Polskie Radio
Section05
Albania

Putin znosi wizy dla Gruzinów. Ekspert: jakiekolwiek zbliżenie z Rosją jest oddaleniem od Zachodu

Gruzińska opozycja wezwała premiera i gabinet, aby nie poddawali się rosyjskiej prowokacji. Wczoraj dyktator Władimir Putin zniósł obowiązek wizowy dla Gruzinów i embargo na loty samolotów pasażerskich. Komentarze urzędników ministerstw spraw zagranicznych i transportu wskazywały, że władze Gruzji są zadowolone z takiej decyzji i mogą wydać zgodę na wznowienie połączenia lotniczego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Gruzja Rosja Ukraina Albania Więcej świata NATO Japonia Unia Europejska

Andrzej Duda z wizytą w Albanii. Prezydent będzie rozmawiał o bezpieczeństwie i współpracy gospodarczej

Kwestie bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej zdominują rozmowy, które w czwartek podczas wizyty w Albanii odbędzie prezydent Andrzej Duda. Przed południem w Tiranie zaplanowano jego spotkanie z prezydentem tego kraju Bajramem Begajem. Następnie polski przywódca będzie rozmawiał z premierem Edim Ramą oraz przewodnicząca albańskiego parlamentu Linditą Nikollą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Albania Europa Andrzej Duda prezydent

Albania i Macedonia Północna bliżej UE. Prof. Grosse: Bałkany kuszą rywali geopolitycznych

- Państwa bałkańskie są obszarem bardzo silnych zainteresowań ze strony Rosji, ale w ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrosło także zainteresowanie nimi przez Chiny. (..) Należy wyjmować te kraje z pewnej "szarej strefy", ponieważ to kusi rywali geopolitycznych do tego, by ci pogłębiali w nich swoje wpływy - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 europeista prof. Tomasz Grzegorz Grosse (UW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bałkany Unia Europejska Albania Macedonia Północna Europa

Albania i Macedonia Północna coraz bliżej UE. "Robimy pierwszy krok"

Macedonia Północna i Albania rozpoczęły w Brukseli negocjacje członkowskie z Unią Europejską. Na ten dzień oba bałkańskie kraje czekały od dawna, ale uniemożliwiała to początkowa niechęć części państw Wspólnoty, a później spory Macedonii Północnej z Grecją o nazwę, a także z Bułgarią o historię, tożsamość i język. Informuje z Brukseli korespondentka IAR Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Macedonia Północna Albania Europa Unia Europejska Beata Płomecka ŚWIAT

Festiwal "Europejski Poeta Wolności". Gdańskie spotkanie z poezją kontynentu

10 spotkań z poetami i poetkami z 9 krajów, 7 gdańskich lokalizacji, 2 stoczniowe wieczory z poezją i muzyką, 2 serie interwencji artystycznych, performans dźwiękowy, warsztat czytania poezji i gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska – w czwartek o godz. 16.00 zostanie otwarty Festiwal "Europejski Poeta Wolności" w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Impreza będzie trwać trzy dni. W jej trakcie dwie poetki zostaną uhonorowane Nagrodą Literacką Miasta Gdańska "Europejski Poeta Wolności".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka SZTUKA poezja Gdańsk Ukraina Albania tłumacz języki obce język polski pomorskie

Sztuka i zabliźnianie wojennych ran

Wyjrzyj przez okno. Co tam zobaczysz, kiedy ustaną wybuchy i opadnie wojenny pył? W "Klubie Trójki" rozmawiamy o integrowaniu społeczności powojennych. Tym razem opowiadamy o zabliźnianiu ran oraz terapii dla młodych ludzi. Na przykładzie działań integracyjnych w państwach byłej Jugosławii pokazujemy, jaka może być rola artystów i sztuki. A jaka była rola Polski? 
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Trójka Serbia Albania Kosowo Chorwacja TEATR SZTUKA