Aleksandra Popławska: w czasach wojny kochało się inaczej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 19:20
Wulkan energii, talent, który zostaje w pamięci widzów na długo - Aleksandra Popławska, aktorka i reżyserka, zagościła w Czwórce. Opowiadała m.in. o pracy na planie filmu "I była miłość w getcie" w reżyserii Joanny Dylewskiej i Andrzeja Wajdy.
Audio
  • Aleksandra Popławska o aktorstwie i planach zawodowych (Czwórka/Ex Magazine)
Aleksandra Popławska w Czwórce
Aleksandra Popławska w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Znamy ją z desek teatralnych scen, ze srebrnego ekranu, m.in. z filmów "Testosteron" (2007 r.) i "Zero" (2009 r.), a także z jednej z komputerowych gier, w której użyczała głosu. Na tegorocznym festiwalu filmowym Nowe Horyzonty widzowie mogli zobaczyć zekranizowany spektakl teatralny z jej udziałem - "Między nami dobrze jest". Sztuka jest oryginalną kompilacją językową. To słowa pochodzące z reklam telewizyjnych, codziennych rozmów i wywiadów, ułożone w sposób porozumiewania się bohaterów.

Aleksandra Popławska nie próżnuje. Niebawem będziemy ją mogli zobaczyć obrazie Joanny Dylewskiej i Andrzeja Wajdy pt. "I była miłość w getcie". - To opowieść na podstawie książki Marka Edelmana pod tym samym tytułem. Nie będzie to jednak do końca film fabularny, a fabuła połączona z dokumentem - mówi Popławska, która zagra w tej produkcji pielęgniarkę. - Moja postać, Żydówka Dola, choć jest zamężna, zakochuje się w hitlerowcu. Koniec tej historii jest tragiczny, ale to piękna opowieść o miłości w ekstremalnej sytuacji, przepełnionej dramatem.

Czytaj także W "Klarze" urzeka mnie jej samotność <<<

Zdaniem Aleksandry Popławskiej to prawda, że w czasach wojny kocha się bardziej, a przynajmniej inaczej. - Myślę, że ludzie nie mają po prostu czasu na to, by się na czymkolwiek zastanawiać, bo przecież nie wiadomo, czy za godzinę wciąż będą żyć - mówi aktorka.

Czytaj także "Ewa" to wyjątkowy film <<<

Aleksandra Popławska opowiadała także w rozmowie z Ulą Kaczyńską o cieniach i blaskach współczesnego aktorstwa. - Aktorzy lubią koloryzować, dodawać sobie uroku. Mam takie wrażenie, czytając wywiady z tymi, których znam osobiście - mówi gość Czwórki. - W tych rozmowach każdy z nich robi sobie taki werbalny Photoshop. To jednak chyba kwestia czasów, w jakich żyjemy.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Aleksandrą Popławską w "Ex Magazine".

Na audycję zapraszamy w każdą sobotę od godz. 16.00 do 18.00.

(kd.pkur, ac)

Czytaj także

Pakistańskie wielobarwne kino, czyli Lollywood

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 16:00
Energetyczna muzyka, taniec, mnóstwo kolorów - to wszystko znajdziemy w filmach rodem z Pakistanu, czyli w kinie w stylu Lollywood.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Więcławek: nie lubię bankietów, wolę plan filmowy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 19:00
Aktor Mateusz Więcławek, choć wciąż jest młody, już zdążył zagrać w kilku naprawdę poważnych, dużych produkcjach. Widzowie mogli go oglądać m.in. w "Obietnicy" w reżyserii Anny Kazejak, a także w "Czerwonym Pająku" Bartosza Konopki. Niebawem wejdzie w wielki świat polskiego showbiznesu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marilyn Monroe i jej tajemniczy cień - Paula Strasberg

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2014 08:00
Paula Strasberg, znana jako "ciało doradcze" legendarnej aktorki, była podobno przy Marilyn na każdym planie filmowym, podczas kręcenia wszystkich zdjęć. A aktorka, zamiast słuchać reżysera, dostosowywała się tylko do jej uwag.
rozwiń zwiń