Jerzy Radziwiłowicz: rolą aktora jest odnaleźć się w świecie reżysera

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 19:00
- W tej chwili głównie rozmawia się nie o zawodzie, tylko o tym, co wokół niego - mówi Jerzy Radziwiłowicz. - A ja niespecjalnie czuję się do tego powołany, ani tym zainteresowany. W "EX Magazine" aktor opowiadał m. in. o swoich rolach w Teatrze Narodowym i w serialu "Bez tajemnic".
Audio
  • Rozmowa z aktorem Jerzym Radziwiłowiczem (Czwórka/EX Magazine)
Jerzy Radziwiłowicz w serialu Bez tajemnic
Jerzy Radziwiłowicz w serialu "Bez tajemnic"Foto: mat. prasowe/HBO

- Aktorstwo to jest zawód, który czasami bywa czymś więcej - tłumaczy rozmówca Uli Kaczyńskiej. - Wiem, że do tego fachu przypisane są różne oczekiwania i różne określenia, których moim zdaniem, bardzo często się nadużywa i błądzi gdzieś za wysoko. Dlatego ja przede wszystkim próbuję osadzić to zajęcie na normalnym gruncie. Jeśli uda się stworzyć coś, co wylatuje ponad przeciętność, są powody do radości. Ale to nie jest codzienność tego zawodu.

Jerzy Radziwiłowicz ukończył warszawską szkołę teatralną na początku lat 70. Potem przez wiele lat pracował w Starym Teatrze w Krakowie. W 1998 roku dołączył do zespołu Teatru Narodowego w Warszawie.

Gość "EX Magazine" stworzył wiele niezapomnianych ról teatralnych i filmowych, m. in. w "Człowieku z marmuru" i "Człowieku z żelaza" Andrzeja Wajdy. Nie lubi jednak określenia "legenda polskiego kina". - Oczywiście jest mi miło, jak ktoś mnie tak nazywa, ale staram się na tej przyjemności nie rozsiadać. Bo jak się bliżej przyjrzymy temu określeniu, to znaczyłoby to, że wszystko jest już za mną - mówi Radziwiłowicz. - Legenda to jest coś, co minęło. Natomiast ja się jeszcze nie czuję martwy więc nie przyzwyczajam się do tego "tytułu".
Obecnie Jerzego Radziwiłowicza oglądać możemy na szklanym ekranie w serialu "Bez tajemnic", gdzie wciela się w rolę psychoterapeuty Andrzeja Wolskiego. - To ciekawe doświadczenie i niezwykły zupełnie temat w telewizji polskiej. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się nawet, że skazany z góry na niepowodzenie - mówi aktor. - Tymczasem okazało się, że ta produkcja trafiła do ludzi, ma swoich stałych widzów i dlatego mieliśmy okazję zrobić już trzy sezony serialu.

Gość Czwórki w tym sezonie występuje także na deskach Narodowego, m. in. w "Bezimiennym dziele" oraz w dramacie "Natan Mędrzec".

kul

Czytaj także

Sebastian Fabijański: o wielkości aktora decyduje jego wrażliwość

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2013 13:30
- Moja droga do aktorstwa była kręta niczym rollercoaster - śmieje się Sebastian Fabijański. Aktor współpracuje obecnie z Wojtkiem Smarzowskim i Krzysztofem Majchrzakiem, a prywatnie jest wielkim fanem polskiego hip-hopu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marta Nieradkiewicz: jestem uparta, łatwo się ze mną nie pracuje

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 19:00
Nie wie, jak reagować na komplementy, i ma coraz większy problem, bo jej kolejne role zdobywają uznanie krytyków, a Marta Nieradkiewicz wyrasta na jedną z najbardziej obiecujących aktorek młodego pokolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Hycnar: teatr jest moją domeną i moim domem

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 10:00
Marcin Hycnar od dawna wiedział, że chce zostać aktorem. Dążył do tego systematycznie. Nie dziwi więc fakt, że jeszcze jako student otrzymał nagrodę za wybitną osobowość sceniczną. Dziś gra u najlepszych.
rozwiń zwiń