indiach. A w lipcu odpalą "Godzillę" w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skunk Anansie w nowej odsłonie - akustycznie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 21:05
Skunk Anansie, jedna z najważniejszych grup współczesnego rocka, świętuje premierę płyty "Acoustic Live In London". Muzycy wystąpią w studiu Czwórki! Zapraszamy na ekskluzywny koncert w "DJ Paśmie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myslovitz: gra nam się soczyście, cudownie, pięknie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 08:10
Myslovitz gra już 20 lat. Mimo to wielu oczekiwało od nich, by udowodnili, że są tym samym Myslovitzem, że po odejściu Artura Rojka, wciąż tworzą charakterystyczne dla nich brzmienia i teksty. Udało się, czego najlepszym dowodem jest płyta "1.577".
rozwiń zwiń