Jak odpoczywać? "Przede wszystkim efektywnie, a nie efektownie"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 12:30
- Żyć naprawdę to znaczy żyć offline. I tylko tak można też odpoczywać. Poszukajmy dla siebie odpowiedniej aktywności i zredukujmy liczbę aplikacji do tych, które są nam potrzebne. To jest przepis na relaks - mówi psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz. 
Nie wstydź się nicnierobienia. Jeśli masz ochotę leżeć na kanapie i patrzeć w sufit, zrób to. (zdjęcie ilustracyjne)
Nie wstydź się nicnierobienia. Jeśli masz ochotę leżeć na kanapie i patrzeć w sufit, zrób to. (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock/Antonio Guillem
  • Żeby odpocząć, trzeba odciąć się od mediów społecznościowych.
  • W wolnym czasie powinniśmy robić to, na co mamy ochotę i co naprawdę nas regeneruje.
  • Nie wstydźmy się nicnierobienia. 
  • Pamiętajmy, że efektywny odpoczynek nie zawsze musi być odpoczynkiem efektownym - mówi psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz. 

Odpoczynek - podstawowy element dobrostanu psychicznego

Dla każdego odpoczynek oznacza coś innego, natomiast dla wszystkich jest to jeden z podstawowych elementów dobrostanu psychicznego, więc nie należy go pomijać w codzienności. Tymczasem z badań wynika, że nie wiemy, jak odpoczywać efektywnie, i dlatego szybciej doświadczamy zniechęcenia i wypalenia zawodowego, które mogą prowadzić do depresji.

- Problem polega na tym, że często odpoczywamy w sposób automatyczny - tłumaczy psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz. - Jeśli nauczyliśmy się, że dla nas odpoczynek to jest siedzenie przed telewizorem z lodami, to tak właśnie spędzamy wolny czas, zamiast próbować odkrywać nowe rzeczy, na przykład wybrać się na spacer czy uprawiać jakiś sport.

Efektywny odpoczynek jest możliwy, kiedy odbywa się na różnych frontach. To nie tylko strawa duchowa, czytanie książek, ale też zrobienie czegoś dla ciała. I nie chodzi o to, żeby biegać maratony czy wspinać się wyczynowo, ale żeby na przykład pobyć z naturą.  

Posłuchaj
24:51 CZWÓRKA Audycja flagowa - 02.05.3034.mp3 Jak odpoczywać, radzi psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz (Audycja Flagowa/Czwórka)

Nie wstydźmy się nicnierobienia

- Najważniejsze jest, żeby znaleźć aktywność, która będzie nam sprawiać radość. Zdarza się, że kiedy siedzimy na tej kanapie i przeglądamy Instagrama, możemy poczuć się, jakby było z nami coś nie tak - bo koleżanka właśnie nurkuje na Malediwach, a kolega zwiedza z plecakiem Wietnam. Porównujemy się z innymi, a to prosta droga do instadepresji - opowiada gościni audycji. - Pamiętajmy, że efektywny odpoczynek nie zawsze musi być odpoczynkiem efektownym. Najważniejsze, żebyśmy robili to, na co mamy ochotę i co naprawdę nas regeneruje.

- Nie wstydźmy się nicnierobienia - dodaje rozmówczyni Piotra Firana. - Jeśli ktoś ma ochotę leżeć w łóżku do południa, niech to robi. Nie ma nic gorszego niż próba odpoczywania w zgodzie z trendami. Udawanie, że coś sprawia nam radość, jest podwójnie męczące.  

Sprawdź także:

Jak odpoczywać w majówkę?

- Balans jest najważniejszy. Jeśli nie odpoczniemy w majówkę, to do wakacji będziemy zmęczeni - przekonuje psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz. - Trudno jest jednak zrelaksować się, kiedy biegamy z telefonem w ręku, żeby znaleźć najlepsze miejsce i najlepszą pozę do zdjęcia, które koniecznie musimy wrzucić na media społecznościowe.  

***

Tytuł audycji: Audycja flagowa

Prowadzi: Piotr Firan

GośćKatarzyna Kucewicz (psychoterapeutka)

Data emisji: 02.045.2024

Godzina emisji: 8.15

kul/wmkor

Czytaj także

Jak efektywnie odpoczywać podczas wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 17:07
Pracujemy bez wytchnienia, potem wyjeżdżamy na wymarzony urlop i… po powrocie nie czujemy się wypoczęci. Jak to zmienić? - Jeśli wpadniemy w pułapkę założeń, np., że koniecznie musimy odpocząć, na starcie skazujemy się na porażkę - mówiła w Czwórce life choach Iwona Kubiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Działka w mieście. Jak zdobyć własne ROD-os?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 10:39
Ogromny wpływ na popularność Rodzinnych Ogródków Działkowych miała pandemia. Wtedy szukaliśmy bezpiecznych miejsc, gdzie moglibyśmy przebywać na świeżym powietrzu. Ogródki działkowe cieszą się popularnością i dziś, a coraz częściej widzimy gospodarujących w nich młodych ludzi. 
rozwiń zwiń