Żywa czy sztuczna? Ekologiczna choinka na święta

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 17:50
Najbardziej ekologiczne byłoby wykorzystanie żywej choinki, która rośnie w ogrodzie za oknem, albo w donicy. Co jednak zrobić, kiedy nie mamy takiej możliwości?
Audio
  • Jaką choinkę wybrać na święta? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Happy Hirtzel

Kaprys z plantacji

- Jeśli zdecydujemy się kupić choinkę z plantacji, musimy mieć świadomość, że są one hodowane tylko i wyłącznie po to, by cieszyć nas w trakcie świąt, a potem trafić na śmietnik - zaznacza ekspert od ekologii Sławek Brzózek. - Tymczasem produkcja takiego drzewa to są tysiące litrów wody zmarnowanych na nasze zachcianki - wyjaśnia.

Sztuczna nie znaczy wieczna

Choinka sztuczna to szkielet z drutu owinięty tworzywem sztucznym. - Niestety te produkty są bardzo niskiej jakości, więc raczej nie przetrwają długich lat. Gdyby faktycznie drzewko mogło nam służyć przez kilka dekad, taka inwestycja miałaby sens.    

Drzewko na cały rok

A jeśli zdecydujemy się na choinkę w donicy? - Musimy pamiętać, żeby takiego drzewka nie przegrzać. Nie powinno ono stać przy kaloryferze czy przy kominku - radzi ekspert. - Po świętach choinkę możemy wystawić do garażu albo jeśli nie ma dużych mrozów na balkon. Z wiosną należy ją obficie podlewać. Potem przesadzić - dodaje.

Dlaczego warto kupować choinki "spod linii wysokiego napięcia"? O tym m.in. w materiale Weroniki Puszkar.    

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 16.12.2019

Godzina emisji: 12.30

kul/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak