Marilyn Monroe i jej tajemniczy cień - Paula Strasberg

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2014 08:00
Paula Strasberg, znana jako "ciało doradcze" legendarnej aktorki, była podobno przy Marilyn na każdym planie filmowym, podczas kręcenia wszystkich zdjęć. A aktorka, zamiast słuchać reżysera, dostosowywała się tylko do jej uwag.
Audio
  • Kim była Paula Strasberg, najwierniejsza przyjaciółka Marilyn Monroe? - materiał Beaty Kwiatkowskiej (Czwórka/Kontrkultura)
Amerykańska aktorka i modelka Marilyn Monroe
Amerykańska aktorka i modelka Marilyn MonroeFoto: PAP

Dziś Strasberg jest znaną postacią amerykańskiej popkultury. - Jej pojawienie się w show biznesie uwarunkowane było małżeństwem z Lee Strasbergiem, założycielem Actors Studio - opowiada Magdalena Maksimiuk, amerykanistka. - Była postacią niejednoznaczną, tajemniczą. Lubiła pozostawać w cieniu, zarówno męża, jak i Marilyn.

A Marilyn potrzebowała rad. Była bowiem rozchwiana emocjonalnie, borykała się z problemami osobistymi, miała kłopoty ze zdrowiem. Paula pojawiła się więc po raz pierwszy na planie filmu "Przystanek autobusowy", nakręconego w 1956 roku. Szybko stała się trenerką, mentorką, ale także przyjaciółką słynnej aktorki. Mimo przyjaźni za swoją pracę otrzymywała pieniądze. Nie od Marilyn, a od jej producentów.

Czytaj także: Marilyn Monroe - kobieta nieodkryta i niezrealizowana <<<

Paula była drobną kobietą, ubierała się często na czarno, na głowie nosiła chustki, a na nosie okulary w rogowych oprawkach. Szybko więc od reżyserów otrzymała przydomek "Nietoperz". Choć jej obecność wielu z nich przeszkadzała, akceptowano ją, bo to dzięki jej komplementom, Marilyn Monroe potrafiła "wziąć się w garść", wyjść z garderoby i zacząć pracę na planie.

Jak wyglądała przyjaźń Marilyn Monroe i Pauli Strasberg? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całego materiału Beaty Kwiatkowskiej o wielkiej aktorce i jej "cieniu".

Na audycję "Kontrkultura" zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę, od godz. 12.00.

(kd/tj)

Czytaj także

Jack Nicholson - aktor, który ma moc przyciągania

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 12:00
- Nie da się nie kochać Jacka Nicholsona. Na sucho uchodzą mu więc wszystkie bezeceństwa, choć przeżył zapewne więcej niż Mick Jagger. Kobiety kochają go, choć nawet przecież nie jest przystojny - mówi w Czwórce Sergiusz Pinkfart, dziennikarz, bloger i podróżnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Braciak: trzeba mieć odwagę, by się mylić

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 15:00
Jacek Braciak występował w popularnych serialach komediowych, ale zobaczyć go można było także na srebrnym ekranie w produkcjach Wojciecha Smarzowskiego. - W zawodzie aktora chodzi o to, by każdą kwestię wypowiedzieć tak, jakby to, co mówimy, działo się tu i teraz - mówi aktor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Radwańska: nie wyobrażam sobie życia bez muzyki

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 12:00
Piszą o niej "młoda, ambitna, spontaniczna i z tupetem". Nie lubi chodzić na kompromisy, marzy o malarstwie i kocha muzykę. Każdą. Swoją przyszłość wiąże jednak z aktorstwem. - To zawód pełen mistycyzmu - mówi w Czwórce Aleksandra Radwańska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Więcławek: nie lubię bankietów, wolę plan filmowy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 19:00
Aktor Mateusz Więcławek, choć wciąż jest młody, już zdążył zagrać w kilku naprawdę poważnych, dużych produkcjach. Widzowie mogli go oglądać m.in. w "Obietnicy" w reżyserii Anny Kazejak, a także w "Czerwonym Pająku" Bartosza Konopki. Niebawem wejdzie w wielki świat polskiego showbiznesu.
rozwiń zwiń