X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

XVI Piknik Naukowy: relacje, zapowiedzi, filmy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 09:00
W stołecznym parku im. Rydza-Śmigłego trwa wielkie święto nauki - piknik Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Zapraszamy na relacje z tego wyjątkowego wydarzenia!
Audio
  • Początek imprezy - relacja Kamila Jasieńskiego
  • Będzie się działo - rozmowa z drem hab. Konradem Bajerem tuż po rozpoczęciu pikniku
  • Budujemy szyfrator narodowy - relacja Kamila Jasieńskiego
  • Sprawdź, czy jesteś napromieniowany - materiał Eweliny Grygiel


Impreza już się rozpoczęła. Młodym naukowcom, którzy prezentują dziś swoje dokonania i żądnym wiedzy zwiedzającym nie przeszkadza nawet deszczowa pogoda. Przez cały dzień na Pikniku oczywiście obecni są reporterzy Czwórki, którzy na bieżąco relacjonują wszystkie najważniejsze wydarzenia.

- W namiotach wciąż trwają przygotowania, by można było ruszyć pełną parą - opowiada, nasz dziennikarz Czwórki, Kamil Jasieński. - A dziś będzie się sporo działo, będzie można zagrać m. in. w gry planszowe, m. in. "Monopoly" i "Pan tu nie stał!". Nasza czwórkowa ekipa cały czas będzie na miejscu.

Podczas tej imprezy ciekawie będzie jednak nie tylko w czwórkowym namiocie. Jak bowiem zapowiada dyrektor wydarzenia dr hab. Konrad Bajer, "warto obejrzeć właściwie wszystko". – Zapraszamy pod scenę główną, by zobaczyć i wysłuchać różnych gości zagranicznych, m. in. Carry Byron, znana z serialu „Pogromcy mitów”, a także na popołudniową debatę z udziałem publiczności, na temat energii. Poprowadzi ją prof. Łukasz Turski – opowiada dr Bajer.

Debata to panel ekspertów w dziedzinie energii odnawialnej. – To znakomita okazja, by porozmawiać o różnych aktualnych problemach – mówi dr Bajer. – Zachęcamy do udziału publiczności, bo jej ideą jest to, by można było porozmawiać i zadać pytania, które całe życie dręczą, a którymi nie ma z kim się podzielić.

Zresztą wszystko, co ma miejsce podczas tego Pikniku Naukowego, to eksperymenty mniej lub bardziej interaktywne. Każdy może wziąć w nich udział, stać się ich częścią, i – dosłownie – dotknąć nauki. – Zachęcam do tego, by przy każdym namiocie drążyć, dopytywać i aktywnie się angażować – mówi dr Bajer.

Czytaj także: XVI Piknik Naukowy: wydrukujemy głos Piłsudskiego w 3D

Posłuchaj także relacji Kamila Jasieńskiego ze stanowiska Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej - o narodowym szyfratorze, urządzeniu umożliwiającym nawiązanie połączenia szyfrowanego w sieciach komputerowych, praktycznie przez wszystkie, istniejące współcześnie interfejsy komunikacyjne.

Kuba Marcinowicz opowiedział także o swoich wspomnieniach, najciekawszych wydarzeniach, radiu od kuchni, może też parę słów o technicznych i technologicznych aspektach tak dużego wydarzenia jakim jest Piknik Naukowy. Posłuchaj dźwięku z tej relacji!

A w relacji z namiotu nr 15 -Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej Ewelina Grygiel zdradziła tajemnice bramki dozymetrycznej. Bramka dozymetryczna umożliwia kontrolę skażenia rąk oraz nóg pracowników laboratoriów radiochemicznych. Gdy już dowiesz się, co to jest bramka dozymetryczna, w jakim celu się ją stosuje i jak dokonać pomiaru, wejdź na urządzenie i skontroluj poziomu promieniowania na swych dłoniach i butach.
Dowiedz się więcej, słuchając załączonych do materiału dźwięków z audycji "Hyde Park", bądź oglądając wideo!

Rozpoczął
Rozpoczął się XVI Piknik Naukowy/fot. Robert Gardziński

(kd/rk)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tęcza, energia dźwięku i zabawy ciekłym azotem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 12:00
Już w ten weekend XVI Piknik Naukowy Polskiego Radia. Tym razem, w Studiu Piknikowym Czwórki stworzyliśmy naszą własną… tęczę. Zobacz inne energetyczne doświadczenia związane ze światłem, dźwiękiem i temperaturą na własne oczy i przekonaj się, że fizyka może być ciekawa!
rozwiń zwiń

Czytaj także

XVI Piknik Naukowy: miejsce, w którym energia zamienia się w materię

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 09:00
Wielki naukowy happening odbędzie się już w najbliższą sobotę w parku im. Rydza-Śmigłego w Warszawie. – Ta impreza to jest fontanna entuzjazmu – mówi dyrektor imprezy dr hab. Konrad Bajer w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cuda z papieru i łamanie szyfrów na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 12:59
Jak złamać szyfr wroga, jak zbudować fleksagon i co to w ogóle jest - w audycji "W cztery oczy" podpowiada Marek Kłocewiak, a na Pikniku Naukowym zdradzi jeszcze więcej tajemnic.
rozwiń zwiń