Mistrz i Małgorzata kontra muzyczna elektronika - będzie się działo w sobotę!

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 18:46
W sobotni poranek powiemy m.in. o nowej radiopowieści, której emisja rozpocznie się w Czwórce już po weekendzie, popołudniem sprawdzimy, jak przygotować tortillę z ziemniaków, a wieczorem - muzyczne uderzenie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: sad444/Shutterstock.com

NIEPRZECIETNI 1200.jpg
GŁOSUJ I WYGRYWAJ Plebiscyt Nieprzeciętni 2020 >>>

Sobotologia 09.00-11.00 - w Powtórkach do matury "Mistrz i Małgorzata" - co Woland i spółka robią w Moskwie? Jak należy rozumieć tę książkę, a także kim są Mistrz i Małgorzata? Rozmowa o dwóch narracjach i alegoriach w dziele Michaiła Bułhakowa. Zapowiedź emisji w Czwórce radiopowieści "Mistrz i Małgorzata" w reżyserii Wojciecha Markiewicza od 25 maja.

ZOBACZ WIĘCEJ Radiopowieści w Czwórce >>>

W to mi graj 12.00-13.00 - Cykl materiałów z poradami na temat egzaminów wstępnych do szkoły teatralnej. Młoda aktorka, Adrianna Małecka, opowie między innymi o tym, czego można spodziewać się ze strony komisji. Jacy bywają jej członkowie? Na co zwracają uwagę? Prócz tego dowiemy się co jest istotne przy przygotowywaniu tekstów na egzamin.

Nie na-żarty 17.00-18.00 - Tortilla de patatas, czyli tortilla z ziemniaków, to niezwykle popularne danie na Półwyspie Iberyjskim. Omlet przygotowywany z jajek, ziemniaków oraz cebuli podawany jest na ciepło na śniadania, obiady i kolacje lub na zimno jako tapas. Przepisów szukajcie po audycji na stronie Czwórki.

Półmaraton Warszawski czwórka 1200.jpg
"Biegacze, tęsknimy za Wami". Czwórka dołącza do akcji!

Prywatka 20.00-22.00 - o godz. 20.35 usłyszymy "Sen o Warszawie" Czesława Niemena. W ten sposób Czwórka włącza się w symboliczny start Półmaratonu Warszawskiego, który był zaplanowany na 23 maja. Fundacja "Maraton Warszawski" zachęca do tego, by z Czwórką na uszach zrobić mimo wszystko trening biegowy 23 maja punktualnie o  20:35. O planach i możliwych terminach Półmaratonu  Warszawskiego w tym roku opowie szef Fundacji, Marek Tronina. Poza tym w audycji jak zwykle dużo tanecznej muzyki od Uli Kaczyńskiej.

Kluboteka 22.00-00.00 - informacje o trzecim odcinku serii dokumentalnej Czwórki pt. Definicja brzmienia. Seria Kamila Jasieńskiego i Norberta Borzyma prezentuje w niestandardowy sposób gatunki muzyki elektronicznej od techno, przez trance i electro, na triphopie kończąc. Każdy z odcinków opowiada historię jednego gatunku z uwzględnieniem czasu, miejsca i okoliczności w jakich się on narodził. W trzecim odcinku - Trip hop. Dlaczego ten gatunek nazywany jest Bristol Sound? Kto odpowiadał za stworzenie nowego brzmienia, jakie były jego początki? Co przyczyniło się do rozprzestrzenienia Trip hopu na cały świat i kto wciąż inspiruje się tym stylem? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w najnowszym odcinku Definicji Brzmienia, do obejrzenia na stronie Czwórki.

BEATmaszyna 00.00-02.00 - muzyczne kalendarium: urodziny Milesa Davisa i Rolanda Isleya z The Isley brothers, 16. rocznica premiery płyty "Człowiek, który chciał ukraść alfabet" od Eldo i Bitnix oraz premiera od duetu Hodak/Miroff "Zapach zimy i papierosów". W drugiej godzinie specjalny weekendowy mixtape autorstwa Miroffa, jednego z najzdolniejszych polskich producentów.

Literatura:

W audycji W to mi graj o godz. 12.30  słuchowisko "Atrakcyjna nieznajoma" według scenariusza Bogdana Loebla, pisarza, poety o autora piosenek i licznych słuchowisk. 23 maja usłyszymy historię romantycznego spotkania w pociągu dwojga ludzi, które prowadzi do zaskakującego i wcale nie romantycznego finału. W rolach głównych m.in. Henryk Talar i Anna Romantowska.

Kluczu kulturowymgodz. 15.15 w cyklu "Poeci mają głos" Kazimiera Iłłakowiczówna przeczyta swój wiersz "Anioł od podpowiadania".  

***

mat. pras./kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

12 cali na godzinę - ambient i deep techno od DJ Aksamit

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 19:04
Gościem kolejnej odsłony audycji "12”/h" była DJ Aksamit z Wrocławia, która specjalizująca się w brzmieniach deep techno, tribal i ambient.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Definicja Brzmienia". Trip hop - duszne granie z Bristolu

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 08:30
Zapraszamy na kolejny odcinek serii dokumentalnej Kamila Jasieńskiego i Norberta Borzyma. Dziennikarze prezentują w niestandardowy sposób gatunki muzyki elektronicznej od techno, przez trance i electro, a na trip hopie kończąc.
rozwiń zwiń