Drogowskazy Czwórki - szukaj nas w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 08:00
Odwiedziliśmy już Ustrzyki Dolne, byliśmy także w Sejnach, Łomży, Tarnowie, Pułtusku, Olkuszu, Kłobucku, Skierniewicach i w Kaliszu. Dziś jesteśmy w Jarocinie.
Audio
  • Drogowskazy Czwórki: Sieradz – miasto, które chodzi w szpilkach? O „Biegu na obcasie” mówi Władysław Maciejewski z Miejskiego Urzędu Sportu i Rekreacji (Poranek OnLine/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: Sieradz – miasto średniowieczne? Rozmowa z Adamem Urbaniakiem, rycerzem (W cztery oczy/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: rewolucja Antoniego Cierplikowskiego, siaradzanina, legendarnego mistrza sztuki fryzjerskiej (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: rowerowy Sieradz – rozmowa z Mateuszem Dużyńskim z Centrum Wspierania Ruchu Rowerowego (4 do 4/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: zwiedzaj Jarocin rozwiązując questy – rozmowa z bibliotekarką Martą Pakulską (Poranek OnLine/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: Jarocin - co wspólnego ma Napoleon z Gwiezdnymi Wojnami? Rozmowa z Tomaszem Klauzą, właścicielem Muzeum Napoleońskiego w Witaszycach (W cztery oczy/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: Największy glan na świecie i inne perły Jarocina – rozmowa z Beatą Frąckowiak-Piotrowicz z Fundacji Ogród Marzeń (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: Jarocin rockowy i kulturalny – dzieje się bowiem nie tylko muzycznie, ale też filmowo i teatralnie (4 do 4/Czwórka)
Największy glan na świecie.
Największy glan na świecie.Foto: Kamil Piechowski

Celem projektu jest zainteresowanie młodych ludzi dziedzictwem kulturalnym miejsc położonych z dala od znanych i uczęszczanych szlaków oraz zaprezentowanie ciekawych inicjatyw społeczno-kulturalnych, w które angażuje się młodzież z odwiedzanych miejsc.

Akcja "Drogowskazy Czwórki" potrwa do 30 sierpnia. Wysłannicy Czwórki odwiedzą w sumie 18 miejscowości .

Dotychczas byliśmy w Ustrzykach Dolnych, a także w Sejnach, gdzie miedzy innymi spacerowaliśmy po opuszczonym klasztorze i słuchaliśmy koncertu tamtejszej orkiestry dętej oraz hejnalistów. Byliśmy także w Łomży, o której dowiedzieliśmy się m.in., że "muzyką stoi", porozmawialiśmy z młodymi łomżyńskimi tancerzami z Crazy Twisting Group, oraz DJ-em i producentem odnoszącym sukcesy na całym świecie, Tomem Foresterem. O tym, jakie skarby znaleźć można na dnie Narwi opowiedzieli nam członkowie klubu płetwonurków "Podwodny Jeleń".

Odwiedziliśmy także Tarnów, po którym oprowadzali nas sami słuchacze Czwórki. W Pułtusku poznaliśmy historię deszczu meteorów, która do dziś wzbudza emocje i nadzieje na cenne znalezisko i dowiedzieliśmy się, czemu Narew to druga królowa polskich rzek. Próbowaliśmy także tamtejszych przysmaków.

Za nami także Olkusz oraz Płock, w którym zajrzeliśmy m.in. do Bazyliki Katedralnej i poznaliśmy szczegóły dotyczące zbliżających się festiwali i imprez, które odbędą się m.in. na tamtejszym rynku.

Kamil
Kamil Piechowski, reporter w Sieradzu
/fot. Czwórka

W Kłobucku rozmawialiśmy m.in. z menadżerem Całej Góry Barwników (muzycy pochodzą właśnie z Kłobudzka) o tym, jak w tym mieście robi się muzykę i żyje w zgodzie z kulturą.

Ostatnią lipcową wędrówkę odbyliśmy w Skierniewicach. Trasa sierpniowa rozpoczęła się w Kaliszu, odwiedziliśmy także Sieradz, czyli miasto, w którym... chodzi się na szpilkach. A dziś jesteśmy w Jarocinie.

Następnie przejedziemy przez: Oleśnicę (13.08), Chodzież (16.08), Świdnicę (20.08), Połczyn Zdrój (23.08), Kłodzko (27.08) i zakończy w Świnoujściu (30.08). Wyjazdom towarzyszyć będzie kampania promocyjna "Pokaż nam swoje miasto: Czwórka szuka przewodników" , zachęcająca mieszkańców odwiedzanych miejsc do promowania lokalnych inicjatyw.

Czwórka zaprasza do słuchania i oglądania relacji z trasy, w każdy wtorek i piątek, w audycjach "Poranek Online" (godz. 06.00-09.00), "W 4 Oczy" (godz. 09.00-11.00), "Stacja Kultura" (godz. 11.00-13.00) i "4 do 4" (godz. 13.00-16.00). Prezentowane w nich będą relacje reporterskie, wywiady oraz materiały dziennikarskie, ukazujące dane miejscowości i odbywające się w nich wydarzenia. W ramach akcji Czwórka uruchomi aplikację mobilną , która stanie się interaktywnym, wypełnionym materiałami audio oraz wideo przewodnikiem po odwiedzanych miastach.

Aplikację, która obecnie dostępna jest na telefony z systemem Android (a już wkrótce na pozostałe) pobrać można tu: http://goo.gl/pgo0U

/

 

Koproducentem "Drogowskazów Czwórki" jest Narodowy Instytut Audiowizualny .

/

Czytaj także

Co zabrać ze sobą na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 16:25
Co zapakować do plecaka, by w wakacje było nam wygodnie, oraz by nie bolały nas plecy na przykład podczas górskiej wędrówki? O tym porozmawiamy we wtorkowej audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pies i kot w samochodzie? Podróżuj ze swoim pupilem

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 12:00
Kontenerek, szelki, przypinane do pasów? A może wystarczy siatka oddzielająca część auta, w której znajduje się zwierzę, od tej pasażerskiej? Żeby bezpiecznie dowieźć na miejsce naszego pupila musimy zastosować się do kilku zasad. Oto poradnik, bez którego lepiej nie ruszać w drogę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Albania - kraj gór, mórz i... niezwykłych przysmaków

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 18:08
Albania to kraj, który turyści dopiero odkrywają. Podobnie z tamtejszą kuchnią. Niewielu zna bowiem smak byrka, niezwykle popularnego ciasta, nadziewanego mięsem, szpinakiem, bądź serem.
rozwiń zwiń