Teatr Narodowy online i opera w busie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 13:39
Powoli otwierają się różne instytucje kultury, galerie, muzea w tym tygodniu kina plenerowe i samochodowe. Na teatr jeszcze musimy zaczekać, ale wciąż możemy się nim cieszyć online. 
Audio
  • Michał Piwowarek opowiada o teatralnych inicjatywach czasu izolacji (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Elnur

Narodowy w sieci

Pod hashtagami #teatrnarodowyonline #zostanwdomuiwlacznarodowy dostępne są najciekawsze, zarejestrowane w wysokiej jakości przedstawienia z jednej z najlepszych scen w kraju, Teatru Narodowego. Michał Piwowarek podpowiada, że na stronie ninateka.pl i TVP VOD odnajdziemy polską klasykę, dramaty i adaptacje współczesnych polskich i zagranicznych tekstów. Co tydzień pojawiają się nowe rekomendacje i propozycje. 

- "Śluby panieńskie" to opowieść o damsko-męskich zmaganiach. Za reżyserię jest odpowiedzialny Jan Englert. Spektakl, dzięki doskonałej obsadzie i mocno uwspółcześnionej scenografii i muzyce Leszka Możdżera, nabiera wyjątkowej świeżości - podkreśla Czwórkowy reporter. 


pap dziady swinarski 1200.jpg
Matura 2020. "Dziady" Swinarskiego zajęły cały teatr

Kolejna propozycja to "Daily soup" - tam codzienna egzystencja rodziny: jedzenie, seriale, walka o telewizyjnego pilota, utarczki i kłótnie. - Z jednej strony to opowieść o szarej codzienności, z drugiej pełna błyskotliwych dialogów i zabawnych nieporozumień historia podszyta głęboką refleksją - ocenia Michał Piwowarek. - Zwyczajne życie powoli przemienia się w domowe piekło, także za sprawą skrzętnie skrywanych tajemnic - dodaje. 

Michał Piwowarek nie zapomniał też o najmłodszych widzach. Dla nich doskonałą propozycją będzie "Pchła Szachrajka". Tekst Jana Brzechwy wzbogacony muzyką Macieja Małeckiego zabiera widzów w owadzi świat, dla wielu to podróż do wspomnień z dzieciństwa. Fragmenty "Pchły Szachrajki" wyśpiewywane są solo, w duetach i chóralnie, a towarzyszą im liczne psoty, metamorfozy i układy taneczne. 

Opera rusza w Polskę

W sieci pojawiły się już pierwsze informacje na temat OperaBusa. To nowa metoda na dotarcie z kulturą wysoką do odległych miejsc w kraju. - To inicjatywa młodych artystów, śpiewaków, pianistów , kompozytorów, która ma na celu stworzenie mobilnej sceny operowej - mówi Paweł Michalczuk. - Chcemy nawiązać do początków tego gatunku w XVII wieku, kiedy to trupy operowe na wozach przemierzały całe Włochy. Stawały na rynkach miasteczek i tam przedstawiały swoje sztuki - dodaje Aleksandra Klimczuk.

Artyści planują stworzenie w przestrzeni busa samowystarczalnej sceny operowej. Chcą, by wyśpiewane przez nich jednoaktówki, skrócone opery, koncerty z operowymi hitami trafiły do każdego przechodnia. 

Michał Piwowarek przypomina też o hashtagu #czekamy, pod którym znajdziemy wydarzenia Tygodnia Teatru Publicznego u Szekspira, który trwa w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wszystkie wydarzenia mają miejsce w mediach społecznościowych, a wśród nich: wykłady, warsztaty, autorskie czytania fragmentów sztuk. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Data emisji: 19.05.2020

Godzina emisji: 10.15

pj