Czym naprawdę jest chmura prywatna?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 18:32
Temat Cloud cumputingu nie jest nowością dla słuchaczy Czwórki. Tym razem zdradzamy jednak więcej szczegółów o innych rodzajach chmur.
Audio
Przykładowy model chmury obliczeniowej
Przykładowy model chmury obliczeniowejFoto: fot. Wikipedia/Sam Johnston/lic.CC

- Filozofia chmur wymaga od nas zrozumienia ich budowy. Zarówno od strony technologicznej, jak i usług w nich świadczonych. Dlatego dzielimy je na cztery rodzaje chmur – mówi Marek Pyka ITC Partners.

Pierwszym rodzajem są chmury publiczne, o których w Czwartym Wymiarze mówił Grzegorz Piotrowski. – Oprócz tego istnieją trzy inne rodzaje chmur – prywatne, współpracujące - kiedy kilka organizacji buduje wspólną infrastrukturę, i hybrydowe, gdy część infrastruktury jest po stronie organizacji, a część znajduje się w serwerowniach na świecie – mówi Pyka.


Gość Czwórki wyjaśnia, że chmurami, które są najczęściej wykorzystywane przez biznes, są chmury prywatne. – Są połączeniem technologii, zarządzania z wirtualizacją i filozofią dostarczania usług – to rozwiązania stricte biznesowe. Moja prywatna chmura to ja – administrator i własne serwery, to co trzymam w serwerowni – podkreśla.

- Wyobraźmy sobie, że chcemy zorganizować turniej gry w jakąś strzelankę. Zapraszamy wszystkich ludzi z miasta. Nie wiemy ilu przyjdzie, ani z jakim sprzętem. Chmura może dostarczyć pełne środowisko o praktycznie nieograniczonych możliwościach sprzętowych, by zawodnicy mogli grać – tłumaczy Pyka.

Więcej o innych zastosowaniach i możliwościach chmur prywatnych w dźwięku audycji.

pg

Czytaj także

Cloud computing

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2009 15:00
Audycja Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pochłonie nas chmura obliczeniowa

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2011 12:00
Już niedługo przestaną nam doskwierać problemy związane z koniecznością aktualizowania oprogramowania, ciągłymi brakami pamięci oraz cenami licencji. A to wszystko dzięki chmurom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputery w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 19:57
Przestrzeń serwerowa, zdalny dostęp do zasobów, aplikacje dostępne za pomocą przeglądarki internetowej – wszystko to możliwe jest dzięki magicznym "obliczeniom w chmurze". Czym jest modny cloud computing?
rozwiń zwiń