W weekendy grzebią w ziemi i ratują zabytki

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 11:25
- Jako członkowie "Sakwy" zajmujemy się poszukiwaniem zaginionych zagadek historii, odszukiwaniem starych artefaktów - mówią członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjnego na Rzecz Ratowania Zabytków "Sakwa".
Audio
  • Michał Antczak i Dawid Stec ze Stowarzyszenia Eksploracyjnego na Rzecz Ratowania Zabytków i Marcin Barczak z Military Monkeys opowiadają o ratowaniu zabytków historii (Stacja Nauka/Czwórka)
Członkowie Stowarzyszenia Sakwa często wykorzystują wykrywacze metali, nie stronią też od georadarów, koparek, łopat czy pomocy straży pożarnej.
Członkowie Stowarzyszenia "Sakwa" często wykorzystują wykrywacze metali, nie stronią też od georadarów, koparek, łopat czy pomocy straży pożarnej. Foto: Pixabay.com/Public domain

Skarby i zagadki historii, o których opowiadają nasi goście często zalegają głęboko w ziemi. Ale i ich odkopywanie, a czasem wyciąganie z błota i wody nie zraża członków Stowarzyszenia.

- W zeszłym roku udało nam się odkryć wrak rosyjskiego samolot Pe-2, w dorzeczu Bzury niedaleko Wyszogrodu - wspominają goście Patryka Kunieszewicza. - Dziś jest on już po restauracji i można go oglądać w Muzeum Wisły w Wyszogrodzie.

W "Stacji Nauka" Michał Antczak, Dawid Stec i Marcin Barczak zdradzają, jak trafiają na tak niepowtarzalne zabytki historii.

W audycji nie zabrakło też naszego "Ekspresu naukowego".

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Goście: Michał Antczak i Dawid Stec (Stowarzyszenie Eksploracyjne na Rzecz Ratowania Zabytków "Sakwa") i Marcin Barczak (Military Monkeys)

Data emisji: 8.07.2016

Godzina emisji: 12.05

pj

Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi naukowcy pracują także w wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 18:17
Magda Barańska odkryła aberrację chromosomów, która odpowiada za chorobę groźną dla niemowląt. Dziś namawia innych, by także rozwijali swoje naukowe pasje, nawet w czasie wolnym od szkoły.
rozwiń zwiń