Polskie Radio
Section05
Zobacz także

Na co chorował i zmarł Chopin? Tajemnica zdrowia kompozytora zostanie rozwiązana

Naukowcy z Narodowego Instytut Fryderyka Chopina postanowili zbadać na jakie choroby cierpiał najwybitniejszy polski kompozytor. Pierwszy etap badań już za specjalistami: były one nieinwazyjne i  polegały na oględzinach serca  kompozytora. Obecnie pobrano już próbki ze szczątków rodziców i siostry. Następnym krokiem będzie uzyskanie materiału genetycznego, który zostanie przebadany.  
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Fryderyk Chopin Narodowy Instytut Fryderyka Chopina badania choroby Tomasz Miara Trójka genetyka

Bryska i jej płyta "Biorę wdech (hikikomori)". To forma autoterapii i uwolnienia emocji

Niedawno ukazała się druga płyta bryski pt. "Biorę wdech (hikikomori)". Jak przyznaje artystka, tytuł albumu odnosi się do trudnego dla niej okresu życia. - "Hikikomori" to japońskie słowo, które określa śmierć społeczną - mówi w Czwórce. - Ja taką śmierć społeczną sama przeżyłam, dlatego to słowo jest dla mnie bardzo ważne.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka piosenka MUZYKA Kasia Dydo Katarzyna Dydo bryska

"Tylko ból jest mój". Nowa wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

"Tylko ból jest mój" to wystawa, która opowiada o sybirackich doświadczeniach kobiet, codziennych trudach i emocjach. Składają się na nią prace plastyczne na płótnach, stworzone na podstawie świadectw sybiraczek. Autorki wystawy chciały pokazać uniwersalność sybirackiego losu kobiet, ekspozycja obejmuje więc także relacje kobiet z innych konfliktów zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  Białystok Muzeum Pamięci Sybiru Magda Mikołajczuk

Henryk Mikołaj Górecki – 90. rocznica urodzin. Biografka: był samoukiem

- Henryk Mikołaj Górecki nie należał do twórców, którzy od dzieciństwa byli doskonale wykształceni. Pochodził z zupełnie innego środowiska i w każdej dziedzinie właściwie był samoukiem. Nawet w kompozycji. Tak naprawdę dopiero na studia dostał się do Bolesława Szabelskiego w PWSM w Katowicach, wcześniej natomiast borykał się z różnymi kłopotami - mówiła w Dwójce prof. Beata Bolesławska-Lewandowska, autorka książki "Górecki".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Mikołaj Górecki Paweł Siwek biografia Polskie Wydawnictwo Muzyczne Dwójka rocznica Beata Bolesławska-Lewandowska muzykolog KULTURA KSIĄŻKA

Tadeusz Rittner – młodopolski pisarz z pogranicza dwóch kultur

- Tadeusz Rittner pochodził ze spolonizowanej rodziny niemieckiej. Jego matka była polską ziemianką i on pisywał zarówno w języku polskim, jak i niemieckim. Był czas, że tworzył utwory najpierw w języku polskim, a później przygotowywał wersję niemiecką. Z czasem jednak pierwsze wersje były zawsze po niemiecku, a następnie były one polonizowane - mówił Rafał Węgrzyniak w ostatniej audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski".
Zobacz więcej na temat:  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Zbigniew Raszewski Małgorzata Szymankiewicz dramat Młoda Polska Rafał Węgrzyniak literatura KULTURA TEATR Dwójka Tadeusz Rittner

Współpraca człowieka z AI - jak może wyglądać w przyszłości?

Pod koniec listopada ChatGPT obchodził pierwsze urodziny. - W ciągu zaledwie 12 miesięcy w sektorze generatywnej sztucznej inteligencji wiele się zmieniło i zmienia się nadal. To jest przełom, którym zachwycają się nie tylko naukowcy i ludzie świata biznesu, ale też zwykli użytkownicy sieci - przekonują członkowie Rady Programowej SoDA AI Research Group. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA sztuczna inteligencja nowe technologie Mateusz Kulik ChatGPT

"Sztuka świętowania" - album pełen ponadczasowych motywów

- Mój cykl polega na innym podejściu do historii sztuki, czyli opowiadania o niej motywami. Pokazuję, że one przewijają się w kolejnych epokach u innych artystów i w różnych stylach. Jednym z nich jest świętowanie, motyw uczty, tańców i maskarad. Chcę przybliżyć obrazy i artystów, którzy po niego sięgali - mówiła w Dwójce Marta Motyl.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo album Jakub Kukla Dwójka Marta Motyl Leonardo da Vinci

Codzienna praca straży pożarnej. Czym zajmuje się ta jednostka mundurowa?

Gaszenie pożarów to tylko jedno z zadań, jakimi na co dzień zajmują się strażacy. Czym jeszcze zajmuje się ta służba? To chociażby pomoc w razie trudnych warunków pogodowych czy prowadzenie działań na miejscu wypadków. W zależności od rodzaju zdarzenia, interwencję może podejmować konkretna, wyspecjalizowana jednostka straży pożarnej.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Patryk Michalski straż pożarna Maciej Sampolski bezpieczeństwo