28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 19:15
Blisko trzy miesiące z najlepszymi pracami artystów z całego świata!
28. Biennale Plakatu w Warszawie
28. Biennale Plakatu w WarszawieFoto: mat. promocyjne

24 czerwca w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych rozpocznie się kultowe święto plakatu, najstarsze i jedno z najbardziej znaczących i rozpoznawalnych na świecie wydarzeń artystycznych dedykowanych plakatowi - 28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. Podczas oficjalnego otwarcia poznamy laureatów tegorocznej edycji. Kuratorem tegorocznego Biennale jest projektant, typograf i wykładowca na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP - dr Mateusz Machalski. Biennale potrwa do 12 września.

- Tegoroczna edycja "HOME" skłoniła nas do refleksji i pomysłu stworzenia prawdziwego domu dla plakatów. Domu rozumianego jako bezpieczna przystań - rodzaju rezerwatu. Podobnie jak w przypadku rezerwatów przyrody, które chronią dziką i niezwykłą faunę i florę, nasz rezerwat pełni funkcję ochronną dla tej dziedziny sztuki projektowej. Na 28. Międzynarodowym Biennale Plakatu oprócz wizualnego smoothie z setek migoczących projektów w galerii pojawią się artefakty nierozerwalnie związane z ulicą, tworząc naturalne środowisko dla jego „kolorowych mieszkańców”. Prezentowane projekty są nie tylko arcydziełami w swojej kategorii, ale także objawem posuwania się do wizualnych granic, a czasem nawet wykraczania poza nie. Równocześnie w wielu przypadkach kwestionują powszechnie uznawane normy i oczekiwania, uderzając odbiorców dosłownością - opowiada dr Mateusz Machalski.

W tym roku plakacistów z całego świata zaproszono do udziału w dwóch konkursach:
• otwartym dla projektantów graficznych, artystów oraz studentów Konkursie Głównym, w którym mogły wziąć udział plakaty zaprojektowane w latach 2021 – 2023
 Konkursie Tematycznym, który tym razem skupia się wokół pojęcia "dom".

Plakaty mogły być zgłaszane do obu konkursów indywidualnie, w duetach, grupach artystycznych lub przez studia graficzne / projektowe / brandingowe. Zgłoszone plakaty musiały spełniać wymogi uczestnictwa określone w regulaminach konkursów. Łącznie przesłano około 6100 plakatów (3500 do Konkursu Głównego i 2600 do Konkursu Tematycznego)

- Co jest tak fascynującego w tworzeniu plakatów? Zastanawiam się nad tym, odkąd zacząłem studiować w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. I za każdym razem, kiedy podejmuję się realizacji nowego projektu, ogarnia mnie artystyczne podniecenie w poszukiwaniu zaskakującego pomysłu i olśniewającej formy. Myślę, że podobne odczucia ma większość artystów posługujących się tym medium. Tym bardziej że plakat jest sztuką "natychmiastową" - sztuką czasu, miejsca i zdarzenia - i działa na zasadzie bodziec-reakcja. Znamy wiele plakatów, które powstawały niezwłocznie w odpowiedzi na problemy społeczne czy polityczne. Te wielkie i te małe. To też dodaje emocji twórcy - mówi prof. Lech Majewski, prezydent Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.

Do Konkursu Głównego komisja selekcyjna wybrała 317 plakatów od 304 artystów z aż 34 krajów. Konkurs Tematyczny to z kolei 120 prac 116 artystów z 27 krajów.

Wystawy 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie otwarte zostaną 24 czerwca:

• 15:00 - "KORZENIE"
Międzynarodowa wystawa pokonkursowa dla studentów z kilkunastu uczelni artystycznych ze świata. Organizatorem tej wystawy jest Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie we współpracy z grupą Turbo Poster.
Miejsce: Galeria Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, ul. Świętojerska 5/7 w Warszawie
Czas trwania: 24.06-31.07.2023

• 18:00 - WYSTAWA TEMATYCZNA "DOM"
Miejsce: Wystawa plenerowa na Placu Piłsudskiego
Czas trwania: 24.06 - październik 2023

• 19:00 - OTWARCIE 28. MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE PLAKATU, w tym Wystawy Głównej Biennale i wystawy laureata Nagrody Józefa Mroszczaka przyznawanej przez Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureatem jest Alain le Quernec.
Miejsce: Pałac Czapskich w Warszawie
Czas trwania: 24.06-12.09.2023

Jury 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu:
• Joanna Górska (Polska)
 Lech Majewski (Polska)
• Rikke Hansen (Dania)
 Patrick Thomas (Niemcy)
 Melchior Imboden (Szwajcaria)

28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie
• Wystawa Konkursu Głównego (Pałac Czapskich)
• Wystawa Konkursu Tematycznego "DOM" prezentowana na ogrodzeniu terenu inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie
• Wystawa Plakatów Gościa Specjalnego Alain Le Quernec (Galeria - 1, Pałac Czapskich)
• Wystawa Prac Jurorów (Dziedziniec Pałacu Czapskich)

Wydarzenie objęte jest naszym patronatem. Więcej informacji znajdziecie na stronie Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.