Electrum Up To Date Festival i różne oblicza muzyki elektronicznej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2025 15:59
Wielkimi krokami zbliża się jedno z najważniejszych wydarzeń muzyki elektronicznej w Polsce. Już 29 maja Białystok odwiedzą fani tego gatunku z całego kraju, a to za sprawą Electrum Up To Date Festival, który w tym roku odbędzie się pod patronatem Czwórki. 
Electrum Up To Date
Electrum Up To DateFoto: Electrum Up To Date / Facebook

Jędrzej Dondziło, znany jako Dtekk, dyrektor festiwalu Electrum Up To Date, odwiedził studio Czwórki w "Audycji słowno-muzycznej", żeby opowiedzieć o tegorocznym line-upie festiwalu oraz idei, jaka stoi za tym wydarzeniem. Organizator z dumą podkreśla, że program Electrum Up To Date to coś więcej niż klasyczna elektronika - to przestrzeń, w której spotykają się ambient, dron, eksperymenty i głębokie techno. Artyści tacy jak PejzażVarg2, Wata Igarashi, czy Sarah Davachi to tylko wycinek tego, co oferuje line-up. Jak mówi Dondziło, te nazwiska, choć na pierwszy rzut oka różnorodne, w rzeczywistości mogą funkcjonować w jednej bańce – adresowanej do odbiorców świadomych, eksplorujących nisze i poszukujących głębi. Podczas festiwalu usłyszymy również specjalny występ rapera Miły ATZ, który pojawi się na scenie w towarzystwie legendy grime'u - Slimzee'ego. Wcześniej ATZ zagra razem z live bandem w studio Czwórki już 15 maja.

Za różnorodnością programu stoi jedenastoosobowy zespół kuratorów i doradców, z których każdy specjalizuje się w innej niszy. Taki model tworzenia festiwalu sprawia, że każda decyzja programowa jest przemyślana i osadzona w konkretnym kontekście muzycznym, co daje efekt autentyczności i wyjątkowego dopracowania.

FOMO jako label i scena mobilna

Festiwal Electrum Up To Date to nie tylko scena - to również platforma wydawnicza. FOMO, związane historycznie z klubem w Białymstoku, przemienia się w label muzyczny, debiutując EP-ką "Sigma Detection" autorstwa ASC – brytyjskiego producenta znanego z eksperymentalnych odmian drum'n'bassu, ambientu i techno. Jak zaznacza Dtekk, działalność wydawnicza FOMO nie będzie przypadkowa. Stawia na współpracę koncepcyjną z artystami, od idei po finalny produkt.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez FOMO_ (@fomoklub)

FOMO to także mobilna scena - nowatorski projekt, który dzięki wsparciu miasta Białystok, funduszy unijnych i Ministerstwa Kultury pozwala "wyjść z klubem do ludzi". Ciężarówka wyposażona w sprzęt i estetykę dawnego klubu FOMO odwiedza peryferyjne miejscowości, oferując muzykę i edukację tam, gdzie dostęp do kultury alternatywnej bywa ograniczony. Dodatkowym atutem jest studio podcastowe, które umożliwia rejestrację występów mniej znanych artystów.

Stadion Ambientu

Jednym z najbardziej intrygujących wydarzeń tegorocznej edycji będzie pierwszy w historii Stadion Ambientu – wyjątkowy koncert ambientowy na stadionie piłkarskim Horten Arena w Białymstoku. Na murawie, w atmosferze relaksu i kontemplacji, wystąpią tak uznani artyści jak Fennesz, Barker i Pejzaż. To wydarzenie ma być symbolicznym przedłużeniem idei festiwalu: stworzenia dostępnej przestrzeni dla dźwięków nieliniowych, głębokich, wymagających refleksji.

Społeczna odpowiedzialność sceny

Electrum Up To Date nie ukrywa swojej misji społecznej – chce zmieniać myślenie o muzyce i kulturze, promować alternatywne brzmienia i wspierać rozwój sceny poza wielkimi miastami. Dondziło jasno stwierdza: nie chodzi o to, by zadowolić każdego, ale by być wiernym swojej estetyce i wartościom, które nie przebijają się przez mainstreamowe algorytmy.

***

gV/k

Czytaj także

Czego się spodziewać po tegorocznym Electrum Up To Date Festival?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2025 13:46
Shcxchcxsh, Peder Mannerfelt, Sw@da i Niczos, Pejzaż oraz Miły ATZ to tylko niektórzy z artystów, którzy pojawią się na festiwalu w Białymstoku. 
rozwiń zwiń