"Mercurius" - biznes bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 19:40
"Mercurius" to gra autorstwa Polaka, Łukasza Woźniaka. Choć teoretycznie to zabawa przeznaczona dla wszystkich, najwięcej frajdy będą mieli ci, którzy interesują się giełdą papierów wartościowych i tematyka ekonomiczną.
Audio
  • Testowanie gry "Mercurius" (Czwarty wymiar/Czwórka)
Kuba Marcinowicz i Kamil jasieński testują Mercuriusa
Kuba Marcinowicz i Kamil jasieński testują "Mercuriusa"Foto: screen/wideo

W tej zabawie gracze wcielają się w holenderskich kupców z XVII w., handlujących przeróżnymi egzotycznymi towarami. Inwestują pieniądze, obracają akcjami Kampanii Wschodnio-Indyjskiej - bacznie obserwują przeciwników i przewidują ich posunięcia.

Możliwości jest mnóstwo, spróbować można m.in. handlowania na czarnym rynku. Dlatego też gra powstawała dość długo. - Zaczęło się ponad trzy lata temu, od pomysłu, który przyszedł mi do głowy podczas wykładów na uczelni - mówi pomysłodawca i twórca gry, Łukasz Woźniak. - Chodziło o to, by gracze mogli wpływać na ceny rynkowe, zarówno produktów posiadanych przez siebie jak i innych graczy. Później dopiero, w trakcie współpracy z wydawcą zmieniały się szczegóły, czy mechanika gry.

Wiecej gier planszowych: W co warto grać > > >

- Gra jest ciekawa, ale przeznaczona dla ludzi, którzy interesują się finansami i chcą popróbować swoich sił na takiej małej symulacji giełdy - mówi Błażej Kubacki z portalu Grybezprądu.pl – Zdecydowanie nie jest to gra dla wszystkich, bo przyda się tu odrobina doświadczenia.

/

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że "Mercurius" jest grą bardzo skomplikowaną, tak naprawdę wystarczy rozłożyć planszę, żetony i karty, by zaczynać zabawę.

Więcej o zasadach gry dowiesz się, słuchając nagrania "Czwartego wymiaru", a w nim m.in. rozmowy z Łukaszem Woźniakiem.

By obejrzeć zmagania naszych dziennikarzy z XVII-wiecznym handlem, zobacz nagranie ze studia Czwórki.

(kd)

Czytaj także

Gra "Carcassone" – złośliwość jest nieunikniona

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 17:16
Wydana w 2001 roku gra "Carcassone” to zabawa, w której trzeba być wrednym, o czym przekonują na antenie Czwórki Kuba Marcinowicz i Kamil Jasieński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Google Glass: okulary nowej ery

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 18:00
"Można nagrywać i dokumentować życie z prawdziwej, naturalnej perspektywy" - w ten sposób swój wynalazek zachwalają specjaliści z Google.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy żyjemy w świecie hologramów?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 12:00
Dzięki hologramom na trasie koncertowej Madonny występował Justin Timberlake, na scenie obok Snoop Dogga pojawił się Tupac, a Mariah Carey zaśpiewała w Krakowie. Kto jeszcze korzysta z tej technologii?
rozwiń zwiń