Europejski Dzień Języków (konkurs zakończony)

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2012 15:00
Trójka bezbłędnych uczestników tygodniowego konkursu spotkała się w studiu Czwórki z językoznawcą Agatą Hącią.
Audio

Od poniedziałku 17, września, do piątku, 21 września w audycji "W 4 oczy" przedstawialiśmy  Wam nagrania przygotowane przez językoznawcę Agatę Hącię, pod hasłem "Zgadnij, jaki to język”. Zadaliśmy następujące pytania:

Pytanie na poniedziałek... To język naszych sąsiadów i przyjaciół. Zapożyczyliśmy z niego takie słowa, jak: alkierz, drab, robot, pawlacz, herb, puszka. W tym języku słowo "przitomny" ma takie znaczenie jako wyraz "przytomny" w dawnej polszczyźnie, czyli: obecny. Jaki to język?

Pytanie na wtorek... Język ten należy do grupy bałtycko-fińskiej. Mieszkańcy kraju, w którym się mówi tym językiem, posługują się alfabetem łacińskim. Niestety, mało wiemy o tym języku, choć z to język naszych sąsiadów – dzielimy z nimi morze. Jaki to język?

Pytanie na środę... To bardzo stary i bardzo znany język. Swego czasu był używany na całym świecie, dlatego słowa pochodzące z niego spotkamy w wielu językach świata. Takie wyrazy, jak chimera, gigant, akant, biologia, a z mniej znanych choćby: botriomykoza, pioktanina – pochodzą właśnie z tego starego, pięknego języka. Jaki to język?

Pytanie na czwartek... Język ten należy do grupy języków skandynawskich. Co ciekawe, zachował pisownię niemal niezmienioną od XIII-XIV wieku. W porównaniu z innymi językami skandynawskimi reprezentuje typ konserwatywny. Piosenki śpiewane w tym języku przez światowej sławy wokalistkę brzmią przejmująco. Jaki to język?

Pytanie na piątek... Z tego języka pochodzą takie wyrazy, jak żeglarskie: achterdek,  achtersztag Ten język dał nam również określenie: Afrykaner – odnosiło się ono pierwotnie do osób mówiących językiem, o który pytamy. Być może z tego właśnie języka (lub z niemieckiego, czyli innego języka germańskiego) pochodzą takie słowa, jak admirał czy – biustonosz. Jaki to język?
24 września trójka bezbłędnych uczestników spotkała się w studiu Czwórki z językoznawcą Agatą Hącią. Zadania konkursowe polegałyna odgadywaniu, z jakiego języka pochodzi dane słowo, jaki wyraz zapożyczony usiłowano dawniej zastąpić określonymi słowami, wymyślaniu polskiego odpowiednika słowa obcego i "odmakaronizowywaniu", tzn. tłumaczeniu na j. polski zdań, w których każdy wyraz pochodzi z innego języka.

Główną nagrodą był iPad. Naszymi finalistami byli:
Jolanta z Legionowa
Anna ze Szczecina
Damian z Lublina

Zwycięzcą został Damian - gratulujemy!!! 

Zobacz więcej na temat: Czwórka ipad Lublin
Czytaj także

Językowa wyprawa na Śląsk

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 12:03
Dialekt śląski? A może dialekty? Na wakacyjny savoir vivre językowy zapraszał Patryk Kuniszewicz i językoznawca Agata Hącia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd poznańskie pyry?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 12:27
Tym razem wyruszyliśmy na poszukiwanie dialektu wielkopolskiego! Posłuchajcie wakacyjnego "savoir vivre'u językowego"!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kresowa mowa

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 13:57
Dialekt północnokresowy wywodzi się z terenów dzisiejszej Litwy i Białorusi.
rozwiń zwiń