Poznajcie "Robota-psa" i "roboty-sumo"! (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 16:00
XVI Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik zakończył się, ale na naszych stronach wciąż można obejrzeć jego największe atrakcje.

Robot, który wygląda jak skrzynka, ale trzeba go trzymać na smyczy, żeby nie odjechał... Tak naprawdę to platforma balansująca, której zadaniem jest utrzymywanie pionu i poruszanie się. – Nawet, jeśli go puszczę, albo mocno szturchnę, on nigdy nie upadnie, nigdy się nie przewróci – tłumaczy Adrian Szymański, członek Koła Naukowego Politechniki Wrocławskiej "Konar", które stworzyło „robota-psa”. Urządzenie powstało ponad dwa lata temu, a przy jego konstruowaniu pracował tylko jeden człowiek!

Dziś wiemy już, że wynalazek służyć może nie tylko jako pomoc podczas przemieszczania się, ale także jako platforma do przewożenia różnych rzeczy. - Ten robot sam jednak nic nam nie przywiezie, ponieważ nie jest na tyle inteligentny - tłumaczy Szymański. - Tak naprawdę nie czuje, nie widzi i nie myśli.

Studenci z Koła Naukowego "Konar” przywieźli ze sobą na XVI Piknik Naukowy nie tylko "robota-psa", lecz także "roboty sumo". - One są bardzo autonomiczne i niesterowalne, posiadają czujniki, dzieki którym namierzają roboty-przeciwników - opowiada nasz przewodnik. - Ich zadaniem jest wypchnięcie przeciwnika poza wyznaczoną trasę.

Na stanowisku Koła Naukowego "Konar" poznaliśmy także maszyny, które błyskawicznie poruszają się po trajektorii, jaką wyznacza się za pomocą czarnych linii, oraz wiele innych. Obejrzyj film z tego spotkania!

(kd)

Czytaj także

XVI Piknik Naukowy: zobacz z bliska, jak wybuchają wulkany

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 12:03
W Czwórce, od poniedziałku do piątku, sprawdzamy, co ciekawego przygotują dla nas młodzi naukowcy. Na pierwszy ogień pójdą kontrolowane wybuchy wulkanu i kolorowy ogień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

XVI Piknik Naukowy: miejsce, w którym energia zamienia się w materię

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 09:00
Wielki naukowy happening odbędzie się już w najbliższą sobotę w parku im. Rydza-Śmigłego w Warszawie. – Ta impreza to jest fontanna entuzjazmu – mówi dyrektor imprezy dr hab. Konrad Bajer w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

XVI Piknik Naukowy: relacje, zapowiedzi, filmy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 09:00
W stołecznym parku im. Rydza-Śmigłego trwa wielkie święto nauki - piknik Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Zapraszamy na relacje z tego wyjątkowego wydarzenia!
rozwiń zwiń